|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Sytuacja w oświacie: maturzyści skończyli rok szkolny, Senat przyjął nowelizację prawa oświatowego

W czwartek Sejm, a w nocy z czwartku na piątek Senat przyjął nowelizację prawa oświatowego dotyczącą klasyfikacji maturzystów. Wcześniej odrzucono także wniosek opozycji o odrzucenie zmian w całości. Regulacja trafi teraz na biurko prezydenta. Zgodnie z nowymi przepisami możliwa będzie klasyfikacja uczniów przystępujących do matury w przypadku, jeśli w szkole nie zbierze się rada pedagogiczna.

fot: PAP/Paweł Supernak

W czwartek także Związek Nauczycielstwa Polskiego poinformował o zawieszeniu strajku od soboty (CZYTAJ WIĘCEJ). W piątek maturzyści otrzymali świadectwa ukończenia szkoły, bo jej ukończenie jest konieczne, żeby przystąpić do egzaminów. Ulga i radość – o takich uczuciach najczęściej mówili w piątek maturzyści, którzy odbierali świadectwa ukończenia szkoły. W I Liceum Ogólnokształcącym im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, które odwiedziła PAP, ten etap nauki kończy 291 uczniów.

„Czuję ulgę. Jestem pewny, że matury na sto procent się odbędą. Mogę być spokojny o swoją przyszłość” – mówił jeden z absolwentów I LO. Przyznał, że miał lekkie obawy, że gdyby matur nie było, uczniom przepadłby rok. „Żadne z nas sobie tego nie życzyło” – dodał. „Był stres. Ale szczęśliwie się udało. Dzisiaj odetchnęliśmy, że świadectwa dostaniemy” – powiedziała Julia. Uczniowie mówili, że rozważali różne scenariusze: że będą musieli powtarzać rok nauki, albo że nie będą chodzić do szkoły, a maturę będą zdawać dopiero za rok. „Nowodworek” to jedna z najbardziej znanych i renomowanych krakowskich szkół.

Dyrektor I LO Jacek Kaczor powiedział PAP, że był spokojny i nie miał wątpliwości, że matury się odbędą. „Nie miałem obaw. Nauczyciele są rozsądni i odpowiedzialni” – mówił PAP. „Uczniowie czują pewnie ulgę, bo jest to sytuacja nowa, a niepewność zawsze budzi strach. Miałem też troszkę pretensji do mediów, że nakręcały taką atmosferę, która może bardziej u rodziców niż u uczniów budziła obawy i sprawiała, że oczekiwali zapewnienia, że wszystko odbędzie się zgodnie z planem” – dodał dyrektor Kaczor. W szkole w proteście uczestniczyło ok. 75 proc. nauczycieli.

Podczas zakończenia roku szkolnego dyrektor Jacek Kaczor życzył absolwentom, by nie „bali się marzeń” oraz powodzenia podczas egzaminu dojrzałości i rekrutacji na studia. „My, nauczyciele, doceniamy, jesteśmy zaszczyceni tym, że mogliśmy z wami pracować, podziwiamy wasze osiągniecia i głęboko wierzymy w to, że one przerosną nie tylko wasze, ale i nasze oczekiwania” – powiedział.

W zakopiańskim Liceum Plastycznym im. Antoniego Kenara rozdanie świadectw maturalnych również odbyło się zgodnie z planem, choć z powodu strajku obrona prac dyplomowych przesunęła się o tydzień.

„Klasyfikacja, rozdanie świadectw maturalnych i dyplomów odbyło się zgodnie z planem. Była to duża uroczystość na, którą zaprosiliśmy także rodziców naszych uczniów. Dla nas uczeń jest najważniejszy, a wszystko inne to sprawa wtórna. Maturzystą życzę, aby jak najlepiej zdali egzamin dojrzałości i nie martwili się o problemy, które ich nie dotyczą. Niech tymi sprawami zajmują się politycy” - powiedział PAP dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem Marek Król.

Według informacji, jaką przekazała rzeczniczka prasowa Kuratorium Oświaty w Krakowie Jolanta Michalska, wszystkie 422 szkoły w województwie małopolskim przeprowadziły rady klasyfikacyjne, czyli dopuściły uczniów do matury. Podkreśliła, że Małopolska jest jednym z tych województw, gdzie odbyły się one jeszcze przed wprowadzanymi zmianami w prawie oświatowym.

Wszystkie 422 szkoły w województwie małopolskim przeprowadziły rady klasyfikacyjne, czyli dopuściły uczniów do matury – poinformowała rzecznik prasowa Kuratorium Oświaty w Krakowie, Jolanta Michalska (CZYTAJ WIĘCEJ). Podkreśliła również, że Małopolska jest jednym z tych województw, gdzie rady klasyfikacyjne udało się przeprowadzić jeszcze przed wprowadzanymi zmianami w prawie oświatowym. 

W nocy Sejm odrzucił także wniosek o wotum nieufności dla minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej. Opozycja obwinia obecną minister edukacji między innymi o chaos w oświacie oraz obojętną postawę wobec strajku nauczycieli.

 

 

 

(RK/PAP/ko)

64%
36%