|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Sporo zmian w nowym rozkładzie jazdy pociągów

Jak co roku w drugą niedzielę grudnia zmienia się rozkład jazdy pociągów. Zapowiedzi jest sporo, tym bardziej, że niektórzy przewoźnicy zapowiadają już plany na cały rok.

Fot. Marek Lasyk

Zdecydowaną ulgę mają poczuć wreszcie pasażerowie korzystający z połączenia między Krakowem a Miechowem i Sędziszowem. Kolejarze zapowiadają koniec opóźnień i utrudnień na tym odcinku.

"Jeszcze między 9 a 20 grudnia postój będzie trwał 10 minut. Potem, od 23 grudnia, zostanie on zlikwidowany. Udrożnimy jeden z torów. Nerwy pasażerów też powinny się już skończyć. Na linii krakowsko-sędziszowskiej będzie lepiej od końcówki grudnia tego roku i na pewno przyszłym roku" - mówi Grzegorz Stawowy, prezes Kolei Małopolskich.

Jeśli chodzi o linię z Tarnowa, to część pociągów będzie wjeżdżać do Krakowa przez Nową Hutę. Pojawi się też nowe połączenie o 7:42 z Krakowa do Nowego Sącza, w weekend przedłużone do Krynicy aż do końca ferii. Koleje Małopolskie pojadą też do Zakopanego przed świętami i przed Sylwestrem oraz w zimowe weekendy.

Najdłużej na zmiany poczekają pasażerowie jeżdżący na trasie z lotniska do Wieliczki, gdzie poprawa pojawi się najwcześniej za pół roku. Bez większych zmian pojadą nadal pociągi między Nowym Targiem a Zakopanem, choć i tu po zapowiadanej korekcie pojawiają się już pierwsze problemy. "Mamy już pewne uwagi co do kursowania jednego z pociągów, który przyjeżdża do Zakopanego z opóźnieniem. Chcemy to poprawić. Podobnie jak chcemy poprawić połączenie z Rytrem. Zmiany wynikają z tego, że co miesiąc jest inna faza zamknięć" - mówi Andrzej Siemiński, dyrektor małopolskiego oddziału Polregio. Jak dodaje, w nowym rozkładzie powrócą pociągi z Suchej Beskidzkiej do Płaszowa.

Tymczasem na stacji Kraków Główny mniej więcej do 20 grudnia pociągi mogą wjeżdżać na trzy z pięciu peronów. Z tego powodu mogą pojawiać się opóźnienia. Z miesięcznym poślizgiem pociągi pojadą też po drugim torze między Krakowem a Zabierzowem. "Pozytywne efekty będą widoczne dla podróżnych wiosną przyszłego roku. Prościej będzie po otwarciu drugiego toru, stanie się to w styczniu. Skierujemy tam część pociągów towarowych. Teraz jeszcze pewne ograniczenia na szlaku pozostaną" - mówi Piotr Hamarnik z Polskich Linii Kolejowych.

Zmiany zapowiada też PKP Intercity. Z rozkładu znika niestety popularne połączenie z Krakowa do Suwałk. W zamian pojawią się cztery dodatkowe połączenia z Warszawą, a od kwietnia pociąg Sobieski, którym pojedziemy do Wiednia.

W przyszłym roku w wakacje pociągi mają wrócić na trasę między polską Muszyną a słowackim Popradem.

 

 

Komunikaty prasowe od przewoźników:

 

INTERCITY

Więcej pociągów w relacjach z Krakowem, nowe pociągi międzynarodowe – to najważniejsze zmiany dla województwa małopolskiego w nowym rozkładzie jazdy PKP Intercity, który zacznie obowiązywać 9 grudnia 2018 r.

Nowości w rozkładzie

PKP Intercity przygotowało dla Małopolski szereg zmian w nowym rozkładzie. Przede wszystkim zwiększa się liczba połączeń z Krakowem – zarówno kategorii InterCity, jak i Express InterCity Premium. Z połączeń PKP Intercity między Warszawą a Krakowem w pierwszym półroczu 2018 r. skorzystało ponad 1,2 mln pasażerów. PKP Intercity wychodząc naprzeciw potrzebom podróżnych, zwiększa liczbę połączeń Express InterCity Premium z Warszawy do Krakowa z 9 do 12 PKP Intercity uruchomi także nowe połączenie wieczorne Krakowa z Warszawą oraz Warszawy z Krakowem – IC Łokietek. Będzie kursować przez Centralną Magistralę Kolejową. W nowym rozkładzie liczba połączeń z Warszawy do Zakopanego, przez Kraków zwiększa się z 1 do 3.

Pociąg IC Galicja kursować będzie w zmienionych godzinach: rano z Przemyśla do Krakowa, po południu z Krakowa. TLK Magnolia pod nową nazwą TLK Osterwa pojedzie do Przemyśla, trasę do Przemyśla w wybrane dni pokona też EIC Krakus pod nazwą EIC Lajkonik. Pociąg TLK Branicki będzie kursował między Gdynią a Krakowem, natomiast TLK Hańcza pojedzie w relacji Gliwice – Grodno/Suwałki.

Połączenia międzynarodowe

Pociąg IC Cracovia relacji Kraków – Praga prowadzi grupę wagonów bezpośrednio do Budapesztu. Nowością w ofercie PKP Intercity od kwietnia 2019 jest IC Sobieski kursujący
z Krakowa do Wiednia. Pociąg IC Przemyślanin, jadący z Przemyśla, prowadzi grupę wagonów do Berlina, które będą przełączane do pociągu IC NightJet w Katowicach. Pociąg IC NightJet relacji Wiedeń/Budapeszt – Wrocław – Berlin umożliwi nocną podróż między Krakowem
a Berlinem.

Prace modernizacyjne

Inwestycje realizowane w obrębie węzła krakowskiego sprawiają, że część pociągów ominie Kraków Płaszów i pojedzie przez Nową Hutę. TLK Podhalanin (Szczecin – Zakopane) i IC Oscypek (Katowice – Zakopane) ominą Kraków. Pierwszy z nich będzie kursować przez m.in. Katowice, Bielsko-Białą, jak również Andrychów, Kęty i Wadowice, które dzięki temu zyskają dostęp do oferty PKP Intercity. Drugi zaś pojedzie przez m.in. Katowice, Bielsko-Białą i Żywiec. W terminie od 24 lutego do 28 czerwca oraz od 10 września do 10 listopada linia kolejowa do Zakopanego z Krakowa będzie zamknięta dla ruchu.

 

KOLEJE MAŁOPOLSKIE:

W dniu 9 grudnia 2018 r. wchodzi w życie nowy roczny rozkład jazdy 2018/19. Oznacza to, że zmiany wprowadzane w tym dniu wynikać będą nie tylko z prowadzonych robót torowych, ale również z modyfikacji oferty przewozowej na kolejny rok przez przewoźników i organizatorów przewozów.

WIĘCEJ KURSÓW DO NOWEGO SĄCZA I KRYNICY ORAZ WIELICZKI

Nowy rozkład jazdy pociągów Kolei Małopolskich od 9 grudnia 2018 r. pozostanie bez większych zmian zarówno pod względem obsługiwanych tras, jak również liczby uruchamianych pociągów. Nowością w rozkładzie jazdy 2018/19 będzie poranny pociąg zapewniający codzienny dojazd z Krakowa do Nowego Sącza na godzinę 10:30, w weekendy, ferie oraz wakacje wydłużony do Krynicy (przyjazd o 12:00). W drodze powrotnej pociąg ten będzie wyjeżdżał z Krynicy o 17:10, natomiast w dni robocze rozpocznie bieg na stacji Piwniczna o 18:09.

Dobre wieści mamy również dla podróżnych na trasie SKA1 – zgodnie z deklaracjami PKP PLK, najpóźniej od czerwca 2019 r. zarówno do Wieliczki jak i do Lotniska powinna wrócić 30-minutowa częstotliwość pociągów w następującym kształcie:

- co godzinę Wieliczka Rynek-Kopalnia – Kraków Lotnisko (jak obecnie)

- co godzinę Kraków Główny – Kraków Lotnisko (dogęszczenie do cyklu 30-minutowego)

- co godzinę Wieliczka Rynek-Kopalnia – Kraków Płaszów – Kraków Olsza (dogęszczenie do cyklu 30-minutowego)

Do czasu zakończenia prac torowych, które umożliwią uruchomienie tych pociągów, kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa. Na odcinku Kraków Główny – Kraków Lotnisko pozostanie w formie zbliżonej do dotychczasowej, zwiększona zostanie natomiast liczba kursów pomiędzy Wieliczką a Krakowem. Autobusy z Wieliczki wyjadą co godzinę rano pomiędzy 4:55 a 8:55 oraz popołudniu od 15:05 do 19:05. Z Krakowa Głównego odjazdy będą odbywać się odpowiednio rano w godzinach 5:30-8:30 natomiast popołudniu 14:35-18:35.

Ponadto, pasażerów z pewnością ucieszy fakt, że od 9 grudnia połowę pociągów relacji Wieliczka Rynek-Kopalnia - Kraków Lotnisko znów obsłużą nowoczesne pociągi Newag Impuls.

KONTYNUACJA PRZERWY W RUCHU NA ODCINKU KRAKÓW GŁÓWNY – KRAKÓW PŁASZÓW – KRAKÓW BIEŻANÓW – PODŁĘŻE W GODZINACH 9:50 - 14:20

W okresach od 10 do 19 grudnia 2018 r. oraz od 7 stycznia do 8 marca 2019 r. w dni robocze kontynuowane będą prace budowlane wymuszające wprowadzenie przez zarządcę infrastruktury przerwy w ruchu pomiędzy Krakowem Głównym a Podłężem w godzinach 9:50-14:20. Podobnie jak w poprzednich rozkładach jazdy zmiany w kursowaniu dotyczyć będą pociągów SKA1 i SKA3.

ZAKOŃCZENIE ROBÓT NA TRASIE SKA2 KRAKÓW – SĘDZISZÓW

Wraz ze zmianą rozkładu jazdy zakończą się najbardziej uciążliwe prace torowe na odcinku Kraków Batowice – Słomniki, które dotychczas były przyczyną znaczących zmian w godzinach odjazdów, wydłużonych postojów na stacjach pośrednich oraz licznych opóźnień pociągów SKA2.

Niewielkie ograniczenia w ruchu utrzymają się jedynie w okresie od 9 do 22 grudnia, kiedy to wskutek ruchu jednotorowego pomiędzy Zastowem a Niedźwiedziem wciąż odwołane pozostaną dwie pary pociągów w relacji Kraków – Miechów, natomiast część pociągów będzie kursować według zmienionych godzin odjazdów. Skala utrudnień będzie jednak zdecydowanie mniejsza niż do tej pory.

Od 23 grudnia, po zakończeniu wszystkich prac, przywrócone zostanie kursowanie pociągów SKA2 według cyklicznego rozkładu jazdy co około 30 minut w godzinach szczytu oraz co około 60 minut poza szczytem.

Należy również zaznaczyć, że od 9 grudnia pociąg 23847 będzie kursować w wydłużonej relacji Sędziszów (05:25) – Kraków Główny (odj. 06:36) – Kraków Płaszów (06:44), co pozwoli zapełnić lukę w połączeniach pomiędzy Krakowem Głównym, a Krakowem Płaszowem w godzinach 6:00-7:00.

SKIEROWANIE CZEŚCI KURSÓW SKA3 DROGĄ OKRĘŻNĄ ORAZ DO STACJI KRAKÓW OLSZA

Ze względu na kolejne fazy przebudowy stacji Kraków Główny oraz Kraków Płaszów i związaną z tym ograniczoną dostępność krawędzi peronowych, zmianie ulegnie trasa niektórych pociągów SKA3:

- 5 kursów na odcinku Kraków Główny – Podłęże będzie kursować drogą okrężną przez Kraków Nową Hutę z pominięciem stacji i przystanków na tym odcinku. Przejazd trasą okrężną nie wpłynie negatywnie na łączny czas trwania podróży i poprawi punktualność kursów, ze względu na ominięcie newralgicznego odcinka Kraków Płaszów – Podłęże.

-  2 kursy rozpoczną i skończą bieg na stacji Kraków Olsza. Dojazd do i ze stacji Kraków Główny możliwy będzie dzięki skomunikowaniu na stacji Kraków Płaszów z pociągami SKA1.

Do stacji Kraków Olsza zostaną skierowane również weekendowe kursy powrotne z Zakopanego, a ponadto przez przystanek na Olszy przejedzie jeden z popołudniowych pociągów SKA2 z Kozłowa, kursujący wyjątkowo w okresie 9-22 grudnia drogą okrężną do stacji Kraków Płaszów.

Szczegółowe informacje o zmianach zostały zawarte w tabelach rozkładu jazdy w ulotce, na stronie przewoźnika oraz w gablotach ogłoszeń na stacjach i przystankach.

MOŻLIWE UTRUDNIENIA

Pomimo dokładania wszelkich starań dla prowadzenia ruchu pociągów zgodnie z rozkładem jazdy, prowadzona przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. modernizacja linii kolejowych może powodować opóźnienia pociągów m.in. ze względu na prowadzenie ruchu po jednym torze, a także możliwe usterki urządzeń sterowania ruchem lub rozjazdów, na które Koleje Małopolskie sp. z o.o. jako przewoźnik nie ma wpływu.

Za wszelkie niedogodności, z którymi mogą się Państwo spotkać podczas podróży w związku z prowadzoną modernizacją uprzejmie przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość. Skargi, wnioski i reklamacje dotyczące realizacji przejazdu pociągów uruchamianych przez Koleje Małopolskie sp. z o. o. prosimy przekazywać na adres e-mail: pasazer@malopolskiekoleje.com.pl.

 

POLREGIO

Nowy rozkład jazdy pociągów POLREGIO od 9 grudnia 2018 do 9 marca 2019 roku
w województwie małopolskim.

"Przewozy Regionalne" sp. z o. o. uprzejmie informują, że z dniem 9 XII 2018 wchodzi w życie nowy Roczny Rozkład Jazdy 2018/2019, który będzie obowiązywał do 14 XII 2019 roku.

Zgodnie z decyzją Samorządu Województwa Małopolskiego, jako ustawowego organizatora transportu w województwie małopolskim - w nowym rozkładzie jazdy 2018/2019 na terenie województwa małopolskiego
Spółka ”Przewozy Regionalne” będzie wykonywać przewozy na następujących liniach komunikacyjnych:

Katowice – Sławków – Olkusz – Kozłów– Sędziszów/Kielce i odwrotnie,

Skawina /Kraków Gł. – Miechów/Kielce/Ostrowiec Świętokrzyski i odwrotnie,

Kraków Gł./Tarnów – Rzeszów/Przemyśl i odwrotnie,

Kraków Gł./Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Sucha Beskidzka/Zakopane i odwrotnie,

Kraków Gł./Wadowice – Bielsko Biała i odwrotnie,

Kraków Gł. – Katowice/Wodzisław Śląski/Chałupki i odwrotnie,

Kraków Gł. – Krzeszowice/Trzebinia – Oświęcim/Czechowice Dziedzice i odwrotnie,

Rzeszów Gł. – Jasło – Gorlice i odwrotnie,

Kraków Gł./Sucha Beskidzka – Żywiec i odwrotnie,

Kraków Gł./Tarnów – Nowy Sącz/Piwniczna/Krynica-Zdrój i odwrotnie.

Nowy rozkład jazdy 2018/2019 zasadniczo nie odbiega od obecnego obowiązującego rozkładu jazdy 2017/2018. Pozytywnym elementem jest zwiększenie liczny połączeń na linii 133 o następujące pociągi:

Kraków Główny – Katowice – Kraków Główny 1 para pociągów

Kraków Główny – Krzeszowice – Kraków 3 pary pociągów

W dalszym ciągu kursować będą pociągi w relacji: Kraków Główny – Sucha Beskidzka – Żywiec – Sucha Beskidzka oraz Kraków Główny – Czechowice Dziedzice – Kraków Główny w piątki i niedziele dla zapewnienia dowozów i odwozów studentów krakowskich uczelni.

Została utrzymana, ciesząca się dużą popularnością wśród turystów, oferta Podhalańskiej Kolei Regionalnej na trasie Zakopane – Nowy Targ/Chabówka – Zakopane.

W związku z kontynuacją prac modernizacyjnych i naprawczych realizowanych przez Zarządcę Infrastruktury Kolejowej PKP Polskie Linie Kolejowe S. A., podróżnych czekać będzie wiele utrudnień, i tak:

Linia kolejowa nr 133/93 – na odcinku Kraków Główny – Krzeszowice – Trzebinia

Na linii 133 w okresie 9 XII – 9 III 2019r zaplanowano realizację połączeń zarówno pociągami jak i środkami zastępczej komunikacji autobusowej (ZKA).

Z uwagi na brak przepustowości dla 3 pociągów poniżej wymienionych, zastosowano komunikację łączoną
z przesiadaniem z pociągu na autobus i odwrotnie:

- poc. nr. 34306/7 rel. Kraków Główny - Chałupki
odc. Kraków Główny odj.11:39 – Trzebinia przyj. 13:18 – ZKA
odc. Trzebinia odj. 13:23 – Chałupki przyj. 15:56 – pociąg
- poc. nr. 43300/1 rel. Wodzisław Śląski – Kraków Główny
odc. Wodzisław Śląski odj. 6:52 – Trzebinia przyj. 8:56 – pociąg
odc. Trzebinia odj. 9:01 – Kraków Główny przyj. 10:40 – ZKA
- poc. nr. 43304/5 rel. Katowice – Kraków Główny
odc. Katowice odj. 16:49 – Trzebinia przyj. 17:43 – pociąg
odc. Trzebinia odj. 17:48 – Kraków Główny przyj. 19:27 – ZKA

W terminie 12 I – 9 III 2019r w (6) poc. nr. 34304/5 rel. Kraków Główny - Katowice komunikacja zastępcza
na odc. Trzebinia – Katowice.
W terminie 12 I – 9 III 2019r poc. nr 43802/3 rel. Katowice – Rzeszów Główny komunikacja zastępcza
na odc. Jaworzno Szczakowa – Trzebinia.

Pociągi rel. Kraków Główny – Krzeszowice i odwrotnie będą obsługiwane zastępczą komunikacja autobusową na całej trasie. Dotyczy pociągów: nr 30710, nr 30712, nr 30714,nr 30701, nr 30703, nr 43300/1, nr 30705.
Linia 94/97/104/99 na odcinku Kraków Główny – Zakopane

Z uwagi na brak przepustowości na odc. Kraków Główny – Kraków Płaszów wszystkie pociągi z kierunku Zakopane/Sucha Beskidzka, Bielska Białej/Wadowic będą kończyć i rozpoczynać bieg w stacji Kraków Płaszów.
Zaplanowano realizację połączeń zarówno pociągami, jak i środkami zastępczej komunikacji autobusowej (ZKA).
W terminie 25 II 2018 – 9 III 2019, z uwagi na całkowitą przerwę w ruchu pociągów, na odcinku Kraków Płaszów – Sucha Beskidzka przewóz podróżnych odbywać się będzie zastępczą komunikacją autobusową.

W terminach 10 XII – 19 XII 2018, 7 I – 22 II na odcinku Kraków Płaszów – Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona będzie kursować zastępcza komunikacja zastępcza dla poc. nr 30536, poc. nr 30507.

Linia 117 na odcinku Kraków Główny – Wadowice – Bielsko Biała

Za niżej wymienione pociągi w terminie 9 XII 2018 – 24 II 2019 roku została uruchomiona zastępcza komunikacja zastępcza na odc. Kraków Płaszów – Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Kraków Płaszów
z powodu modernizacji linii 94/97. Realizacją przewozu podróżnych środkami transportu zastępczego zostały objęte następujące pociągi:
- poc. nr 34605 rel. Kraków Płaszów – Bielsko Biała
odc. Kraków Płaszów odj. 5:43 – Kalwaria Z.L przyj. 7:11 – ZKA
odc. Kalwaria Z.L odj. 7:15 – Bielsko Biała przyj. 8:58 - pociąg
- poc. nr 34607 rel. Kraków Płaszów – Bielsko Biała
odc. Kraków Płaszów odj. 10:04 – Kalwaria Z.L przyj. 11:32 – ZKA
odc. Kalwaria Z.L odj. 11:36 – Bielsko Biała przyj. 13:19 – pociąg
- poc. nr 34611 rel. Kraków Płaszów – Bielsko Biała
odc. Kraków Płaszów odj. 14:35 – Kalwaria Z.L przyj. 16:03 – ZKA
odc. Kalwaria Z.L odj. 16:07 – Kraków Płaszów przyj. 17:45 – pociąg
- poc. nr 43600 rel. Bielsko Biała– Kraków Płaszów
odc. Bielsko Biała odj. 7:07 – Kalwaria Z.L przyj. 8:55 - pociąg
odc. Kalwaria Z.L odj. 8:58 – Kraków Płaszów przyj. 10:27 – ZKA

- poc. nr 43606 rel. Bielsko Biała – Kraków Płaszów
odc. Bielsko Biała odj. 14:12 – Kalwaria Z.L przyj. 15:55 - pociąg
odc. Kalwaria Z.L odj. 15:58 – Kraków Płaszów przyj. 17:27 – ZKA
- poc. nr 43608 rel. Bielsko Biała – Kraków Płaszów
odc. Bielsko Biała odj. 16:46 – Kalwaria Z.L przyj. 18:39 - pociąg
odc. Kalwaria Z.L odj. 18:42 – Kraków Płaszów przyj. 20:11 – ZKA
- poc. nr 43602 rel. Bielsko Biała – Kraków Płaszów
odc. Bielsko Biała odj. 8:50 – Kalwaria Z.L przyj. 10:35 – pociąg
odc. Kalwaria Z.L odj. 10:38 – Kraków Płaszów przyj. 12:07 – ZKA
- poc. nr 43604 rel. Bielsko Biała – Kraków Płaszów
odc. Bielsko Biała odj. 11:36 – Kalwaria Z.L przyj. 13:17 – pociąg
odc. Kalwaria Z.L odj. 13:20 – Kraków Płaszów przyj. 14:49 – ZKA

Natomiast w terminie 25 II – 9 III 2019 dla pociągów w kierunku Wadowic/Bielska Białej i odwrotnie dowóz podróżnych odbywać się będzie zastępczą komunikacją autobusową (ZKA) ze stacji Kraków Płaszów do stacji Wadowice i odwrotnie. Realizacją przewozu podróżnych środkami transportu zastępczego objęte zostały wszystkie pociągi.
W zamian za odwołane pociągi relacji Kraków Główny – Skawina, w związku z budową trasy Łagiewnickiej podróżni będą mogli podróżować środkami komunikacji miejskiej na podstawie biletów kolejowych na odcinku Wola Radziszowska – Kraków Główny. Utrzymane zostało również honorowanie biletów w KKM na odcinku Kraków Główny – Kraków Płaszów.

Linia kolejowa 8 – na odcinku Kraków Główny – Sędziszów

W związku z brakiem krawędzi peronowej na stacji Kraków Główny, w terminie 9 XII – 22 XII 2018 pociąg
nr 32828 rel. Kraków Główny – Sędziszów będzie odjeżdżał o godz. 21.15 (7 min wcześniej).

Pociąg nr 33845 rel. Miechów – Kraków Główny w terminie 9 XII 2018 – 9 III 2019 r i będzie kursował z pominięciem stacji Kraków Główny przez stację Kraków Olsza i będzie kończył bieg
na stacji Kraków Płaszów.

Komunikat prasowy Urzędu Marszałkowskiego

Zakończenie utrudnień na linii SKA2, uruchomienie nowych pociągów do Krzeszowic, powrót na tory pociągu „Dolina Popradu” do Krynicy, dodatkowe połączenia na Sylwestra w Zakopanem, a także propozycja wakacyjnych kursów z Muszyny do Popradu – to najważniejsze zmiany nowego, kolejowego rozkładu jazdy, który zacznie obowiązywać od najbliższej niedzieli, 9 grudnia.

Województwo Małopolskie niezmiennie dąży do rozwoju transportu kolejowego w regionie. W kolejnym roku zdecydowaliśmy się przekazać większe o 8 mln zł środki, które pozwolą na przeprowadzenie dodatkowych zadań poprawiających komfort podróży mieszkańców. Dzięki dodatkowym funduszom, pociągi będą jeździć częściej – w ciągu roku przejadą o 350 tysięcy km więcej niż dotychczas

– mówi wicemarszałek Łukasz Smółka. I dodaje: - Jednocześnie kontynuujemy rozwój systemu Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej. Liczba automatów stale wzrasta, a system obejmuje swoim zasięgiem kolejne obszary województwa. W tym roku pojawiła się możliwość zakupu w MKA biletów komunikacji miejskiej w Nowym Targu, a niebawem będzie to możliwe także w Zakopanem i Wieliczce.

Poprawa sytuacji w węźle krakowskim

Od 23 grudnia br. podróżni korzystający z linii SKA2 Kraków – Sędziszów odetchną z ulgą. Zakończą się bowiem uciążliwe remonty prowadzone obecnie na odcinku Kraków – Niedźwiedź, co bez wątpienia wpłynie na punktualność pociągów.

W trakcie nowego rozkładu jazdy – 2018/2019 – zdecydowanie poprawi się przepustowość odcinków Kraków Główny – Kraków Lotnisko. Już od czerwca 2019 roku na linii SKA1 zostanie przywrócona 30-minutowa częstotliwość kursowania pociągów do stacji Kraków Lotnisko. Zyskają też mieszkańcy Krzeszowic, gdyż właśnie do tej miejscowości dojedzie większa liczba pociągów. Co więcej, zaplanowano oddanie do użytku nowego przystanek Kraków Bronowice.

W czerwcu także zostaną uruchomione, w godzinach szczytu, dodatkowe pociągi relacji Wieliczka Rynek Kopalnia – Kraków Olsza. Dzięki temu na odcinku Wieliczka Rynek Kopalnia – Kraków Płaszów pociągi będą kursować z 30-minutową częstotliwością. Ze względu na brak przepustowości odcinka Kraków Płaszów – Kraków Główny, wskazane kursy nie będą mogły wjechać do Krakowa Głównego.

Nadal będzie obowiązywało honorowanie biletów kolejowych na wybranych liniach systemu Komunikacji Miejskiej w Krakowie.

Utrzymany zostanie również system Autobusowych Linii Dowozowych skomunikowanych z pociągami linii SKA1 na przystanku Wieliczka Rynek Kopalnia.

Więcej połączeń w Beskidzie Sądeckim

W przyszłym rozkładzie na małopolskie tory powróci pociąg „Dolina Popradu” łączący Kraków z Krynicą, który kursował w tegoroczne wakacje. Dzięki temu stolicę Małopolski z uzdrowiskami w Beskidzie Sądeckim będą łączyły już 3 pary pociągów. Dodatkowo w wakacyjne weekendy będzie funkcjonować połączenie transgraniczne z Muszyny do słowackiego Popradu. Rozkład w Muszynie będzie dopasowany tak, aby umożliwić jednodniowe wycieczki zarówno z Krakowa do Popradu jak i z Popradu do Krynicy.

Utrudnienia na liniach Kraków – Zakopane i Kraków – Bielsko-Biała

Na większe utrudnienia muszą się przygotować podróżni korzystający z linii Kraków – Zakopane i Kraków – Bielsko-Biała. W okresie od 25 lutego do 21 czerwca 2019 roku Spółka PKP PLK S.A. będzie kontynuowała rewitalizację odcinka Skawina – Sucha Beskidzka. Jednakże największe utrudnienia spowodują prace prowadzone pomiędzy Krakowem a Skawiną, związane z przebudową stacji Kraków Bonarka i Skawina oraz budową Trasy Łagiewnickiej. W związku z tym wybrane pociągi przez cały okres nowego rozkładu jazdy będą, na odcinku Kraków Płaszów – Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona, zastąpione autobusami. W celu minimalizacji utrudnień zostanie podpisane porozumienie, które pozwoli honorować bilety kolejowe na wybranych liniach Komunikacji Miejskiej w Krakowie na odcinku Wola Radziszowska – Kraków.

Utrudnienia czekają również podróżnych korzystających z Podhalańskiej Kolei Regionalnej. Zarządca Infrastruktury zaplanował rewitalizację linii Chabówka – Zakopane, która będzie prowadzona w dwóch etapach: od 1 marca do 28 czerwca oraz od 10 września do 8 listopada 2019 roku. Wówczas zamiast pociągów wyjadą autobusy zastępcze.

Na Sylwestra w Zakopanem dojedziesz pociągiem

Na Sylwestra w Zakopanem województwo zamówiło dodatkowe połączenia. Koleje Małopolskie i Przewozy Regionalne uruchomią pociągi, dzięki którym będzie można dojechać do Zakopanego 31 grudnia i wrócić po zakończeniu imprezy.

 

 

 

(Bartłomiej Grzankowski/ew)

40%
60%