|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Rzecznik rządu: stan zdrowia premier jest stabilny; wszystko jest pod kontrolą

Premier może wypełniać swoje funkcje i realizować obowiązki szefowej rządu - powiedział w sobotę rzecznik rządu Rafał Bochenek. Dodał, że premier przez najbliższy czas pozostanie pod obserwacją lekarzy; nie wiadomo jeszcze, czy poprowadzi wtorkowe posiedzenie Rady Ministrów.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek. Fot:PAP/Radek Pietruszka

"Wczoraj spotkało się również tutaj w kancelarii premiera, z inicjatywy szefowej kancelarii pani Beaty Kempy, kierownictwo kancelarii po to, by przedyskutować zaistniałą sytuację i przeanalizować okoliczności wypadku" - poinformował Bochenek na sobotniej konferencji prasowej.

Poinformował, że w tym spotkaniu wzięli udział również szef MSWiA Mariusz Błaszczak oraz przedstawiciele BOR i policji.

Dodał, że w kwestii pytań dotyczących sposobu działania Biura Ochrony Rządu w kwestii wyjaśniania okoliczności wypadku, wyjaśnień udzieli  szef MSWiA minister Mariusz Błaszczak i jego zastępca wiceminister  Jarosław Zieliński, któremu bezpośrednio podlega BOR" - powiedział Bochenek.

 

Premier w piątek wieczorem została przetransportowana śmigłowcem do WIM w Warszawie po wypadku rządowej kolumny trzech samochodów w Oświęcimiu i badaniach, które przeszła w tamtejszym szpitalu. Obrażenia obnieśli również dwaj funkcjonariusze BOR. Jeden z nich również został przetransportowany do Warszawy.

 

PAP/bp

Policja przed Wojskowym Instytutem Medycznym w Warszawie. Fot:PAP/Marcin Obara

Rozbity samochód rządowy. Fot:PAP/Jacek Bednarczyk

fot: PAP/Jakub Kamiński

Rozmawiałem z premier Beatą Szydło, stwierdziła, że czuje się "zupełnie nieźle" - powiedział w sobotę szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Dodał, że szef ochrony premier przeszedł operację, jego stan jest dobry; drugi z poszkodowanych w wypadku funkcjonariuszy BOR wyszedł już ze szpitala.

Wypadek z udziałem premier Beaty Szydło stał się sławny z powodu fali hejtu ze strony osób publicznych, które nazywają siebie totalną opozycją - mówił w sobotę minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. Zaapelował do polityków o nieeskalowanie napięć. "Apeluję o to, by ważyć słowa" - mówił na konferencji prasowej Błaszczak.

Zmiany w Biurze Ochrony Rządu następują, mają wymierny kształt, przynoszą wymierne rezultaty - powiedział w sobotę szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Wskazywał, że liczba kolizji samochodów BOR w minionym roku była porównywalna do lat wcześniejszych.

Błaszczak zapowiedział, że będą dogłębne zmiany w Biurze Ochrony Rządu. "Powiem tak: chodzi o skuteczne posprzątanie po generale Janickim. Tak trzeba to zrobić i my to konsekwentnie robimy - oświadczył szef MSWiA na sobotniej konferencji prasowej.

Biuro Ochrony Rządu ma uzyskać prawo do czynności operacyjno-rozpoznawczych, aby lepiej rozpoznawać zagrożenia i skuteczniej działać - mówi wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, który zapowiada zmiany w BOR.

"Od roku trwa naprawa, trwa sprzątanie po tym, co zastaliśmy w tej ważnej instytucji, która była bardzo zdewastowana" - powiedział Zieliński (który nadzoruje BOR) na sobotniej konferencji prasowej w MSWiA.

"Chcemy wyposażyć BOR w nowe kompetencje, m.in. związane ze zdobywaniem w sposób właściwy innym służbom informacji, ich analizowaniem oraz wykorzystywaniem; myślę o czynnościach operacyjno-rozpoznawczych" - oświadczył wiceminister. "Dziś BOR nie posiada uprawnień do takich działań, a są bardzo potrzebne po to, żeby dokonywać lepszego rozpoznania zagrożeń i lepiej przygotowywać plany działań ochronnych, metody ochronne i skuteczniej działać" - dodał.

Zieliński zapowiedział też "nowy etos" służby, nawiązywanie BOR do tradycji niepodległościowej AK. Miałaby się też zmienić nazwa BOR. "Będzie się to może nazywało Narodową Służbą Ochrony, ale nad nazwą będziemy jeszcze dyskutować" - zapowiedział Zieliński. Dodał, że szef BOR ma się stać takim samym organem, jak szef policji czy Państwowej Straży Pożarnej. "Dziś tak nie jest; dziś decyzje, któremu takiemu organowi przysługują, podpisuje na jego wniosek minister spraw wewnętrznych" - powiedział.

 

PAP/bp

0%
100%