|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Róża Thun: okaże się, kto wygrał, kiedy zliczy się wyniki na poziomie europejskim

Okaże się, kto wygrał wybory, jak zliczy się wyniki na poziomie europejskim. Okaże się kto jest w większej frakcji - powiedziała europosłanka PO Róża Thun, "jedynka" Koalicji Europejskiej w okręgu małopolsko-świętokrzyskim, komentując pierwsze sondaże wyborcze.

Fot. Marek Lasyk

"Takiego wysokiego wyniku nie mieliśmy w żadnych sondażach (...), czekamy na ostateczny wynik, ale widzimy już teraz: tam, gdzie się jednoczymy, tam jesteśmy silniejsi" - komentowała w niedzielę wieczorem pierwsze sondaże wyborcze europosłanka PO Róża Thun, "jedynka" Koalicji Europejskiej w okręgu małopolsko-świętokrzyskim. "Bierzemy na siebie odpowiedzialność - przynajmniej 22 osoby (...) wprowadzamy do Parlamentu Europejskiego i jesteśmy w chadecji (...); okaże się, kto wygrał wybory, jak zliczy się wyniki na poziomie europejskim, (okaże się) kto jest w większej frakcji" - zaznaczała Thun.

PiS z poparciem proc. 42,4 proc. zwyciężyło w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Koalicja Europejska uzyskała 39,1 proc. głosów. Z sondażu wynika też, że do Parlamentu Europejskiego dostała się Wiosna Roberta Biedronia z poparciem 6,6 proc. i Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy - 6,1 proc. Frekwencja wyniosła 43 proc.

W opinii Thun to, że jest "rekordowa frekwencja znaczy, że udało nam się zainteresować obywateli przyszłością Unii Europejskiej (...), to na pewno oznacza bardzo silne poparcie dla członkostwa w Unii Europejskiej". "To znaczy, że Europa jest ważna, nasze członkostwo w Unii jest coraz ważniejszym tematem. Teraz najwyraźniej musimy zrozumieć, co to znaczy być aktywnym członkiem - jako państwo - w Unii Europejskiej. Jako posłowie do Parlamentu Europejskiego mamy jeszcze bardzo dużą robotę do wykonania" - podkreśliła. "My, Koalicja Europejska jednoczymy się coraz mocniej i będziemy coraz mocniej jednoczyć razem Europę i polskie społeczeństwo oczywiście, które jest tak dzisiaj podzielone" - zadeklarowała.

Róża Thun w PE zasiada od 2009 r. Wcześniej przez cztery lata pełniła funkcję dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. W przeszłości była m.in. prezesem Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana oraz zasiadała w radzie gminy Warszawa-Centrum. W 2014 r. w wyborach do PE Thun miała najlepszy wynik w skali okręgu - zagłosowało na nią prawie 126 tys. wyborców. Największą rywalką Thun w tegorocznych wyborach jest obecna wicepremier Beata Szydło, liderką listy PiS w okręgu małopolsko-świętokrzyskim.

Wśród kandydatów KE jest jeszcze inny europoseł PO obecnej kadencji – oprócz Thun to startujący z piątego miejsca Bogusław Sonik, poseł do PE w latach 2004-2014 i ponownie od końca 2018 r., kiedy to objął mandat po wybranym prezydentem Kielc Bogdanie Wencie. Wiceliderem tej listy jest wiceprezes PSL, b. marszałek województwa świętokrzyskiego trzech kadencji (2006-2018) Adam Jarubas, a z trzeciego miejsca kandyduje b. europoseł (2004-2009), wiceszef SLD Andrzej Szejna.

 

(PAP/jgk)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

45%
55%