|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

PO proponuje wprowadzenie czeku turystycznego

Wprowadzenie 500-złotowego czeku, który mógłby być wykorzystany na opłacenie usług turystycznych w Polsce proponuje KO. To inicjatywa ustawodawcza, która wpisuje się w wielki program nowej solidarności, wspierania polskiej gospodarki i wspierania polskich rodzin - mówił w piątek w Krakowie lider PO Borys Budka.

Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Jak zaznaczył Budka, czek turystyczny to realne rozwiązanie nie tylko dla branży turystycznej, ale także dla rodzin. "Ten czek da oddech polskim firmom z branży turystycznej, ale również pozwoli w imię solidarności, w imię wspólnoty, aby te najbliższe wakacje polskie rodziny mogły spędzić w Polsce" – powiedział Budka.

Zgodnie z projektem ustawy czek o wartości 500 zł brutto przysługiwałby osobie mieszkającej na stałe w Polsce, zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, umowy cywilno-prawnej lub prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą, niezależnie od osiąganych przychodów. Z takiego czeku mogliby korzystać także: rolnicy, osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych, emeryci i renciści, niepełnosprawni oraz małżonkowie osób uprawnionych, małoletnie dzieci oraz młodzież i studenci do 26 roku życia. W przypadku czteroosobowej rodziny byłoby to 2 tys. zł.

"To nie jest czek socjalny (…) Chcemy, aby każdy z Polaków mógł otrzymać za pośrednictwem nowoczesnych, prostych w obsłudze narzędzi czyli aplikacji taki czek" – mówił poseł Ireneusz Raś, szef sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Podkreślił, że branża turystyczna to gałąź gospodarki, która jako pierwsza odczuła skutki pandemii koronawirusa i jako ostatnia – w ocenie ekspertów – z kryzysu się podniesie.

Pieniądze z czeku Polacy mogliby wydać na opłacenie wakacyjnych noclegów w kraju. Politycy PO mówili, że branża turystyczna generuje 6 proc. PKB i liczy blisko 1,36 mln miejsc pracy. Raś sprecyzował, że na realizację czeku turystycznego, jeśli skorzystaliby z niego wszyscy uprawnieni, potrzeba będzie 18 mld zł w ciągu trzech lat. Poseł Aleksander Miszalski mówił, że dla poprawy kondycji branży turystycznej konieczne jest otwarcie granic oraz wsparcie przedsiębiorców.

Czek turystyczny przysługiwałby raz w roku. Miałby formę usługi online w postaci aplikacji, za utworzenie której odpowiadałaby Polska Organizacja Turystyczna i to ona byłaby administratorem danych. Kwotę 500 zł brutto można by było wydać na opłacenie noclegu u przedsiębiorców i organizatorów turystyki na terenie Polski. Rejestr podmiotów świadczących takie usługi tworzyłaby POT w ramach aplikacji.

Według pomysłodawców system czeków turystycznych byłby finansowany z budżetu państwa, ze środków, których dysponentem jest minister turystyki oraz ze środków Funduszu Pracy. Projekt PO nie przewiduje finasowania czeków przez przedsiębiorców. Minister ds. turystyki co roku przedstawiałby Sejmowi informacje o realizacji ustawy, która obowiązywałaby do 30 czerwca 2022.

Politycy PO mówili w piątek, że chcą rozmawiać o tym rozwiązaniu z przedstawicielami wszystkich opcji w parlamencie i doprowadzić do jak najszybszego uchwalenia przepisów, tak by rozwiązanie to weszło w życie już w te wakacje.

 

(PAP/łk)

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

20%
80%