|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Brak komputerów to nie problem, jest dużo różnych możliwości"

Epodreczniki.pl, podręcznik internetowy „Włącz Polskę”, portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej, czy Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji to strony, które mogą być wykorzystywane do zdalnej pracy z uczniami w okresie zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

Posłuchaj relacji Martyny Masztalerz

Barbara Nowak, fot. Marek Lasyk

Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji, Zespołem GovTech Polska i instytucjami publicznymi przygotowało rekomendacje dotyczące materiałów edukacyjnych do wykorzystania przez nauczycieli i dyrektorów szkół. Jednak, aby uczeń mógł korzystać z tych źródeł, powinien mieć komputer. I Internet.

Z całej Polski płyną tymczasem sygnały, że wielu uczniów nie ma w domu sprzętu lub łącza internetowego. Problem widać w rodzinach wielodzietnych, w domach, w którym rodzic musi korzystać ze sprzętu podczas pracy zdalnej, czy w domach dziecka.

Organizacje pozarządowe z całej Polski prowadzą zbiórkę sprzętu. Dla dzieci z domów dziecka, z rodzin o trudnej sytuacji materialnej, dla podopiecznych rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych - tam ten problem widać najwyraźniej.

Wprowadzony na czas epidemii koronawirusa system pracy z domu... nastręcza ogromnych trudności dyrektorom szkół, nauczycielom i uczniom - między innymi właśnie przez braki sprzętowe - przyznaje Hanna Jakubek, wiceprezes okręgu Małopolskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego. "ZNP też apelował na swoich stronach do różnych organizacji o wsparcie, do rządu o bezpłatny internet dla uczniów i nauczycieli, bo rówienież nauczyciele pracują na prywatnym sprzęcie, wykorzystują też domowy internet o kiepskim przesyle danych. Niestety, na razie nasze apele trafiają w próżnię" - przyznaje Jakubek.

Według Małopolskiej Kurator Oświaty Barbary Nowak, uczniowie mogą czerpać wiedzę nie tylko z internetu. "Dla mnie to robienie halo wokół komputerów czy internetu jest niewłaściwe. Nie jest tak, że ja potrzebuję do zdalnego nauczania tychże komputerów. W zdalnym nauczaniu, według rozporządzenia ministra, jest szereg różnych możliwości" - przekonuje Barbara Nowak.

Hanna Jakubek tłumaczy, że uczeń musi dostać materiał na kartkach papieru, kartki muszą zostać odebrane ze skrzynki przy szkole. Często z takiej przyszkolnej skrzynki kartki papieru z zadaniami odbierają dla uczniów rodzice. Ale jak przyznaje wiceprezes małopolskiego ZNP - sytuacja jest trudna, a dzieciom bardzo przydałby się sprzęt do pracy i dostęp do internetu.

Ministerstwo Edukacji Narodowej próbuje ten problem rozwiązać - zachęcając samorządy do składania wniosków o pieniądze na zakup sprzętu dla potrzebujących uczniów. "Do rozdysponowania jest 186 milionów złotych. Samorządy mogą ubiegać się o kwoty od 35 do 100 tysięcy złotych - mówi rzecznik MEN Anna Ostrowska. Z takiej pomocy skorzystała już gmina Jordanów, która kupiła 25 komputerów dla uczniów z tego rządowego programu. We wtorek sprzęt zostanie przekazany szkole.

A informacje na temat skali problemu w Małopolsce - czyli orientacyjną liczbę uczniów, którzy nie mają na czym pracować, Kuratorium Oświaty w Krakowie ma podać po Świętach Wielkanocnych.
 
W międzyczasie małopolanie pomagają sobie nawzajem - co widać choćby na grupach facebookowych, gdzie osoby prywatne chętnie oddają nieużywany sprzęt potrzebującym uczniom.
 
(Martyna Masztalerz/jp)
 
 
 
 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

17%
83%