|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Małopolsce

68 lat temu, 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Od 2011 r. rocznica tej zbrodni obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", czyli polskiego podziemia niepodległościowego, które po II wojnie światowej zbrojnie wystąpiło przeciwko sowietyzacji Polski. Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" - sprawdź, co będzie się działo w Małopolsce.

Zeszłoroczne wydarzenia. Fot. arch. RK/B. Maziarz

KRAKÓW

Towarzystwo Parku im. dr. Jordana, wojewoda małopolski i Oddział IPN w Krakowie zapraszają na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 marca 2020 r. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10 mszą świętą w katedrze na Wawelu. 

Po uroczystym nabożeństwie uformowany zostanie patriotyczny pochód, który przejdzie ulicami Krakowa (m.in. Grodzka, Rynek Główny, Piłsudskiego) do parku Jordana. Wśród popiersi bohaterów narodowych, w parkowej Galerii Wielkich Polaków XX wieku, odbędzie się ostatnia część uroczystości.

 

W nocy z soboty na niedzielę przez Kraków przejdzie "IV Marsz Milczenia w Hołdzie Żołnierzom Wyklętym". Organizują go Małopolscy Patrioci. Uczestnicy o północy w milczeniu przejdą z Rynku Głównego przed Pomnik Polski Walczącej przy Jubilacie. Będą nieść pochodnie i symboliczne portrety Żołnierzy Niezłomnych.

 

Zobacz także: Nadchodzi IV Marsz Ciszy w Hołdzie Żołnierzom Wyklętym w Krakowie!

 

Z okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, święta państwowego, upamiętniającego żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, Oddział IPN w Krakowie wspólnie z Kuratorium Oświaty w Krakowie zaprasza nauczycieli i uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół średnich na spotkania edukacyjne pt. „Żołnierze Niepodległości. Walka o wolną Polskę 1944-1963”. Liczba miejsc ograniczona. WIĘCEJ

Przystanek Historia: Jak szukać, żeby znaleźć?

 

 

WIĘCEJ O KRAKOWSKICH WYDARZENIACH

 

MYŚLENICE

1 marca

10:00 - Zbocze góry Uklejna - Bieg Tropem Wilczym na dwóch dystansach: 1963 metrów oraz 10 kilometrów. Biuro zawodów mieścić się będzie w masywie góry Uklejna na Zarabiu w Myślenicach, od strony ul. Zacisze, 350 metrów za szlabanem idąc tzw. nową drogą.
18.00 - Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych w Parafii pw. Najświętszej Marii Panny w Myślenicach.
19.00 - Rynek w Myślenicach - uroczystości przy pomniku Niepodległości.

8 marca
16:00 - Muzeum Niepodległości w Myślenicach - otwarte spotkanie Koła Myślenice Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej pt. „Żołnierze Wyklęci – historia prawdziwa”.

 

TARNÓW i okolice

Na koncert „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym” zaprasza Starosta Tarnowski Roman Łucarz. Odbędzie się on w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie w piątek 28 lutego. Początek wydarzenia nastąpi o godzinie 18.00

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się w niedzielę 1 marca 2020 roku w Dąbrowie Tarnowskiej.

Program uroczystości:

9:50   Zbiórka przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej (ul. Berka Joselewicza 5),

10:00 Przemarsz patriotyczny delegacji, pocztów sztandarowych i uczestników uroczystości ulicami miasta do Parku Miejskiego,

10:15 Apel Poległych na Placu Walczących o Niepodległą Polskę w Parku Miejskim, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Poległych Synów Dąbrowy,

11:00 Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Niezłomnych w kościele Matki Bożej Szkaplerznej, po której odbędzie się „Koncert w hołdzie Żołnierzom Niezłomnym” w wykonaniu Orkiestry Dętej przy OSP w Szczucinie,

12:40 Otwarcie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej w Domu Parafialnym w Dąbrowie Tarnowskiej (ul. Zamkowa 3), poświęconej ks. Władysławowi Gurgaczowi SJ kapelanowi oddziału „Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców.

Bieg w Zakliczynie

Po raz kolejny w Zakliczynie w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się Bieg "Tropem wilczym" oraz Gra Miejska „Niepodległa w Zakliczynie.” Zakliczyn, z inicjatywy Janusza Flakowicza, był jednym z pierwszych miast w którym odbył się Bieg Tropem Wilczym. W roku 2020 jest to już ósma edycja wydarzenia, którego bazą będzie KOmpleks Sportowy LKS "Dunajec". WIĘCEJ

Jadowniki koło Brzeska

Organizatorzy zapraszają w niedzielę 1 marca na obchody polskiego święta, upamiętniającego  żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.  W programie projekcja debiutu Konrada Łęckiego pt. WYKLĘTY z 2017r.  Film przedstawia Józefa Franczaka, ps. „Lalek” – ostatniego żołnierza niezłomnego. WIĘCEJ

Harcerska gra miejska w Tarnowie

1 marca w Tarnowie odbędzie się gra terenowa, przygotowana m.in. przez Związek Harcerstwa Polskiego oraz "Strzelec Tarnów - Stowarzyszenie Strzelecko-Proobronne JS 2092" . Celem tej gry będzie przybliżenie młodzieży ideałów i losów Żołnierzy Wyklętych. Przyjęte założenia gry powodują, że uczestnicy będą wyposażeni w bezpieczne repliki broni, wyglądem przypominające prawdziwą broń, lecz zupełnie nieszkodliwe. Gra i jej zasady zostały zgłoszone do Policji, Straży Miejskiej i przez powyższe służby zaakceptowane. Organizatorzy wydarzenia proszą o życzliwe traktowanie młodzieży i nieinformowanie służb.

 

NOWY SĄCZ, STARY SĄCZ

Kolejny raz ulicami Nowego Sącza przejdzie marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą polskich flag, pochodnie będą rozdawane przed wymarszem. Oficjalnie marsz rozpocznie się mszą świętą w parafii św. Kaźmierza w Nowym Sączu o godzinie 15:30 i wyruszy o 16:30 właśnie spod tego kościoła i przejdzie trasą: ul. Sobieskiego - ul. Lwowska - rondo na Krańcowej - rondo Sądeckich Żołnierzy Wyklętych, jednak już o godzinie 14:45 złożenie wieńców i zniczy pod tablicą ks. Władysława Gurgacza. WIĘCEJ

Bieg Tropem Wilczym - szczegóły na plakacie

Już w sobotę 29 lutego w Starym Sączu odbędzie się inscenizacja historyczna pod budynkiem Sokoła. Początek o godz. 16:30. W Nowym Sączu, ale już 1 marca o godz. 18 zaplanowano prelekcję i wystawę "Sądeccy wyklęci" - w budynku "Kana" na ul. św. Kunegundy 12a.

 

OŚWIĘCIM

Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut zaprasza mieszkańców na ceremonię oddania hołdu bohaterom. Uroczystość na placu Tadeusza Kościuszki o godz. 12 rozpocznie hymn państwowy, a potem delegacje złożą kwiaty i zapalą znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza. Kolejnym punktem obchodów będzie złożenie kwiatów pod pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego przy Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu.WIĘCEJ

O godz. 17 msza św. w parafii pw. Józefa Robotnika

 

CHRZANÓW

1 marca 2020 od 10:15
Kościół pw. św. Mikołaja w Chrzanowie / Biblioteka, Sala konferencyjna, ul. Broniewskiego 10C
Wstęp: Bezpłatny
 

W programie Obchodów:
Msza św. w kościele pw. św. Mikołaja w Chrzanowie
Złożenie kwiatów pod Tablicą na Dzwonnicy
Wykład ks. dr Lucjana Bielasa pt. „Kardynał Adam Stefan Sapieha – Książę Niezłomny” Biblioteka, Sala konferencyjna, ul. Broniewskiego 10C.

Organizatorzy: Towarzystwo Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej w Chrzanowie im. rtm. Witolda Pileckiego, Muzeum w Chrzanowie im. Ireny
i Mieczysława Mazarakich, Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie. 

KĘTY

O godz. 10 msza św. w kościele franciszkanów w Kętach. Organizatorzy zapraszają też na projekcję filmu "Golgota wrocławska" o godz. 15 w Domu Kultury. Wstęp wolny.

 

GORLICE

Uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości odbędą się w niedzielę 1 marca 2020 r. o godz. 14.00. w sali Teatralnej Gorlickiego Centrum Kultury przy ul. Michalusa 4. Uroczystość uświetni Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza. Obchody zostaną poprzedzone Mszą Św. w Bazylice Mniejszej w Gorlicach o godz. 11.30.

Kolejna edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych -  „Tropem Wilczym”!

Program biegu w Gorlicach:

Termin: niedziela 1 marca 2020
• 9:00 – Otwarcie biura zawodów (hala sportowa OSiR W Gorlicach)
• 10:30 – Zakończenie wydawania pakietów startowych
• 11.00 – Bieg na dystansie 1963 m (Park Miejski w Gorlicach)
• 11:30 – Bieg na dystansie 5 km (Park Miejski w Gorlicach)
• 12.30 – Ogłoszenie wyników, dekoracja zwycięzców oraz wręczenie nagród.

 

ZAKOPANE

Starosta Tatrzański i Burmistrz Miasta Zakopane wraz z młodzieżą zakopiańskich szkół zapraszają w dniu 2 marca 2020 Gości i Mieszkańców Zakopanego do udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Program:

2 marca

10.15 - zbiórka pocztów sztandarowych pod Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem - rozpoczęcie uroczystości
10.30 - program artystyczny w wykonaniu uczniów I LO im. O. Balzera
11.00 - Msza Święta, a po niej przemarsz pod Pomnik Żołnierzy Wyklętych w Parku im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ul. Kościuszki. Apel Pamięci, złożenie kwiatów, zapalenie zniczy i modlitwa.

 

 

(RK, mat. prasowe instytucji miejskich/ek)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

50%
50%