|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Krakowski Alarm Smogowy zapytał mieszkańców Małopolski, jak im się oddycha

Małopolanie nie mają wątpliwości - powietrze w regionie jest brudne. Krakowski Alarm Smogowy zapytał mieszkańców Małopolski jak postrzegają jakość powietrza w regionie. Z ankiety wynika, że 81 procent Małopolan ocenia stan powietrza jako zły lub bardzo zły.

Posłuchaj co mówi Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego

Fot. Bartłomiej Cichoń

Według mieszkańców powietrze w naszym regionie jest najgorsze w Polsce - gorsze nawet niż na Śląsku. A ponad połowa badanych uważa, że na co dzień ma kłopot z dostępem do informacji o zanieczyszczeniu powietrza.

Jak podało stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy, zleceniodawca raportu, pomimo że na wsiach oraz w mniejszych miastach ogólna ocena jakości powietrza jest lepsza, to aż 63 proc. Małopolan jest przekonana, że powietrze jest bardziej zanieczyszczone w trakcie sezonu grzewczego i ocenia jego jakość w tych miesiącach jako bardzo złą lub raczej złą. 69 proc. badanych uważa, że jakość powietrza może mieć w przyszłości negatywne skutki dla zdrowia ich samych lub ich najbliższych.

Krakowski Alarm przekonuje - takie badania pozwolą usprawnić działania samorządów, bo będzie wiadomo, czego mieszkańcy oczekują. "Najistotniejsze jest właśnie to, że mieszkańcy oczekują antysmogowego przyspieszenia: zdecydowanych działań, obowiązku wymiany starych kopcących kotłów na urządzenia ekologiczne" - mówił podczs konferencji Andrzej Guła, lider Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Ok. trzy czwarte mieszkańców Małopolski oczekuje łatwiejszego dostępu do tego typu informacji. Małopolanie chcieliby, aby informacja na temat jakości powietrza docierała do nich drogą internetową, za pośrednictwem prasy, radia i telewizji oraz by była wyświetlana na elektronicznych tablicach w przestrzeni miejskiej.

Badania zostały przeprowadzone w sierpniu 2016 roku na reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców województwa. Szczegółowy raport z badań można znaleźć w załączniku.

 

 

 

 

(Grzegorz Krzywak, mat. prasowe KAS, PAP/ew)

Obserwuj autora na Twitterze: 

 

75%
25%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 12

malopolanin

Niedziela, 4 września 2016, 09:32

Walka ze smogiem to utopia. Kraków i cała małopolska na węgla powinna opierać swoją przyszłość a nie na gazie ze wschodu.

Odpowiedz

Krakowiak

Sobota, 3 września 2016, 21:02

@krakowianka

Mam mnóstwo znajomych w podeszłym wieku, którzy mieszkają w Krakowie 50-60 lat i więcej i zaden nie ma astmy. Szczerze współczuję Ci z powodu astmy ale przyczyna może być inna niż krakowskie powietrze. Wszyscy jednak przy jezdni skarżą się na smród benzyny i spalin samochodowych. Należy też powrócić do tematu kanałów przewietrzania Krakowa. Może "alarm smogowy" wreszczcie zacznie traktować ten temat poważnie i postawi się deweloporem i prezy dentowi. Ciekawe czy są tacy odważni?

Odpowiedz

iron man

Sobota, 3 września 2016, 13:04

@krakowianka

42

Odpowiedz

kuba

Sobota, 3 września 2016, 12:27

Na astmę ludzie chorują wszędzie. Ja po 50 latach oddychania pełną piersią i 32 lat palenia min. paczki dziennie mam płuca jak miechy :D (i wątrobę też,ale to już dzięki czemuś innemu)

Odpowiedz

krakowianka

Sobota, 3 września 2016, 12:19

@Małopolanin

Smog jest problemem wielowymiarowym - składają się na to zjawisko i samochody, i przemysł, i niska emisja. Do tego dokładają się warunki pogodowe i ukształtowanie terenu. Trzeba działać we wszystkich kierunkach, owszem, ale już sama poprawa, ktoś nastąpi po eliminacji niskiej emisji, na pewno ulży mieszkańcom. Byle nie spocząć wtedy na laurach!

Odpowiedz

krakowianka

Sobota, 3 września 2016, 12:14

@iron man

Iron man - a jak długo tu mieszkasz? Ja po prawie 30 latach dorobiłam się astmy. Nie życzę tego samego, ale spojrzenia nie tylko na siebie, ale też na innych ludzi, którym życie w takich warunkach przysparza cierpień. (i nie, nie mam możliwości, żeby się przeprowadzić)

Odpowiedz

Małopolanin

Piątek, 2 września 2016, 23:05

Będzie wtopa, gdy piece już znikną a smog pozostanie. Dopiero wtedy zaczniemy zajmować się samochodami? Stracimy w ten sposób kilka lat.

Odpowiedz

Paweł

Piątek, 2 września 2016, 22:15

@Luki

I trzeba dodać że niezsynchronizowane światła przez co się tworzą korki.Przykład skrzyżowanie przy Tauron arena na Al.Pokoju.

Odpowiedz

Luki

Piątek, 2 września 2016, 21:29

Jak powietrze już niedobre? Przecież piece węglowe jeszcze nie uruchomione! Auta, auta, przemysł i lokalizacja z nie odpowiedzialną urbanizacją miasta! Dziękuję za uwagę.

Odpowiedz

Emeryt

Piątek, 2 września 2016, 21:00

Przeżyłem budowę HiL ,a nawet kilka lat w niej pracowałem. Zatruwała mnie huta w Skawinie.Dymy z pieców domowych to "pikuś". Teraz mam chrypę nie do wyleczenia , ale cieszę się bo oddycha mi się dobrze.

Odpowiedz

ja

Piątek, 2 września 2016, 20:35

Zajmijcie się wreszcie katastrofalnym stanem wody w Dłubni.

Odpowiedz

iron man

Piątek, 2 września 2016, 15:28

Powietrze ponoć jest niedobre,ale mnie się oddycha dobrze

Odpowiedz