- A
- A
- A
Juromania - święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej już po raz trzeci
Jura Krakowsko-Częstochowska od 18 do 20 września zaprasza na swoje wyjątkowe święto – Juromanię. Tym razem pod hasłem „Uczta na Jurze”.Juromania to doskonała okazja, by odkrywać to co, na co dzień niedostępne dla turystów, poznać historię i tradycje, zachwycić się pięknem przyrody, a w tym roku także zasmakować tego, co na Jurze najlepsze – produktów regionalnych i dań przygotowanych na podstawie średniowiecznych receptur. Tegoroczna edycja organizowana jest pod hasłem: „Uczta na Jurze”.

W ponad 20 lokalizacjach organizatorzy przygotowali moc atrakcji, wśród których każdy znajdzie coś interesującego dla siebie: inscenizacje historyczne walk rycerskich i scen z życia dworskiego, pokazy tańców dawnych i oręża, warsztaty kulinarne i degustacje lokalnych smakołyków, zajęcia edukacyjne i sportowe, wycieczki z przewodnikami, zwiedzanie niedostępnych na co dzień miejsc, konkursy z nagrodami.
W Małopolsce w ramach Juromanii swoje podwoje otworzy 5 zamków: Zamek w Bydlinie, Zamek Rabsztyn, Zamek Pieskowa Skała, Zamek Tenczyn w Rudnie oraz Zamek Korzkiew. W nich każdy, mały i duży turysta, będzie mógł przenieść się w czasie i przestrzeni, aby poczuć się jak w bajce w otoczeniu władców, rycerzy i dworzan.
Atrakcji nie zabraknie również na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, w Dolinie Prądnika podczas zwiedzania Pustelni Błogosławionej Salomei, Osady Młynarskiej Boroniówka, Stawów Hodowlanych Pstrąga Ojcowskiego, Kościółka na Wodzie w Ojcowie, w Olkuszu w ramach „Święta Gwarków Olkuskich”, w jaskiniach Wierzchowskiej Górnej i Nietoperzowej oraz na Pustyni Błędowskiej w czasie nocnego „Rajdu Świetlika”.
Na wielbicieli zagadek czekają „Jurajskie Wyprawy Odkrywców” – questy, czyli gry terenowe, w których można uczestniczyć dzięki dedykowanej aplikacji (Questy-Wyprawy Odkrywców) lub ulotce. W trakcie Juromanii będzie można zagrać w Krakowie, Chrzanowie, Korzkwi, Pieskowej Skale, Ojcowie, Dolinie Będkowskiej, zamku w Bydlinie i zamku Tenczyn w Rudnie.
Na terenie Śląska szlak Juromanii wiedzie przez Złoty Potok, Ogrodzieniec, Olsztyn, Bobolice, Żarki, Bąkowiec, Pilczę, Siewierz i Podlesice. Warto zatem już teraz zaplanować swoją trasę podróży po Jurze.
Z uwagi na aktualną sytuację epidemiczną wszystkie atrakcje zostaną przygotowane z uwzględnieniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, tak aby wszyscy podczas Juromanii mogli czuć się bezpiecznie. Na niektóre wydarzenia obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Wszelkie szczegóły programu oraz szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.juromania.pl oraz profilu FB – Juromania.
mat. prasowe/jgk
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:03
Groove, o którym nie śniło się filozofom. Groovosophers prezentują debiutancki album.
-
19:09
Prof. Janusz Majcherek: "Liczba dzieci to nie jest dobry miernik patriotyzmu"
-
17:52
Czy krzesło jest krzesłem, a herbata herbatą? „Uważaj człowieku, jak poznajesz”
-
17:40
Drogo i pusto. Elektryczne busy nad Morskie Oko czekają na pasażerów
-
16:38
W Rzymie są już wszyscy kardynałowie - uczestnicy konklawe
-
16:33
Rolkowisko w miejsce lodowiska. Olkusz stawia na letnie atrakcje sportowe
-
16:29
Więcej światła na Kraków i Małopolskę! 27. Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego
-
16:10
Płatny majówkowy debiut nad Chechłem. Nawet 450 zł kary za brak biletu
-
16:09
Maj pełen atrakcji z Centrum Kultury Podgórza
-
15:51
Cyberkultura w starożytnej technice intarsji
-
15:28
Gdzie kupić profesjonalny odkurzacz?
-
15:03
Nowa Wesoła za 10 lat: mediateka, teatr, ogrody i park w centrum miasta
-
18:08
Człowiek na standby'u
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze