|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Jaką wybrać choinkę?

Najszybciej osypuje się świerk, ale za to jest najtańszy i pięknie pachnie. Zapach jodły jest już zdecydowanie delikatniejszy, igły z kolei pozostają na miejscu nawet 6 tygodni, podobnie jak w przypadku sosny. Oczywiście wszystko zależy od tego, kiedy choinka została ścięta, jaka temperatura jest w domu i czy drzewko ma dostęp do wody. Przedstawiamy poradnik dla tych, którzy nie wyobrażają sobie świąt Bożego Narodzenia bez żywej choinki. Co zrobić, by cieszyła oko i nozdrza jak najdłużej?

Posłuchaj materiału Joanny Porębskiej

fot: Pixabay

Kiedy najlepiej kupić choinkę?

- Jeśli chcemy choinkę potrzymać do Trzech Króli, lub jak niektórzy - do 2 lutego, to jest za wcześnie jeszcze. Im krótszy jest okres od ścięcia do ustawienia, tym korzystniej dla długości okresu, kiedy ona będzie cieszyć nasze oko - mówi Tomasz Romanowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Nawojowa. 

- Tradycja mówi, że choinkę się wnosi na Wigilię. Jak się zakupi ją kilka dni wcześniej, najlepiej trzymać ją w piwnicy, w garażu - w chłodnym miejscu - dodaje Zbigniew Foka, leśniczy Leśnictwa Homrzyska.

 

Co zrobić, żeby jak najdłużej choinka utrzymała świeżość?

- Jeżeli ustawimy choinkę tak, żeby jej obcięty koniec znajdował się w zbiorniczku z wodą, na pewno dłużej wytrzyma. Drzewko będzie piło jakąś ilość wody i nie wyschnie tak szybko. Nie stawiajmy też choinek przy gorącym kaloryferze, czy w miejscu, gdzie jest narażone na ruch powietrza - tłumaczy Tomasz Romanowski. 

 

Czym się kierować przy wyborze choinki?

Zdaniem Zbigniewa Foki, chodzi o to, żeby w okółkach były przynajmniej 4 gałązki. "Szukajmy takich choinek" - mówi. Tomasz Romanowski z własnego doświadczenia poleca choinkę sosnową. "Ona może w górach jest mało popularna, ale jak już uschnie, nie naśmieci w mieszkaniu. Jodła i świerk w pewnym momencie zaczynają się obsypywać" - dodaje.

 

Choinki w Nadleśnictwie Nawojowa będą kosztować od 20 zł wzwyż. Do sprzedaży trafia co roku 700 drzewek, które rozchodzą się - nomen omen - na pniu.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Joanna Porębska/ko)

0%
0%