Tegoroczna Wielkanoc z całą pewnością zapadnie nam w pamięć na długie lata. Przygotowanie do niej, celebrowanie jej i przeżywanie z konieczności przenieść musiało się bowiem do internetu. My sami musimy zmienić przede wszystkim nasze przyzwyczajenia. Wiele tradycji świątecznych da się kultywować bez względu na to, czy jesteśmy w zamknięciu, czy nie. Niektóre jednak wyjątkowo ucierpią. Tak będzie chociażby ze świeceniem pokarmów. Nie możemy wyjść z koszyczkiem z domu, więc pokarmy musimy poświęcic sami. "Jednak nie w sobotę, ale w niedzielny poranek. Głowa rodziny - ojciec, mama, babcia, dziadek - powinni wezwać wszystkich pozdrowieniem chrześcijańskim, odczytać fragment Pisma i odmówić modlitwę błogosławieństwa. Ona jest na naszej stronie diecezjalnej" - podkreśla ks. Łukasz Michalczewski.

Podczas poświęcenia pokarmów nie kropimy ich wodą świeconą. Jeśli nie mamy dostępu do modlitwy przygotowanej przez kapałanów, możemy pomodlić się własnymi słowami.

Z niecodzienną inicjatywą w Krakowie wyszedł klub piłkarski Cracovia. Od kilkunastu lat niezwykłą popularnością cieszyło się świecenie pokarmów na stadionie drużyny. W tym roku klub postanowił przenieść tę tradycję do internetu. "Udostępnimy tę ceremonię online. Trzeba będzie o 12:00 odpalić Facebook lub Twitter. Będzie święcenie pokarmów za pomocą mediów" - mówi rzecznik Cracovii, Przemysław Staniek

Ceremonię święcenia pokarmów poprowadzi proboszcz Bazyliki Mariackiej ksiądz Dariusz Raś, kapelan Cracovii. Uroczystość odbędzie się w Wielką Sobotę.

Najtrudniejszą świąteczną kwestią dla wielu z nas będzie z całą pewnością niedziela Wielkanocna bez rodzinnych spotkań. Najbardziej doskwierać będzie to zapewne seniorom, którzy nie będą mogli liczyć na to, że w święta odwiedzą ich dzieci. Jak się jednak okazuje, wielu seniorów i na to ma spósób. Pani Lidia z Tarnowa razem z mężem juz od miesiąca nie widziała swoich dzieci i wnuków, nie odwiedzą jej także w swięta, dlatego na jej stole wielkanocnym stanie laptop.

- Łączność nie jest skomplikowana. Wystarczy odpowienio ustawić komputer, gdzie będzie widać stół i nas. Można to przećwiczyć wcześniej. Jest możliwość rozmowy przez komórkę, gdzie też się widzimy - radzi pani Lidia.

Na wielkanocne spotkanie bez wychodzenia z domu można także chociażby umówić się z sąsiadem na balkonie lub w ogrodzie. Musimy jednak pamiętać o zachowaniu zalecanego 2-metrowego dystansu od sąsiada. Dystans także przyda się nam na każdy dzień świateczny dzień od kolejnych liczb, danych i informacji o szalejacej epidemii. 

Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Agnieszka Wrońska/ko)