|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

GIS: przebywając w pobliżu fontann czy ulicznych tężni, pamiętajmy o dystansie i maseczkach

Przebywając w pobliżu fontann, instalacji wodnych czy ulicznych tężni, należy pamiętać o zachowywaniu bezpiecznej odległości, a gdy z uwagi na dużą liczbę osób wskazane jest używanie maseczki, nie należy dopuszczać do jej zawilgocenia – zwraca uwagę Główny Inspektorat Sanitarny.

Fot. Marek Lasyk

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nie wprowadziło zakazu funkcjonowania fontann i tężni ulicznych.

GIS wskazał w komunikacie, że fontanny, ich zespoły w formie parków fontann, instalacje wodne typu dry plaza (chodnikowe bez lustra wody – PAP) i tężnie uliczne – są formą atrakcji i przyciągają licznych odwiedzających, co może utrudniać utrzymywanie dystansu społecznego – jednego z głównych środków zapobiegania szerzeniu się zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

"Cząstki wirusa odkrztuszane przez osoby zakażone podczas kaszlu, kichania, śmiechu, głośnej rozmowy mogą w tych warunkach łatwo zostać zainhalowane przez znajdujące się w pobliżu osoby zdrowe, stając się przyczyną zakażenia" – zwrócił uwagę sanepid.

GIS podnosi, że ryzyko szerzenia się infekcji SARS-CoV-2 w przypadku uruchomienia fontann, instalacji wodnych czy tężni ulicznych wynika przede wszystkim z licznego gromadzenia się ludzi wokół powyższych obiektów i związanej z tym możliwości szerzenia się infekcji drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt. Ewentualne skażenie aerozolu wodnego – jak podano – ma w praktyce niewielkie znaczenie.

W zapobieganiu zakażeniom w powyższych sytuacjach podstawowe znaczenie ma w związku z tym – jak zaakcentowano – pozostawanie w odległości minimum dwóch metrów od innych odwiedzających (nie dotyczy to osób wspólnie mieszkających); unikanie zgromadzeń i spotkań w większym gronie; zakrywanie ust i nosa – przy pomocy maseczki lub chustki, w tym także przy korzystaniu z tężni oraz częste mycie i dezynfekcja rąk.

GIS podnosi, że skażenie aerozolu wodnego wytwarzanego przez fontanny w praktyce jest nikłe, biorąc pod uwagę łatwe utrzymanie chroniącej przed tym odległości osób odwiedzających od fontanny (minimum 2 m lub więcej w zależności od rozprysku wody), bardzo znaczne rozcieńczenie cząstek wirusa w wodzie fontanny oraz fakt, że wirusy nie ulegają w niej namnażaniu. GIS akcentuje, że dezynfekcja wody w celu zapewnienia jej odpowiedniej jakości mikrobiologicznej, nie tylko z uwagi na SARS-CoV-2 – jest szczególnie istotna w fontannach o zamkniętym obiegu wody i w instalacjach typu dry-plaza, w których z góry zakłada się możliwość korzystania przez odwiedzających z zabawy lub ochłodzenia wodą.

"W fontannach, w których nie jest wytwarzany aerozol wodny, przy korzystaniu z nich zgodnie z przeznaczeniem (...) dezynfekcja wody ma mniejsze znaczenie, podobnie jak w instalacjach przepływowych" – wyjaśnia GIS.

Inspektorat wskazał, że tężnie uliczne należy rozpatrywać w tych samych kategoriach jak omówione wyżej atrakcje wodne – problematycznie pozostaje przede wszystkim skupianie się większej liczby ludzi wokół powyższych urządzeń jako główny czynnik ryzyka transmisji zakażeń SARS-CoV-2.

W trakcie odpoczynku w miejscach, w których jest wytwarzany aerozol wodno-powietrzny, a gdzie z uwagi na zagęszczenie osób odwiedzających wskazane jest używanie maseczki, nie należy dopuszczać do jej zawilgocenia. Wilgotna maseczka utrudnia oddychanie, a ponadto nie spełnia swojej roli ochronnej. Dotyczy to także chust i tkanin używanych zamiast maseczek.

 

(PAP/jgk)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

67%
33%