|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33
12 630 60 00
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Frankowicze wysłali list protestacyjny do Trybunału Europejskiego

- Państwo polskie nie stoi po stronie frankowiczów - twierdzi fundacja Pro Futuris zrzeszająca osoby, które zaciągnęły kredyt w obcej walucie. Fundacja wysłała w tej sprawie list protestacyjny do Trybunału Europejskiego. Zdaniem fundacji, koszmaru około 750 tysięcy polskich frankowiczów dało się uniknąć. W 2004 roku Parlament Europejski uchwalił tak zwaną dyrektywę MIFID. Nałożyła ona na instytucje finansowe obowiązek badania adekwatności oferowanych produktów finansowych do potrzeb, poziomu świadomości klienta oraz jego zdolności do zrozumienia i ponoszenia ryzyka.

Posłuchaj relacji Karola Surówki

fot: pixabay

Polsce do implementowania tej dyrektywy się nie spieszyło. Rząd spóźnił się z przegłosowaniem odpowiednich ustaw o 2 lata. Później, zdaniem Pro Futuris, w naszym kraju w dalszym ciągu nie wykorzystywano dyrektywy do ochrony frankowiczów. "W opinii wysłanej do Strasburga polski rząd przekonywał, że w dyrektywie MIFID nie jest wprost powiedziane, że dotyczy ona frankowiczów. W naszej interpretacji to sygnał, że władze bronią interesu banków a nie klientów" - mówi Tomasz Sadlik z Pro Futuris. Dlatego fundacja zrzeszająca zadłużonych w obcej walucie postanowiła wysłać do Trybunału Konstytucyjnego list protestacyjny, w którym wyjaśnia, że postawa rządu jest sprzeczna z żądaniami obywateli.

Choć list ten prawdopodobnie nie przyniesie konkretnych efektów takich jak: kary, nakazy czy zakazy dla Polski, to jednak, zdaniem mecenasa Michała Jaworskiego, jest to ważny krok.

"To jest bardzo cenny głos w dyskusji, dlatego że w dalszym ciągu nie mamy jasności, czym ten produkt tak naprawdę był. Mam na myśli kredyt denominowany we frankach. To jest bardzo ważny aspekt, na który zwrócił uwagę Sąd Najwyższy Węgier. Czy nie jest przypadkiem tak, że niezależnie od kredytu, który zaciągnął nasz frankowicz, tak naprawdę doszło do transakcji w zakresie instrumentu finansowego, jakim jest owe powiązanie tego kredytu z walutą państwa obcego? Ten aspekt jest niezmiernie ważny w ocenie tego, czy ten produkt był prawidłowo sprzedany przez bank i także w zakresie oceny, czy zostały spełnione przez bank obowiązki informacyjne w stopniu prawidłowym" - mówi Jaworski.

Fundacja Pro Futuris tymczasem nie odpuszcza. Jak mówią jej przedstawiciele, już 25 kwietnia frankowicze wyjdą na ulice Warszawy. Na placu Powstańców Warszawy ma być do 15 tys. osób.

 

 

(Karol Surówka/ko)

Obserwuj autora na Twitterze:

 

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 22

double-emigrant

Wtorek, 21 kwietnia 2015, 19:49

@krakus

@krakus-dlatego ze ZPB zawyzał Wibor aby zrobic kredyty w PLN mniej atrakcyjne. Ja mam kredyt w Pln, ale jasno widze ze kasa z kredytów CHF idzie nie do Szwajcarii ale do kasy banksterow. A ci bankstarzy zasilaja kase POlitykow w naszym rzadzie. Dlaczego tak trudno wam to zrozumiec? Dzisiaj frankowicze, jutro bedziesz TY. Obudzcie sie wreszcie i pomozmy wszyscy razem zrobic z tym porzadek !

Odpowiedz

jozdur

Piątek, 17 kwietnia 2015, 16:26

@Do Urn Frankowicze

Proszę tylko popatrzeć i poczytać. wszędzie bul jest wygwizdany , w całym kraju , wszędzie protesty , wszędzie wypominają mu jego brak obycia i ortografii , wszędzie mu wykrzykują że podpisywał ustawy przeciw ludziom ( WAT , wiek emerytalny choćby ) Wszyscy wiedzą że nie tylko jest nieukiem nie znającym najprostszej ortografii ale i że daleko jest mu do dobrych dyplomatycznych manier , nawet tu sonda pokazuje że tylko dla 13% spełnił obietnice wyborcze a sondażownie nam wciskają że on nieuk wygrywa w pierwszej turze bo tak naród go pokochał i jego nieuctwo

Odpowiedz

KERR

Czwartek, 16 kwietnia 2015, 17:21

JUSS! TY CHYBA MASZ PROFITY Z BANKU! NIE WYPOWIADAJ SIĘ WIĘCEJ ...

Odpowiedz

Alicja

Czwartek, 16 kwietnia 2015, 14:46

Nie kłóćcie się o bzdury, przecież walczymy o to samo. Zaczęło się od frankowiczów i kredytów walutowych ale tak naprawdę to nie walczymy o franka ale o prawo i jego przestrzeganie przez banki Zapisy abuzywne są także w umowach złotówkowych. A polisolokaty? Z tym też chcemy się zmierzyć bo i one były wielkim przekrętem. A co do wyborów? PiS przynajmniej obiecuje, Po bierze na przeczekanie i liczy na brak frekwencji.

Odpowiedz

Do Urn Frankowicze

Czwartek, 16 kwietnia 2015, 10:01

Na rząd ani PO liczyć nie można. Myślę, że tylko PiS i Andrzej Duda dają realną nadzieję na naprawę sytuacji z tymi toksycznymi produktami. PiS już od lat wypowiada się w sprawie niesprawiedliwego uprzywilejowania banków. A skoro tak to powinniśmy w tych wyborach naprawdę się zmobilizować. Żaden Frankowicz nie może ich opuścić jeśli chce uratować swoje pieniądze i przyszłość. Dotyczy to także i poszkodowanych członków rodzin. Są nas przecież miliony - więc musi to przynieść efekt. Odszukaj w internecie 'PiS o kredytach', 'Kaczyński o kredytach' czy 'Duda o kredytach' i zdecyduj.

Odpowiedz

anuś

Środa, 15 kwietnia 2015, 21:26

@Juss

JUSS Ty jesteś idiotą nie było zdolności w ZŁOTÓWKACH ale we frankach była ,a młoda czteroosobowa rodzina chciała mieszkać na swoim.Oszukiwali nas i wciskali te kredyty nie informując o złych stronach puknij się w głowę

Odpowiedz

krakus

Środa, 15 kwietnia 2015, 19:17

@sews

Bo to tak było liczone specjalnie, jakoś dziwnym trafem w Niemczech, Francji czy Hiszpanii wychodziło w euro a nie we franku, Zresztą kraj który nie ma silnego swojego banku jest wyzyskiwany przez innych bez skrupułów jak kolonie. Nawet robotnicy w 19 wieku byli bardziej życiowi i wiedzieli że trzeba mieć swój bank http://pl.wikipedia.org/wiki/Bank_Słowiański

Odpowiedz

krakus

Środa, 15 kwietnia 2015, 19:12

@douczony

Dlaczego zerowy, a kto podkręcił kurs franka, samo się nie zrobiło, tym samym ten kto miał tą walutę ma tyle samo franków ale ich siła nabywcza jest większa, ale niech każdy wieży w co chce. Fakty są takie że sprzedaliśmy banki za grosze i mamy drogi kredyty mieszkaniowy i każdy inny dlatego jest miejsce na lichwę.

Odpowiedz

bart

Środa, 15 kwietnia 2015, 18:28

@Juss

były okresy że nie dało sie wziąć w walucie

Odpowiedz

Mina

Środa, 15 kwietnia 2015, 17:42

Nie "dokladajmy" sobie tylko "dolozmy" bankom. Kazda okazja jest dobra. Niech placa. Tylko trzeba pilnowac zeby placily banki a nie budzet.

Odpowiedz

er

Środa, 15 kwietnia 2015, 16:11

@Juss

Szkoda slow dla geniuszy, ktorzy jak mantre powtarzaja to czego dowiedzieli sie 2 misiace temu z telewizji i wydaje im sie, ze to sa ich przemyslenia ktore wyssali z mlekiem matki.

Odpowiedz

Środa, 15 kwietnia 2015, 15:41

@Juss

Ktory idiota? Na przyklad ja. Kobieta majaca 20 lat i nie znajaca sie na bankowosci. Osoba wierzaca w swojemu doradcy bankowemu - tak jak to ludzie robia w normalnych krajach.

Odpowiedz

Rafu

Środa, 15 kwietnia 2015, 14:37

Brawo frankowicze. BTE OBALONY. RZAD BEDZIE NASTEPNY!

Odpowiedz

Juss

Środa, 15 kwietnia 2015, 14:10

Nie mam siły... Który idiota bierze kredyt w innej walucie niż ojczystej??? Pazerność i głupota ich zgubiła! Nie powinni mieć do nikogo pretensji tylko do siebie!

Odpowiedz

killbankstets

Środa, 15 kwietnia 2015, 12:43

Stowazyszenie a nie fundacja!!!

Odpowiedz

janka

Środa, 15 kwietnia 2015, 12:26

@sews

kto spłaca w CHF to spłaca, ja spłacam w PLNach. Twoje informację są dość nieprecyzyjne.

Odpowiedz

lu

Środa, 15 kwietnia 2015, 12:24

przy okazji Panie dziennikarzu ten plac to Plac Powstańców Warszawy a nie Powstania Warszawskiego. Wysłali do Trybunału Konstytucyjnego czy Trybunału Europejskiego?

Odpowiedz

sews

Środa, 15 kwietnia 2015, 12:16

@krakus

Dlatego, nie brali w złotówkach, bo banki tak wyliczały zdolnosć kredytową. NA złotówki nie było zdolności do zaciągniecia kredytu, a na franki była. Ot cały paradoks.......... A franków nikt nie widział na oczy, banki wypłacały złotówki, a spłacamy w CHF

Odpowiedz

lu

Środa, 15 kwietnia 2015, 11:53

http://www.kredytchf.pl/wp-content/uploads/2015/04/StanowiskoRzadu-czy-Stan-nieRzadu.pdf przeczytajcie sobie jakich mamy światłych urzędników. Zwykły, niezwykły człowiek wypunktował pismo stanowiska RP dotyczącego sprawy C-312/14 Banif Plus Bank

Odpowiedz

douczony

Środa, 15 kwietnia 2015, 11:41

@krakus

krakus? co ty wchłaniasz że takie głupoty pitolisz? a kiedy był niesprzedajny rząd po roku 1939? bo może coś przeoczyłem. ofiary niewiedzy? rozumiem że sam sie leczysz sam naprawiasz sobie fure, alfa i omega, specjalista i expert od wszystkiego? nie znam takich. dobrobyt szwajcarii? przecież TE kredyty nawet jednego FRANKA nie widziały więc interes szwajcarów w tym jest ZEROWY. odnoszę wrazenie że nawet nie wiesz o czym mowa w artykule. doucz się. przyda się.

Odpowiedz