|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Dziś w kościele katolickim Środa Popielcowa - początek Wielkiego Postu

Dziś Środa Popielcowa rozpoczynająca w kościele katolickim trwający 40 dni Wielki Post. Podczas nabożeństw kapłan posypuje wiernym głowy popiołem. Z racji obostrzeń sanitarnych ksiądz wypowie tylko raz do wszystkich formułę z Mszału Rzymskiego: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" lub "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz". Później kapłan posypie głowę każdego w milczeniu.

Posłuchaj, co mówi dr Dominik Jurczak

Fot. Pixabay

Post przygotowuje nas do niedzieli zmartwychwstania i to jest główna wymowa Środy Popielcowej - mówi dr Dominik Jurczak dominikanin. - W Środę Popielcową otrzymujmy popiół, żeby sobie uświadomić, że mamy odbywać post, że poprzez post, poprzez uczynki, poprzez modlitwę, jałmużnę, poprzez uczynki miłosierdzia mamy przygotować się do tego, żeby świętować zmartwychwstanie. Jeśli nie ma tego duchowego aspektu, który nas kosztuje, to świętowanie jest bardzo ubogie albo bardzo płytkie.

Zgodnie z tradycją wierni decydują się na wyrzeczenia wielkopostne. Powinno się je dostosować do własnego, codziennego życia - dodaje dr Dominik Jurczak dominikanin: - Każde wyrzeczenie jest ważne, każdy musi je dopasować do swojego życia. Warto, żeby te wyrzeczenia ni były jakoś bardzo odległe od naszej rzeczywistości. Dla kogoś wyrzeczenie się alkoholu może być wielkim wyzwaniem, a dla kogoś innego skupienie się na sprawach duchowych, przypomnienie sobie, że sprawy duchowe zajmują ważne miejsce to jest perspektywa przygotowania się do Świąt Wielkiej Nocy.

Msza w Środę Popielcową nie jest obowiązkowa.  Obowiązuje jednak post ścisły tzn. jeden posiłek do syta oraz powstrzymanie się od pokarmów mięsnych.

 

 

Anna Łoś/jgk


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

83%
17%