KRAKÓW

To będzie rok wielkich inwestycji. W Krakowie już wkrótce rozpocznie się budowa nowych dróg i ścieżek rowerowych, nowych linii tramwajowych i obiektów sportowych. Rozpocznie się także sporo długo oczekiwanych remontów - dróg i parków, pojawi się też pierwszy w Krakowie - wodny plac zabaw.

W przyszłym roku rozpocznie się budowa Trasy Łagiewnickiej, która połączy Ruczaj z Kurdwanowem. Ruszą też prace przy budowie linii tramwajowej Krowodrza Górka - Górka Narodowa. Remontów doczekają się takie ulice jak al. 29 Listopada, ul. Kocmyrzowska, Cechowa, Krakowska, Królewska i Myślenicka. Rowerzyści ucieszą się z budowy nowych ścieżek rowerowych - między innymi wzdłuż ulicy Konopnickiej, Jasnogórskiej i Armii Krajowej. Nie ustaną prace na torach - zaplanowano przebudowę stacji kolejowej w Swoszowicach i budowę przystanku Prądnik Czerwony.

Zobacz także: Rowerowe plany Krakowa na 2018 rok

Nie tylko drogowe, ale i "zielone" inwestycje będą miały miejsce. Remont rozpocznie się w krakowskich parkach - m.in. Lotników Polskich i Jerzmanowskich. A oprócz tego powstaną i nowe zieleńce - tu wspomnieć trzeba o zaprojektowanym przez samych mieszkańców parku - Reduta. Rok 2018 to także kontynuacja już trwających inwestycji. Zakończy się budowa hali stulecia przy al. Focha oraz realizacja jednego ze zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego - czyli Wodnego Placu Zabaw, który pojawi się w parku Jordana. Krakowianie ujrzą też całkowicie odnowiony park Krakowski. 

W 2018 roku wciąż będą trwać prace na ul. Igołomskiej, finisz inwestycji - w 2019 roku. Kontynuowana będzie też przebudowa linii kolejowej Kraków - Podłęże. Tak będzie do 2020 roku.

Grzegorz Krzywak


TARNÓW

Ten rok w Tarnowie - może być na prawdę przełomowy - to właśnie w tym roku mają zakończyć się w mieście wszystkie remonty kolejowe.

Chociaż tarnowianie w to nie wierzą, to kolej zapewnia - to będą ostatnie miesiące z remontami wiaduktów kolejowych. Pod koniec wakacji mają zakończyć się prace przy Krakowskiej, Gumniskiej, Warsztatowej i na alei Tarnowskich a jesienią po odbiorach wszystkie te miejsca będą w pełni przejezdne. To jednak obietnice kolejarzy - a ci w pierwszych deklaracjach zapewniali, że prace w Tarnowie skończą się w 2015 roku.

W tym roku tarnowianie powinni też zobaczyć efekt przebudowy i remontu hali sportowej Jaskółka, miasto ten remont kosztuje ponad 60 milionów złotych, hala ma być gotowa w listopadzie - będzie to pierwszy tak nowoczesny i tak duży obiekt sportowy w mieście - po remoncie pomieści ma 5 tysięcy kibiców.

Rok 2018 ma tez być tym rokiem, w którym wreszcie skończą się problemy z ulicą Krakowską - do czerwce tego roku ma zakończyć się remont remontów tej głównej ulicy w Tarnowie.  

Agnieszka Wrońska


NOWY SĄCZ

Budowa mostu heleńskiego w centrum Nowego Sącza i ostateczny wybór przebiegu Sądeczanki – na te wydarzenia w nowym 2018 roku czekać będzie cała Sądecczyzna.

Trwająca już budowa mostu heleńskiego przyniesie spore utrudnienia w przejeździe przez centrum Nowego Sącza. Kierowców na duchu podnosić będzie jednak świadomość, że przeprawa i dwa ronda po obu stronach Dunajca mają być gotowe przed końcem 2018 roku. W przypadku Sądeczanki, czyli ekspresowej drogi do autostrady A4, do finału jest jeszcze daleko ale wybór przebiegu będzie ważny i może przesądzić o losie inwestycji. Nie wykluczone, że nowy rok przyniesie też przełom w sprawie budowy linii kolejowej Kraków – Podłęże – Piekiełko. Sądeccy politycy partii rządzącej mówią coraz głośniej, że wzięcie na siebie ciężaru finansowania inwestycji poważnie rozważa polski rząd. Ogłoszenie takiej decyzji znacznie przyspieszy rozpoczęcie prac. Przedsięwzięciem z największą liczbą znaków zapytania jest natomiast budowa nowego stadionu Sandecji. Pierwszy przetarg na wykonawcę pozostał nierozstrzygnięty. Kolejny ma być ogłoszony zaraz po nowym roku ale dotrzymanie obietnicy, że pierwszy mecz zostanie rozegrany w nowym obiekcie jeszcze w roku 2018 wydaje się już niemożliwe.  

W roku 2018 rozstrzygną się też najprawdopodobniej losy praw miejskich dla podsądeckiej gminy Chełmiec. Wszystko wskazuje, że nie zdecydują tu powtórzone konsultacje społeczne tylko wynik wyborów samorządowych. Mieszkańcy zdecydują w nich, czy wybrać obecnego wójta, marzącego o mieście Chełmcu, czy poprzeć kontrkandydata, który na krytyce tego pomysłu zbuduje swoje poparcie.

Sławomir Wrona


MAŁOPOLSKA ZACHODNIA

Już od 2 stycznia pełną parą ma zacząć działać komunikacja miejsca w Andrychowie. Nowe linie łączą najważniejsze osiedla i wszystkie miejscowości w gminie. Nowe ekologiczne autobusy w tym roku mają wyjechać też na ulice Olkusza i Oświęcimia. Olkusz kupuje ich 23, Oświęcim 16. Oświęcim bierze się też za porządki wokół dworca kolejowego. W tym roku z krajobrazu miasta zniknie były hotel Glob, czyli stojący niedaleko torów oświęcimski szkieletor. Prawdopodobnie rozpocznie się też rozbiórka ogromnego dworca kolejowego. Ma go zastąpić niewielki, ale funkcjonalny budynek. PKP może ruszyć z pracami w drugiej połowie roku. Porządki wokół linii kolejowej będzie robił też Chrzanów. Przy ulicach Zielonej i 29 listopada powstaną parkingi "Parkuj i Jedź". W Chrzanowie rozpocznie się też budowa przychodni zdrowia na osiedlu Południe oraz nowej galerii handlowej na terenie dawnej bazy PKS w pobliżu autostrady A4. Odnowiony zostanie również park w dzielnicy Kościelec. Na rynku w Olkuszu przestanie straszyć budynek dawnego starostwa. Po remoncie będą w nim sale konferencyjne i kawiarnia. W podziemiach dawnego ratusza ma zostać otwarte muzeum o historii srebrnego miasta.

Marek Mędela


PODHALE

W Zakopanem rozpoczynający się dziś rok upłynie pod znakiem remontów. Niektóre będą się kończyć inne zaczynać. Turystów, stojących ostatnio w długich korkach, z pewnością ucieszy fakt, ze podróż do stolicy

Mieszkańców i turystów powinna ucieszyć zapowiedź, że za kilka miesięcy zakończy się przebudowa węzła drogowego w Poroninie. Za prawie 44 miliony powstają tam dwa mosty, rondo dwupasmowe, tunel w ciągu drogi wojewódzkiej nr 961, ścieżki rowerowe i chodniki dla pieszych.     

W samym Zakopanem prace przy odnowieniu Równi Krupowej nabiorą tempa. W połowie roku wyremontowane będą alejki, posadzone zostaną nowe rośliny, a całą Rówien obejmie monitoring.

Rok 2018 niesie ze sobą nadzieję na kompleksowy remont dworca kolejowego w stolicy Tatr. O tym, jak bardzo jest on potrzebny, mówi się od kilku lat. Pod koniec 2017 roku miasto otrzymało 21 mln zł dotacji z funduszy unijnych. Te pieniądze są przeznaczone na budowę centrum komunikacyjnego przy dworcu PKP oraz przebudowę placu w Kuźnicach.

Teresa Gut


POLITYKA

Rok 2018 w polityce rozpoczną rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier i szefem Komisji Europejskiej, a przede wszystkim kolejna odsłona trwającej już od miesięcy rekonstrukcji rządu. Jednak rozpoczęty nowy rok zdominują oczywiście wybory samorządowe.

Najważniejsza batalia dotyczyć będzie samorządów wojewódzkich, które przede wszystkim dysponują sporymi pieniędzmi unijnymi. Spoglądając na sondaże oraz naturalne preferencje wyborców wydaje się, że przejecie władzy w Małopolsce przez Prawo i Sprawiedliwość  jest nieuniknione. Jednak tak samo rozumowano 4 lata temu - co więcej, wiele będzie zależeć od tego, czy opozycji parlamentarnej uda się porozumieć i w regionach powstaną wspólne listy wyborcze. O wiele trudniej będzie natomiast o zmiany polityczne w największych miastach - w tym m.in. w Warszawie i Krakowie. W stolicy Małopolski, jeśli zdecyduje się na start profesor Jacek Majchrowski, to może on liczyć na poparcie partii opozycyjnych, które prawdopodobnie zrezygnują z wystawiania własnych kandydatów. Z bardziej skomplikowaną sytuacją - głównie ze względów personalnych- mamy do czynienia w Tarnowie i w Nowym Sączu. O ile jednak, biorąc pod uwagę preferencje wyborcze, można przewidzieć, że prezydentem Nowego Sącza zostanie przedstawiciel PiS, to o sytuacji w Tarnowie trudno cokolwiek dziś wyrokować.

Bardzo interesująco zapowiada się również przebieg kampanii i samych wyborów w Wadowicach, w których 4 lata temu z przedstawicielką Prawa i Sprawiedliwości wygrał niezależny kandydat Mateusz Klinowski.

Jacek Bańka


ROK 2018 W KULTURZE

Wielkie rocznice historyczne w tym 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to temat numer jeden przygotowywanych ekspozycji  w wielu galeriach i placówkach muzealnych MaŁopolski, ale rocznice - nawet te wielkie - nie zdominują kulturalnych wydarzeń. 

Kraków

Po latach starań już w kwietniu oficjalne otwarcie Muzeum Podgórza, oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa ze stałą ekspozycją, ale także  z nawiązującą do rocznicy odzyskania niepodległości wystawą czasową - bo wolność do Krakowa przyszła właśnie z Podgórza. Obrazy m.in. Malczewskiego, Grottgera i Kossaków ilustrować będą "Myśl historyczną Józefa Piłsudskiego" na wystawie w Gmachu Głównym Muzeum  Narodowego, ale największe muzealne hity 2018 to po raz pierwszy w Polsce pełna opowieść o historii polskiego komiksu i wystawa z pogranicza  sztuki i projektowania o polskim dizajnie, także w salach dawnego Hotelu Cracovia. W teatrach, przynajmniej w pierwszej połowie roku, klasyka: "Sędziowie" Wyspiańskiego  w Teatrze Ludowym, "Kariera Artuo Ui" Brechta w Teatrze Słowackiego, a w Starym Teatrze  "Dom Bernardy A" Federico Garcii Lorci. 

Małopolska

Wydarzenia w Muzeum Tatrzańskim pod znakiem jubileuszu 90-lecia urodzin jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku - Władysława Hasiora, a późną jesienią Muzeum planuje otwarcie wielkiej ekspozycji na 100-lecie Rzeczpospolitej Zakopiańskiej, która wyprzedziła odzyskanie przez Polskę niepodległości. Także pod znakiem jubileuszu, ale 85. urodzin Krzysztofa Pendereckiego upłynie rok Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Wydarzeniem będzie otwarcie stałej ekspozycji w lusławickim Centrum "Krzysztof Penderecki. Dziedzictwo polskiej muzyki 20 i 21 wieku". Nowosądecka galeria BWA Sokół zapowiada natomiast  "Pole minowe", czyli zderzenie z twórczością najmłodszej generacji polskich artystów. Na klasykę stawia w tym roku tarnowski Teatr im L. Solskiego i proponuje pośród premier także "Balladynę" Juliusza Słowackiego.    

 

Jolanta Drużyńska

 

SPORT

Na sportowych arenach rok 2018 to przede wszystkim rok olimpijski. W Zimowych Igrzyskach w koreańskim Pjongczangu nie zabraknie małopolskich akcentów.

Największe szanse na zdobycie olimpijskich medali mają nasi skoczkowie narciarscy. Po mistrzostwach świata w Lahti stali się głównymi kandydatami do złota. W walce o podium powinien liczyć się Kamil Stoch. Zawodnik z Zębu w Soczi stawał dwukrotnie na najwyższym stopniu podium i liczy co najmniej na jedną powtórkę. Przed wylotem do Korei naszą kadrę zobaczymy w zimowej stolicy Tatr. 27 stycznia odbędzie się konkurs drużynowy a 28 konkurs indywidualny, oba konkursy oczywiscie odbędą się w ramach Pucharu Świata, który odbędzie się na Dużej Krokwi w Zakopanem.

Wiele obiecuje sobie po starcie w Korei Justyna Kowalczyk. Zawodniczka z Kasiny z pewnością czuje głód rywalizacji a przy nieobecności Norweżki Therese Johaug jej szanse walce o czołowe lokaty z pewnością są większe.

W sierpniu kibice siatkówki będą mogli po raz kolejny zobaczyć w akcji męską reprezentację Polski a być może i czołowe zespoły świata, choć nie ma jeszcze ostatecznej decyzji wiele wskazuje na to, że 16 Memoriał Huberta Jerzego Wagnera w drugiej połowie sierpnia odbędzie się w Krakowie. To będzie też ostatni sprawdzian naszej kadry przed mistrzostwami świata.

W 2018 roku jubileuszowa bo 75 edycja kolarskiego wyścigu Tour de Pologne ponownie odwiedzi Małopolskę a wiele wskazuje i na to, że wyścig w pewnej części będzie zorganizowany wspólnie ze Słowakami.

Szkoda,ale nasza piłkarska kadra nie odwiedzi Małopolski przed wylotem na mistrzostwa świata w Rosji.Po raz ostatni kadra gościła pod Wawelem w 2016 roku.

Wojciech Słoń/bp