Środki na remonty i konserwacje przydrożnych kapliczek rozdzielane są w ramach organizowanego co roku konkursu "Kapliczki Małopolski".

Jak podkreślają organizatorzy konkursu, zabytkowe kapliczki od wieków stanową ważny element krajobrazu kulturowego Małopolski. Są one świadectwem religijności mieszkańców regionu.

Kapliczki były często fundowane jako dziękczynne lub przebłagalne wota w czasie wojen, epidemii lub kataklizmów oraz dla upamiętnienia ważnych wydarzeń historycznych lub postaci. Niejednokrotnie są one także czynnikiem budowania lokalnej tożsamości, łącząc przeszłość z teraźniejszością. Obiekty te posiadają wyjątkową wartość historyczną i artystyczną.

Według władz województwa, projekt "Kapliczki Małopolski" od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W tegorocznej edycji komisja konkursowa, oceniająca wnioski, wybrała 46 zadań, a sejmik województwa przekazał na ten cel dotację w łącznej wysokości 500 tys. zł.

Dzięki przyznanemu dofinansowaniu konserwację przejdą m.in. często zaniedbane kapliczki, figury świętych czy przydrożne krzyże. Prace konserwatorsko-restauratorskie zostaną przeprowadzone m.in. przy kamiennej figurze św. Jana Nepomucena w Gnojniku z 1732 r. stojącej przy drodze krajowej nr 75, kamiennej figurze w typie "Bożej Męki" z 1605 r. w Boczkowicach (pow. miechowski) czy kamiennej kapliczce w formie latarni z XVII w. w Ostrowie w gm. Proszowice. Większość remontowanych obiektów pochodzi z XIX i początku XX w.

W konkursie mogą brać udział gminy i powiaty, na terenie których niszczeją kapliczki. Odnawiane obiekty nie muszą figurować w rejestrze zabytków, ale powinny odznaczać się wartościami artystycznymi i historycznymi. Samorządy mogą zgłosić także prace prowadzone przy kapliczkach, które są własnością prywatną - pod warunkiem, że nawiążą współpracę z ich właścicielami np. parafiami, klasztorami czy związkami wyznaniowymi.

W dotychczasowych edycjach konkursu "Kapliczki Małopolski" od 2009 roku uratowano od zniszczenia ponad 470 zabytkowych kapliczek na terenie całego województwa. Samorząd Małopolski udzielił dofinansowania na ten cel w łącznej kwocie przekraczającej 4 mln zł.

 

PAP/łk

 

 

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.