|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

11 tysięcy przejść dla pieszych wymaga poprawy

Około 11 tysięcy przejść dla pieszych do poprawy. Taką decyzję podjął rząd, my sprawdzamy, gdzie przejścia powinny zostać poprawione w naszym regionie. Rząd na program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej chce przeznaczyć nawet 2,5 miliarda złotych i daje sobie na to cztery lata. Chodzi o takie inwestycje jak poprawa oświetlenia czy oznakowania, budowę chodników czy ścieżek rowerowych. Polska wciąż pozostaje na szarym końcu wśród krajów Unii Europejskiej pod względem bezpieczeństwa na drogach. W statystyce liczby ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców wyprzedzają nas tylko takie kraje jak Bułgaria czy Rumunia.

Posłuchaj materiału Tomasza Bździkota

Fot. arch. RK/Dominika Kossakowska

"W samej Małopolsce w ubiegłym roku zginęło 48 pieszych. To jedna trzecia wszystkich ofiar wypadków. 481 zostało rannych. Jeśli chodzi o te miejsca najbardziej niebezpieczne jeśli chodzi o wypadki i ofiary śmiertelne, to niestety jest przejście dla pieszych. W ubiegłym roku właśnie na przejściu zginęło 18 pieszych" - mówi Joanna Biel-Radwańska i dodaje, że do takich wypadków najczęściej dochodzi w dużych miastach takich jak Kraków.

W stolicy Małopolski doszło do prawie połowy zdarzeń z całego województwa z udziałem pieszych. Jak przekonuje Paweł Janicki, szef instruktorów krakowskiego Motoparku, w miejscach niebezpiecznych jedną z najważniejszych rzeczy jest uniemożliwienie kierowcom wyprzedzania przed pasami.

"Zaplanować je tak, jak w niektórych miejscach to zrobiono, czyli zmniejszenie ilości pasów do jednego przy dojeździe do przejścia. Takie przejście, które prosi się o zmianę to przejście między rondem Czyżyńskim a rondem 308 Dywizjonu. To przejście od strony Czyżyńskiego to jest przejście na drodze dwujezdniowej, dwa pasy w jednym kierunku. Ja tam obserwuje czasem dantejskie sceny, kiedy pieszy próbuje przejść z jednej strony jezdni na drugą i nie ma takiej możliwości właśnie ze względu na to, że porusza się tam bardzo dużo samochodów" - komentuje Janicki.

W Krakowie już dwa lata temu wytypowano miejsca, w których piesi są szczególnie zagrożeni. Znaleziono ich około pięćdziesięciu. Jednym z takich miejsc była ulica Armii Krajowej w Krowodrzy. Pojawiły się tam między innymi słupki pomiędzy pasami, podobnie na Alejach Trzech Wieszczów czy też Alei Jana Pawła II.

"Zaczęliśmy od tego, że na samym początku pojawiły się takie elastyczne słupki, które optycznie zawężają jezdnię. One się pojawiły przy Parku Krakowskim i na Armii Krajowej. W tych miejscach bezpieczeństwo się podniosło. W jednym miejscu dodano też sygnalizację świetlną i zmieniono organizację ruchu" - mówi Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa i dodaje, że w tym roku planowane są też kolejne inwestycje:

Ja zapewniają urzędnicy bezpieczeństwo pieszych to dla miasta jeden z priorytetów. Poprawienie wszystkich niebezpiecznych miejsc ma zająć jeszcze około dwóch lat. W trosce o pieszych za kilka miesięcy ma w całej Polsce zmienić się także prawo. Od 1 czerwca pierwszeństwo na pasach będzie miał pieszy zbliżający się do przejścia.

Jak dodaje jednak instruktor Paweł Janicki, pieszy nie będzie wcale zwolniony z odpowiedzialności. Zgodnie z nowymi przepisami
ma przed wejściem na pasy np. zakaz używania urządzenia, które może go rozpraszać i odwracać uwagę od jadących samochodów.  Nadal ma zachować przed przejściem szczególną ostrożność.

 

Tomasz Bździkot/łk

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

100%
0%