|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Młody multimedalista z Krakowa

Dwa złote medale, jeden srebrny i jeden brązowy oraz tytuł najlepszego zawodnika Mistrzostw Europy Juniorów Młodszych. To osiągnięcia 15-letniego Szymona Kurala, zawodnika krakowskiego klubu TCF HUB Centrum Sportu, na Mistrzostwach Europy Juniorów w bilarda.

W zawodach, które odbyły się w holenderskim Veldhoven, startowało ponad 230 zawodników z całej Europy, w tym 9-osobowa reprezentacja Polski. Nasi reprezentanci spisali się znakomicie i zdobyli łącznie 7 medali (3 złote, 2 srebrne i 2 brązowe), zajmując trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej – tuż za Niemcami i Rosją. Gwiazdą naszej drużyny był Szymon Kural, który indywidualnie wywalczył 3 medale, a czwarty zdobył w rozgrywkach drużynowych. Te sukcesy sprawiły, że Polak otrzymał tytuł MVP Mistrzostw Europy Juniorów Młodszych.

- Najtrudniejszym momentem na mistrzostwach był ćwierćfinał w odmianie 10 bil. Ten mecz to był dla mnie sporym stresem, ale wygrana dodała mi odwagi i pewności siebie – opowiada młody mulimedalista. Dla Szymona był to przełomowy mecz, ponieważ dzień wcześniej nie udało mu się zdobyć medalu z odmianie 14/1, gdzie zajął 5-te miejsce. W kolejnym dniu w odmianie 10 bil trafił w ćwierćfinale na utytułowanego reprezentanta Niemiec. Po dramatycznym i pełnym zwrotów akcji meczu Szymon zwyciężył 6:5. Ta wygrana sprawiła, że Polak poczuł się pewnie i w dalszej części mistrzostw grał znakomicie. Ostatecznie w odmianie 10 bil zdobył złoto, w 9 bil – srebro, w 8 bil – brąz. Drugie złoto Szymon wywalczył razem z kolegami w drużynie.

- Jestem wniebowzięty, czuję się jakbym wygrał milion w totolotka – mówi Andrzej Siejko, trener i zarazem dziadek Szymona Kurala. – Szymon zaczął grać w wieku 9 lat i szybko dostrzegłem jego talent. Pierwsze mistrzostwo Polski wywalczył w 2015 r. na Mistrzostwach Uczniowskich Klubów Sportowych – dodaje Andrzej Siejko. Od tamtej pory Szymon co roku zdobywa tytuły krajowe i międzynarodowe. Tegoroczne Mistrzostwa Europy są jednak przełomowe dla Szymona, ponieważ przyniosły mu największe sukcesy w jego dotychczasowej karierze.

Oprócz dziadka-trenera młodego bilardzistę wspierają mocno rodzice. – Gdy Szymon gra, ściska mi się serce i kibicuję mu z całych sił. Wtedy stresuję się chyba bardziej niż on i wyniki jestem w stanie śledzić tylko w Internecie. Jestem z niego bardzo dumny – opowiada ze wzruszeniem Grzegorz Kural, tata Szymona.

Te sukcesy to suma talentu i ciężkiej pracy. W roku szkolnym Szymon trenuje 3 razy w tygodniu po 2 godziny, a w weekendy często wyjeżdża na turnieje. Jednak przez miesiąc przed Mistrzostwami Europy trenował codziennie po 5 godzin. Zawodnik jednak nie narzeka z tego powodu. – Uwielbiam bilard, każda godzina gry to dla mnie radość. Najbardziej lubię dźwięk bil i atmosferę przy stole bilardowym – przekonuje Szymon.

Młody multimedalista na co dzień jest zawodnikiem krakowskiego klubu TCF HUB Centrum Sportu. – Szymon to duma naszej szkółki bilardowej. Rozwija się ona świetnie pod okiem pana Andrzeja Siejki i Piotra Cepila, którzy doskonalą młode talenty w tej dyscyplinie – nie kryje zadowolenia Tomasz Żybula, prezes TCF HUB Centrum Sportu.

To nie koniec tegorocznych emocji związanych z występami Szymona Kurala. Dzięki tak dobrym wynikom na Mistrzostwach Europy, nasz zawodnik wywalczył nominację na Mistrzostwa Świata Juniorów, które odbędą się listopadzie na Cyprze.

inf.parsowa/KN

92%
8%