|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kraków gospodarzem Igrzysk Europejskich? Magistrat jest zaskoczony

Kraków i Małopolska po raz kolejny są kandydatami do organizacji Igrzysk, tym razem Europejskich w 2023 roku. Aktywiści z organizacji Miasto Wspólne/Kraków przeciw igrzyskom domagają się dostępu do wniosku aplikacyjnego, informacji kto wyraził zgodę na kandydaturę Krakowa oraz symulacji kosztów przygotowania i przeprowadzenia takiej imprezy. Uważają również, że w tej sprawie - podobnie jak w 2014 roku w sprawie Zimowych Igrzysk Olimpijskich - powinni wypowiedzieć się mieszkańcy w referendum. Urząd miasta wydaje się być zaskoczony kandydaturą Krakowa.

fot.arch. RK

Zarówno władze miasta jak i te wojewódzkie konsekwentnie twierdzą, że żadne wiążące decyzje w sprawie kandydatury jeszcze nie zapadły. Tomasz Leśniak pytany o te rewelacje przyznaje, że Miasto Wspólne wysłało zapytanie do magistratu z prośbą o udostępnienie wniosku i pozostałych danych. Dodał, że wokół sprawy zapanował chaos.

„Wystąpiliśmy o to, by miasto przysłało nam wniosek aplikacyjny oraz szczegółowy budżet tej imprezy. Na razie nam nie odpowiedziano. Zapanował jakiś chaos. Nie było żadnego stanowiska miasta, nie wiemy, kto wysyłał wniosek w tej sprawie” - mówi Radiu Kraków Leśniak.

Leśniak uważa, że mieszkańcy powinni mieć prawo głosu, dlatego chciałby referendum w tej sprawie. Powodem chaosu, o którym mówi jest to, że właściwie nie wiadomo, kto w imieniu Krakowa i Małopolski zgłosił formalnie kandydaturę do zorganizowania tej imprezy.

Procedura wygląda tak, że Międzynarodowy Komitet Olimpijski szuka chętnych. Chęć zorganizowania Igrzysk Europejskich w naszym Kraju zgłosił Polski Komitet Olimpijski, który następnie rozesłał zapytania do miast. Wstępną chęć zgłosił Kraków. Kto jednak dopełnił formalności i złożył wniosek z aplikacją?

Magistrat twierdzi, że żadnego wniosku nie składał. Jak mówi prezydent Jacek Majchrowski, w kwietniu tego roku w Rzymie odbyło się spotkanie z przedstawicielami Polskiego i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, w którym brał udział również Marszałek województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. Podkreślił, że rozmowy nie przyniosły konkretnych ustaleń, dlatego on jako włodarz miasta - nie podjął dalszych kroków. „To była inicjatywa PKOl, uzgodniona z wicepremier Szydło i z marszałkiem Kozłowskim. Zgłoszono się do mnie, czy Kraków by coś takiego firmował i potem współorganizował. Powiedziałem, że nie ma żadnych przeciwwskazań pod jednym warunkiem: jeżeli otrzymam gwarancje rządowe na pokrycie kosztów organizacji tychże igrzysk. Zwróciłem się do premiera Morawieckiego w tej sprawie, jednak nie otrzymałem jeszcze odpowiedzi. Aplikacji żadnej nie składaliśmy” - wyjaśnia prezydent Krakowa.

Jacek Majchrowski dodał, że do dziś nie ma ustaleń dotyczących między innymi tego, ile zmagań i w jakich dyscyplinach miałoby się odbyć w ramach Europejskich Igrzysk w Krakowie i Małopolsce w 2023 roku.

Władze województwa też utrzymują, że żadne wiążące decyzje w sprawie kandydatury Krakowa i Małopolski nie zapadły. „Z moich informacji wynika, że miasto Kraków wstępnie wyraziło zgodę na współorganizację tego typu przedsięwzięcia. Samorząd wojewódzki i miasto rozważa tę możliwość, ale żadne decyzje nie zostały podjęte. To wyzwanie organizacyjne, wszystko zależy od tego, jakie będą warunki. Żadnych dokumentów aplikacyjnych nie widziałem” - twierdzi Michał Drewnicki -rzecznik Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Podkreślał również mocno, że pomysł z organizacją imprezy w Krakowie i Małopolsce wyszedł od Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Z kolei sam PKOl pytany o to, czy oficjalny wniosek aplikacyjny wpłynął odpowiada, że bez zgody miasta i władz Małopolski nie mógłby zgłosić tej kandydatury Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu.

„PKOl otrzymał pisma z Urzędu Miasta Krakowa i z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego wyrażające intencję podjęcia się roli gospodarza i współorganizatora igrzysk europejskich w 2023 roku. Wniosek został przez nas przekazany Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich w Rzymie i tam trafił” - wyjaśnia Henryk Urbaś - rzecznik Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Pytany o koszty takiej imprezy wyjaśnia, że wszystko zależy od liczby dyscyplin, w których odbędą się zmagania.

Wciąż nie wiadomo zatem, kto oficjalnie zgłosił Kraków i Małopolskę jako kandydata na gospodarza igrzysk w 2023 roku. Tymczasem 22 czerwca dowiemy się, kto przygotuje i przeprowadzi tę imprezę. Na razie Kraków jest jedynym kandydatem.

Igrzyska europejskie odbywają się rok przed letnimi igrzyskami olimpijskimi. W wybranych dyscyplinach, od tego roku są jedną z kwalifikacji na tę imprezę. Pierwsze igrzyska europejskie odbyły się w 2015 roku w Baku. Wtedy wzięło w nich udział 50 drużyn, rywalizujących w 20 dyscyplinach. W tym roku impreza odbędzie się w Mińsku. Zawody odbędą się w 15 dyscyplinach.

 

 

(Joanna Orszulak/ko,ew)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

75%
25%