Narciarski Puchar Świata powoli się rozkręca. Trasę niedzielnego biegu na 10 km stylem klasycznym najszybciej pokonała Finka Kerttu Niskanen, ale cały cykl zawodów w Finlandii "Ruka Triple" wygrałas Norweżka Therese Johaug. Justyna Kowalczyk na swym koronnym dystansie pobiegła dobrze, miała ósmy czas dnia i w klasyfikacji generalnej przesunęła się na jedenaste miejsce.

W sobotę w biegu na 5 km techniką dowolną w zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich w fińskim Kuusamo Justyna Kowalczyk zajęła 29. miejsce . Najlepsza była Norweżka Therese Johaug. Polka straciła do niej 52,2 sekundy. Za Norweżką kolejne lokaty na podium zajęły Szwedki, ale przewaga Therese Joahug była jak na ten dystans bardzo wyraźna. Charlotte Kalla była wolniejsza od zwyciężczyni o 17,6 s, a Ida Ingemarsdotter o 25,4.

Kowalczyk w tym sezonie zamierza się skupić przede wszystkim na biegach techniką klasyczną. Na dobry wynik w sobotę raczej nie można było liczyć. W ostatnich latach w trakcie biegów "łyżwą" szczególnie dokuczał jej ból piszczeli. W mijającym tygodniu zmagała się także z przeziębieniem. W piątkowym sprtincie podopieczna trenera Aleksandra Wierietielnego była także 29.

Narciarka z Kasiny Wielkiej jest jedyną Polką rywalizującą w tym sezonie PŚ. Paulina Maciuszek i Kornelia Kubińska są w ciąży. W trakcie rehabilitacji po operacji nogi jest Sylwia Jaśkowiec, a problemy zdrowotne ma też Ewelina Marcisz.