|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Błażusiak: jestem w lepszej formie niż przed rokiem

"Jestem w lepszej formie fizycznej niż rok temu" - podkreślił Tadeusz Błażusiak przed sobotnią, pierwszą w sezonie 2018/19, rundą mistrzostw świata w SuperEnduro. Motocklista dodał, że przygotowania do startu w Tauron Arenie Kraków praktycznie już zakończył.

W poprzednich latach nowotarżanin był jednym z najlepszych zawodników globu w tej specjalności. W latach 2010-11 zwyciężył w mistrzostwach światach w halowym enduro. Od 2012 r. zmieniono nazwę konkurencji na SuperEnduro, zaś "Taddy" w MŚ triumfował w latach 2012-15. W sezonie 2016/17 wystartował tylko w jednej eliminacji - w Krakowie. Chciał w ten sposób zakończyć karierę. Jednak jesienią 2017 r. niepodziewanie ogłosił, że wznawia starty. Rok temu wygrał zawody w kraju, a w końcowej klasyfikacji zajął trzecie miejsce. Tytuł zdobył Amerykanin Cody Web, który podobnie jak Polak korzystał z motoru KTM.

Błażusiak nie kryje, że zawody w Krakowie są dla niego wyjątkowe, bo może liczyć na wsparcie rodzimych kibiców.

"Jak się stoi tam na dole i słyszy doping, to jest to coś niesamowitego. Kraków jest bardzo ważnym miastem w moim życiu, a Tauron Arena to obiekt na światowym poziomie. Tor jest świetny, podobnie jak organizacja" – powiedział na konferencji prasowej.

Jak przyznał, od kilku miesięcy ma pewne problemy z dłonią.

"Kontuzje to nierozerwalna część naszego sportu. Jak nic nie boli to znaczy, że nic się nie robiło. Jestem w lepszej formie fizycznej niż przed rokiem. Jeśli chodzi o przygotowania, wszystko zostało zrobione" - zapewnił.

W sobotnich zawodach udział weźmie także Emil Juszczak, aktualny wicemistrz świata juniorów SuperEnduro. Jest on nazywany "następcą Błażusiaka", a start w Krakowie będzie to jego seniorski debiut.

"Przekonam się, w którym miejscu jestem. Planuję starty w całej serii, ale to będzie zależało od tego, jakim uzyskam wynik w Krakowie" – powiedział.

Jak poinformował promotor zawodów Tomasz Gagat, w Krakowie wystartuje rekordowa liczba 90 zawodników z 25 krajów.

"Przygotowany przez nas tor będzie szybki i trudny technicznie. Na jego budowę zużyliśmy 700 metrów sześciennych ziemi, sześć ton opon, 40 ton kamieni i 20 metrów sześciennych drewnianych bali. Do tej pory krakowskie zawody były uznawane za najlepsze w całym cyklu" – wspomniał Gagat.

SuperEnduro to motocyklowe wyścigi na torze w hali, przypominające motocrossowe, na których organizatorzy tworzą różnego rodzaju przeszkody (belki, mosty, odcinki kamieniste, rowy z wodą itp.), aby maksymalnie utrudnić zawodnikom przejazd.

W każdej rundzie MŚ - w tym sezonie będzie ich pięć - odbywają trzy równorzędne finały. Zawodnicy zdobywają też punkty za zajęcie trzech pierwszych miejsce w Superpole (wyścig decydujący o miejscach na starcie). Organizatorzy wyłaniają też najlepszych zawodników danej imprezy, sumując uzyskane przez nich punkty.

PAP/KN

100%
0%