W Krakowie trwają obchody jubileuszu 100-lecia Polskiego Związku Narciarskiego. W godzinach południowych w auli krakowskiej AWF im. Bronisława Czecha odbyła się sentymentalna podróż do przeszłości, rozpisana na profesorskie głosy Józefa Lipca i Szymona Krasickiego. Była to znakomita lekcja, przypominająca historię Związku oraz najważniejsze wydarzenia i osoby ze 100-letniej jego historii. Inauguracji obchodów jubileuszowych towarzyszyła znakomita wystawa nart, którą przygotował pan Krzysztof Nikiel. Eksponowane były narty skokowe, z których najstarsza, wyprodukowana w Norwegii miała ponad 100 lat. Najnowszy eksponat na tej wystawie, to narta jednego z naszych reprezentantów na ZIO 2018 w Pjongczangu. Oprócz nart – można obejrzeć oryginalne numery startowe z wszystkich konkursów skoków narciarskich rozgrywanych w czasie Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

W ciągu 100 lat istnienia Polskiego Związku Narciarskiego polscy narciarze oraz snowboardziści wywalczyli wiele medali Zimowych Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata, a także stawali na najwyższych stopniach podium w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

15 medali Zimowych Igrzysk Olimpijskich (6 złotych, 4 srebrne, 5 brązowych)
35 medali Mistrzostw Świata Seniorów (11 złotych, 8 srebrnych, 16 brązowych)
32 medale Mistrzostw Świata Juniorów (11 złotych, 14 srebrnych, 7 brązowych)

Pierwszy medal imprezy mistrzowskiej wywalczył Stanisław Marusarz, który w 1938 roku w Lahti został wicemistrzem świata seniorów na skoczni K-70. Pierwsze złoto Zimowych Igrzysk Olimpijski oraz Mistrzostw Świata Seniorów zdobył dla Polski Wojciech Fortuna, który został mistrzem w 1972 roku w Sapporo. Jednak to XXI wiek obfituje w największe sukcesy polskiego narciarstwa – najpierw królem skoków narciarskich był Adam Małysz, następnie wielkie osiągnięcia w biegach narciarskich odniosła Justyna Kowalczyk, a obecnie kolejne medale dla Polski zdobywają nasi skoczkowie na czele z Kamilem Stochem, trzykrotnym mistrzem olimpijskim.