|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Piotr Ćwik: Kwestią zasadniczą jest to, czy konstytucja powinna być aż tak bardzo szczegółowa

- Prezydent Andrzej Duda sam powiedział, że to propozycje do przedyskutowania - mówił w Radiu Kraków wojewoda małopolski Piotr Ćwik, komentując przedstawione we wtorek przez głowę państwa propozycje pytań referendalnych. Zdaniem wojewody najważniejszym pytaniem jest to, czy w ogóle potrzebna jest zmiana konstytucji, ale ważne są też pytania związane z ochroną rodziny.

Posłuchaj porannej rozmowy w Radiu Kraków

fot: biuro prasowe wojewody

Zapis rozmowy Jacka Bańki z wojewodą Małopolski, Piotrem Ćwikiem.

 

Wczoraj prezydent Andrzej Duda zaprezentował 15 pytań referendalnych. Jak pan ocenia prezydencką piętnastkę?

- To propozycja, która jest związana z referendum. To jest obszar do dyskusji i rozmowy. Teraz jest kolejny etap – analiza. Pytanie, czy nie jest to zbyt szczegółowe. Odpowiedź na 15 pytań to duża czynność. Na dzisiaj PiS czeka na propozycje ostateczne prezydenta. One będą wydyskutowane. Gdy one trafią do Senatu, klamka zapadnie.

 

Które z pytań najwyżej pan ocenia? Co do których ma pan wątpliwości?

- Są tam ważne pytania. Najważniejsze jest o zmianę konstytucji, czy jest potrzebna, Ważne są też te dotyczące ochrony prawnej rodziny. Pan prezydent ma dużą wiedzę i wiele doświadczeń. On zmieścił w tych pytaniach swoje doświadczenia. Jeśli te pytania zaistnieją to jest pytanie, czy konstytucja powinna być aż tak szczegółowa.

 

Obecność nasza w NATO i UE?

- Wszyscy uważamy, że to jest niepodważalne. Obecność w NATO i UE to były dążenia wielu rządów.

 

Pytania dotyczące polityki socjalnej? 60 i 65 lat, jako wiek emerytalny i 500+ w konstytucji?

- Prezydent wskazał, że obecna konstytucja zawiodła. Chodzi o wiek emerytalny. On został podniesiony i nie było zapisów, do których by się można odnieść, mimo że zostało zebranych wiele podpisów przeciwko podnoszeniu wieku emerytalnego. Zapisanie wieku emerytalnego w konstytucji miałoby uchronić przed kolejnymi podobnymi decyzjami.

 

500+? Pan realizuje ten program w regionie z samorządami.

- Bardzo dobry program, który realizujemy dla rodzin. Tak jest. Kwestia zasadnicza jest taka, jak bardzo szczegółową chcemy mieć konstytucję.

 

Program Dobry Start by można zapisać w konstytucji?

- Program Dobry Start wpisuje się w działania prorodzinne rządu obecnego. Ten program jest skierowany do wszystkich rodzin i dzieci, które rozpoczynają edukacje, aż do 20 roku życia. To 300 złotych jednorazowo dla dziecka. To we wrześniu zasili budżety polskich rodzin.

 

Dobry Start działa podobnie jak 500+. Można w konstytucji zapisać taki program.

- Mechanizm jest podobny, ale tu wypłata jest jednorazowa. Ten program rusza. Rozmawiamy z samorządami. W Małopolsce będzie to kwota 125 milionów, plus 4 miliony na obsługę programu. 416 tysięcy dzieci w Małopolsce z tego skorzysta. Od 1 lipca będzie można składać wnioski elektronicznie od 1 sierpnia w formie papierowej. Jeśli do końca sierpnia wniosek zostanie złożony, na pewno do końca września rodzice otrzymają świadczenie.

 

Na czym polega wyższość tego programu w stosunku do propozycji poprzedników? Poprzednicy proponowali darmowy podręcznik. W czym żywa gotówka jest lepsza od darmowego podręcznika?

- Żywa gotówka to element przeważający. Rodzice będą najlepiej wiedzieli jak to zagospodarować. To się sprawdziło przy 500+. Opozycja mówiła, że to się nie sprawdzi, że środki będą źle wydatkowane. Margines to wypłaty 500+ w Małopolsce w formie rzeczowej. Rodzice wiedzą jak to wydać. Tak samo będzie przy wyprawce szkolnej. Rodzice będą wiedzieli czy kupić buty, tornister, czy podręczniki.

 

Jest pan przekonany, że cel będzie edukacyjny, a nie pójdzie na gry komputerowe?

- Cel będzie spełniał oczekiwania zakładane, czyli dofinansowanie polskich rodzin. Zastanawiam się, czego oczekują ci, którzy pytają dlaczego nadwyżka jest przeznaczana na Polaków. O to chodzi. Budujemy drogi, ale też dofinansowujemy rodziny. Dzieci i rodzina to przyszłość Polski.

 

Będzie jakakolwiek kontrola wydatków związanych z tym programem? Jest taka możliwość, że jak pieniądze będą wydawane inaczej, będzie pomoc rzeczowa?

- Na pewno będzie kontrola. To jednak świadczenie jednorazowe wypłacane we wrześniu. Kontrola będzie zatem utrudniona. Zbierzemy informacje od MOPS i samorządu, żeby wyciągnąć wnioski na przyszłość.

 

Wszystko rozpoczyna się 1 lipca?

- Wnioski elektroniczne 1 lipca, wnioski papierowe od 1 sierpnia. Jest infolinia w urzędzie wojewódzkim. Wszystkie wątpliwości nasi pracownicy rozwieją.

 

Teraz drogi. Prawie 36 milionów otrzymają małopolskie samorządy na budowę dróg lokalnych. Gdzie tych kilometrów nowych dróg powstanie najwięcej?

- Małopolska zrealizuje najwięcej zadań w ramach tego programu. Jeśli dodamy te 500 milionów na wszystkie samorządy i 36 milionów w Małopolsce do 800 wydanych wcześniej, to w tej skali mamy miliard 300 milionów. Nigdy tak wiele pieniędzy rządowych nie było na drogi. Co do Małopolski to potrzeby są większe. Samorządy oczekują na te środki. Potrzebne są remonty dróg, remonty dróg powiatowych, gminnych i modernizacje. Jest przykład budowy drogi łączącej ulice w gminie Brzesko. Wszystko to ma poprawić infrastrukturę drogową w Małopolsce i kraju. Premier mówił na spotkaniu z wojewodami, że to początek realizacji programu drogowego. W kolejnych latach 5 miliardów na zadania drogowe w całej Polsce zostanie przeznaczone. Taka jest skala oczekiwań. Patrzę na ilość wniosków. Można przeliczyć, że jakby te 5 miliardów się pojawiło na zadania drogowe, uporalibyśmy się z naprawą dróg w Małopolsce. Do tego samorządy korzystają z programu dróg popowodziowych. W Małopolsce już ponad 70 milionów w tym roku trafiło do samorządów na finansowanie działań na drogach popowodziowych.

 

Jak pan to ocenia? Gdyby nie to, że to jest dofinansowanie w wysokości 80% - 20% dokładają samorządy – to tych wniosków mogłoby być więcej? Małopolskie samorządy mają problemy z wkładem własnym na takie zadania?

- To ważne. Ten program daje dofinansowanie do 80% ze strony rządu. Do tej pory finansowanie zadań było pół na pół. Tu samorząd może dostać 80% dofinansowania. To dobre. W ciągu roku budżetowego znaleźć 20% nie jest łatwo, ale samorządy potrafią to zrobić. Wreszcie korzystają z tego samorządu uboższe, które nie mają środków na realizację zadań przy finansowaniu 50 na 50%.

 

Czyli raczej problemu z wkładem własnym nie ma?

- Wszyscy, którzy zgłosili wnioski, zadeklarowali wkład własny. Mamy listę 57 zadań, mamy na liście także 13 zadań rezerwowych. Dokumentację samorządy mają gotową, ale jest czas na przetargi i realizację. Czas ucieka. Ważne jest, że nowy program rządowy to będą zadania, które będą mogły być realizowane w cyklu dwuletnim. To mocne wyjście w kierunku samorządów. Do tej pory prawo na to nie pozwalało.

 

Minął pierwszy rok pana pracy, jako wojewody. Będzie kolejny, czy za rok będzie pan przychodził do Radia Kraków jako marszałek?

- Skupiam się na zadaniach wojewody. Wybory przed nami. Będziemy to śledzić i będziemy zaangażowani. Minął rok pracy, spotkań z samorządami, mieszkańcami. Urząd to skomplikowana machina, która musi dobrze pracować. Trzeba wielu rozmów z dyrektorami, żeby nadać pęd pracy.

 

Podobno na korytarzach urzędu przy Basztowej było słychać, że zostanie pan na Basztowej, ale w innym urzędzie.

- Nie dotarły do mnie takie informacje, chociaż dużo chodzę po korytarzach.

68%
32%