|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

MRPiPS: Drugi pakiet programu "Za życiem" wejdzie w życie od stycznia 2018 r.

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej przewiduje, że drugi pakiet ustaw programu "Za życiem" zostanie przyjęty przez Sejm jesienią br. i wejdzie w życie od 1 stycznia 2018 r. Proponowane zmiany mają głównie usprawnić funkcjonowanie warsztatów terapii zajęciowej.

Posłuchaj rozmowy

fot: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Jak poinformował dziennikarzy we wtorek wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz, pakiet będzie dotyczył przede wszystkim zmian w Ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

„Chcemy, żeby działania związane z tą ustawą weszły od 1 stycznia 2018 roku. Główne zmiany będą dotyczyć funkcjonowania warsztatów terapii zajęciowej, żeby usprawnić i ułatwić ich funkcjonowanie” - wyjaśnił Michałkiewicz, który w Krakowie uczestniczył w regionalnych konsultacjach ze środowiskiem osób niepełnosprawnych ws. drugiego pakietu ustaw programu "Za życiem".

Jak zaznaczył, takich warsztatów jest sporo w całym kraju, ale są one nierównomiernie rozmieszczone – nowa ustawa ma to zmienić. „Żeby każda osoba niepełnosprawna, która będzie chciała korzystać z takiej formy wsparcia, miała taką możliwość” - zapowiedział wiceminister.

„Te warsztaty terapii zajęciowej są miejscem, gdzie osoby niepełnosprawne się realizują, mogą żyć w swoim środowisku, mają przyjaciół, ale także często mają szansę na podjęcie zatrudnienia i chcemy ten aspekt prozatrudnieniowy poprawić i zwiększyć” - zapowiedział Michałkiewicz.

Zwiększaniu zatrudnienia osób niepełnosprawnych służyć ma – zapowiedział wiceminister - tzw. zatrudnienie wspierane, gdzie przy pomocy trenera pracy osoba niepełnosprawna miałaby szansę znaleźć pracę.

Resort proponuje, żeby przy warsztatach powstawały też tzw. kluby absolwenta otaczające wsparciem i opieką osoby, które już je opuściły i podjęły pracę. „Chodzi o to, żeby miały one dalej kontakt ze swoimi przyjaciółmi i opiekunami, gdzie czują się dobrze i bezpiecznie” ocenił przedstawiciel MRPiPS.

Odbywające się we wtorek w Krakowie "Konsultacje plus" mieszczą się w cyklu szesnastu regionalnych i dwóch ogólnopolskich konferencji połączonych z warsztatami. Konsultacje skierowane są zarówno do przedstawicieli organizacji zajmujących się kwestiami wychowawczymi, socjalnymi, niepełnosprawnością, jak też do wszystkich zainteresowanych. Konferencje regionalne zaplanowano w każdym województwie. Zakończą się w październiku w Opolu.

Program "Za życiem" ruszył w styczniu. Jego celem jest wsparcie osób niepełnosprawnych i ich rodzin, począwszy od zapewnienia dostępu do wszechstronnej opieki nad kobietą w okresie ciąży, w tym powikłanej, porodu i połogu oraz wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

 

 


Zapis rozmowy Jacka Bańki z wojewodą Małopolski, Piotrem Ćwikiem i wiceministrem rodziny, pracy i polityki społecznej, Krzysztofem Michałkiewiczem.

 

Jacek Bańka: Nie tylko jednorazowa suma 4000 złotych, ale cały system. Na co może liczyć kobieta, która jest w trudnej ciąży?

Krzysztof Michałkiewicz: Pierwsza ustawa, która została uchwalona w listopadzie i weszła w życie w styczniu 2017 roku, mówi o wsparciu kobiety w trudnej ciąży i na temat systemu wsparcia dla kobiety i dziecka. Jest jednorazowe świadczenie 4000 złotych, ale są też różne świadczenia zdrowotne: możliwość korzystania z zabiegów w okresie życia płodowego. Do tej pory było to realizowane tylko w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi i było finansowane z pilotażowych środków z Ministerstwa Zdrowia. Teraz jest to ogólnodostępne, nielimitowane. NFZ kontraktuje te świadczenia. One są udzielane bez kolejki jak jest taka potrzeba. Jest koordynowana opieka nad kobietą i dzieckiem. Od 1 lipca weszła koordynowana opieka nad dzieckiem z całościowymi zaburzeniami rozwoju. Chodzi o dzieci z autyzmem. Są kontraktowane hospicja.

 

J.B: Realizacja na poziomie regionów. Co po stronie samorządów? Jak to będzie realizowane w Małopolsce?

Piotr Ćwik: Program „Za życiem” to program bardzo perspektywiczny i wielowątkowy. On się rozpoczyna. To nowa rzeczywistość jak chodzi o ochronę życia. Do współpracy zapraszamy samorządowców i organizacje pozarządowe. Każdy się może w tym odnaleźć.

K.M: Samorządy, jeśli będą chętne brać w tym udział, mogą liczyć na dodatkowe pieniądze, mogą zgłaszać takie zapotrzebowanie. W tym roku na program jest 511 milionów. Przez najbliższe 5 lat są 3 miliardy 100 milionów dla tych samorządów i organizacji, które będą chciały realizować te zadania.

 

J.B: Program jest bardzo szeroki. Jest w nim mowa o aktywizacji zawodowej, preferencjach mieszkaniowych i przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

K.M: Mamy ułatwiać i umożliwiać łączenie opieki z pracą. Chodzi o całe rodziny. Jak jest w rodzinie osoba niepełnosprawna to dotyczy to wszystkich. Są ułatwienia do podejmowania pracy dla opiekunów, którzy łączą opiekę z pracą. To elastyczny czas pracy, telepraca, pomoc w uruchomieniu własnej działalności. Pamiętamy też o możliwościach aktywności zawodowej dla niepełnosprawnych. Będziemy dyskutować o warsztatach terapii zajęciowej, pracy wspieranej. Jak to zorganizować? Osoby niepełnosprawne powinny móc realizować się poprzez pracę.

 

J.B: Program mówi też o dostępie do zasobów mieszkaniowych w ramach Mieszkania Plus. Jak to ma być realizowane? Mieszkanie Plus jest w dalszej perspektywie.

P.Ć: Program Mieszkanie Plus nabiera rozpędu. Jest pierwsza umowa podpisana w gminie Skawina. Kolejne umowy zostaną podpisane. Wojewodowie przekazali agendę terenów do dyspozycji. Teraz sprawa jest między BGK i samorządami. Jak samorządy będą proponować realizację mieszkań dla osób niepełnosprawnych to jest to też możliwe.

K.M: Chodzi o konkretne mieszkania. Nie wystarczy dać rodzinie z dzieckiem niepełnosprawnym szansy na uzyskanie mieszkania. To mieszkanie musi być dostosowane. To powinno być realizowane w ramach Mieszkania Plus. Druga sprawa to mieszkania chronione, treningowe, ze wsparciem. Chodzi o to, żeby osoby niepełnosprawne miały do tego dostęp.

P.Ć: Samorządy muszą zrobić mapę potrzeb jeśli chodzi o swoich mieszkańców dotkniętych niepełnosprawnością. Wtedy będzie propozycja od samorządów, czy będą wchodzić w budowę mieszkań dla niepełnosprawnych.

 

J.B: Na co będzie mogła liczyć kobieta samotnie wychowująca niepełnosprawne dziecko? Pytam o pakiet alimentacyjny.

K.M: Pakiet alimentacyjny i problem alimentacji to problem osób, które nie poczuwają się do utrzymywania swojego dziecka. To jest też związane z sądami. Sądy i sędziowie dbają o swoją niezależność. Nie chce mówić o konkretnych rozwiązaniach. Dzieci i matki samotne liczą, że odpowiedzialność ojca, lub matki, będzie na miarę możliwości i potrzeb tego dziecka.

 

J.B: Chodzi o ściągalność?

K.M: Sam pan odpowiedział. To jest problem. To niska chęć realizowania obowiązku współfinansowania utrzymywania dziecka przez osoby, które opuściły rodzinę. Oczywiście państwo ma problem z tym, że rosną zobowiązania alimentacyjne i nie ma sposobu na dyscyplinowanie tych osób.

 

J.B: Jaka może być skala osób w Małopolsce objętych programem „Za życiem”?

P.Ć: Te dane są gromadzone teraz. Jak będę dysponował takimi danymi to je przekażę.

K.M: Dane są gromadzone, ale musimy pamiętać, że jak chodzi o 4000+ to można się po to świadczenie zgłosić do roku od urodzenia dziecka. To działa w dwie strony. Jak dziecko się urodziło w 2016 roku to rodzice mogą wystąpić o świadczenie. To się zmienia. Na pewno wiemy, że ta skala jest spora. 1600 dzieci otrzymało już świadczenie 4000+. Wojewodowie zbierają także zapotrzebowanie od gmin na inne potrzeby: miejsca dla niepełnosprawnych dzieci w żłobkach, tworzenie mieszkań chronionych. To dotrze do nas i uruchomimy pieniądze pod potrzeby. Mamy pieniądze na tworzenie nowych miejsc w środowiskowych domach samopomocy. Szczególnie chodzi o miejsca dla osób z całkowitymi zaburzeniami rozwoju. Mamy pieniądze na opiekę wytchnieniową. Będzie to realizowane przez gminy. Takie usługi możemy dofinansować. Mamy szereg programów wsparcia działań organizacji pozarządowych. Są też środki w regionalnych programach operacyjnych i programie wiedza-edukacja-rozwój na innowacyjne projekty zaspokajające potrzeby osób niepełnosprawnych i ich rodzin.

 

J.B: To szeroki program. Ile on rocznie będzie kosztował?

K.M: To nakładamy na dotychczasowe rozwiązania. Tydzień temu zgłosili się do mnie radni z jednej z gmin. Oni podjęli uchwałę, żeby przeznaczyć na realizację programu „Za życiem” dodatkowe 300 tysięcy złotych. Pieniądze są z różnych źródeł. Nasze są dodatkowe. Mówimy o działaniach wobec mieszkańców poszczególnych wspólnot samorządowych. One mają zaspokajać potrzeby mieszkaniowe, realizują budownictwo socjalne. Mają też obowiązki wobec niepełnosprawnych. My chętnie to dofinansujemy.

P.Ć: Są środki rządowe, działania samorządów i organizacji pozarządowych. Takich podmiotów w Małopolsce jest wiele.

50%
50%