|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Ireneusz Raś: "Nasz lider - Grzegorz Schetyna - bierze odpowiedzialność na klatę"

- Po tym co stało się w Brukseli nie można zamieść pewnych spraw pod dywan - przekonywał w Radiu Kraków poseł Platformy Obywatelskiej Ireneusz Raś. W przyszłym miesiącu Sejm zajmie się wnioskiem PO o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło. Kandydatem na premiera jest Grzegorz Schetyna.

Posłuchaj porannej rozmowy w Radiu Kraków

fot: RK

- Trzeba pokazać alternatywę wobec rządzących, chcemy odpowiedzieć na pytanie co po PiS-ie - przekonywał poseł Raś w porannej rozmowie Radia Kraków. Jak zapowiedział, dziś ruszą konsultacje z pozostałymi partiami opozycyjnymi w sprawie wniosku.


 

Zapis rozmowy Jacka Bańki z posłem PO, Ireneuszem Rasiem.

 

Wiadomo, które kluby poprą wniosek ws. wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło?

- Oficjalnie będziemy wiedzieć po stanowiskach partii. Tak jak powiedzieliśmy. W piątek zaprezentowaliśmy wniosek, dziś jest on składany. Zaczynają się konsultacje z ugrupowaniami.

 

Rozumiem, że wniosek ma też przeciąć dywagacje o tym kto jest liderem opozycji? Wszyscy mają poprzeć Grzegorza Schetynę?

- Ten gabinet cieni, o którym mówimy każdego wtorku, jest po coś. Szefem gabinetu cieni jest Grzegorz Schetyna. Jak PiS składał wniosek o wotum nieufności, zasłaniał się tabletem i profesorem Glińskim. Nasz lider bierze odpowiedzialność na klatę. Zaprezentujemy nie tylko błędy rządzących, które będą ich kosztować, ale odpowiemy także na pytanie co po PiS. PO przedstawi taki program. To też czas dla innych partii opozycyjnych.

 

Nowoczesna ma pretensje, że kandydat na premiera nie był uzgodniony.

- My tego nie komentujemy. Nie uzgadniamy kandydatów. My składamy wniosek o konstruktywne wotum nieufności. Jak ktoś się nie zgadza z tym co się dzieje w Polsce, z tym co robi minister Szyszko w ochronie środowiska, minister Radziwiłł w ochronie zdrowia, minister edukacji narodowej, wprowadzając chaos w edukacji i z tym co robią politycy PiS w polityce zagranicznej, musi odpowiedzieć w głosowaniu. Chcą w tym trwać czy są przeciw?

 

Doskonale pan wie, że ten wniosek będzie przeciwskuteczny. On usztywni obóz rządzący. Włos nikomu z głowy nie spadnie.

- Najważniejsza jest debata. Dzisiaj Polacy oczekują alternatywy. Trzeba to pokazać. Jaki jest dzisiaj rząd? Jak działa? Coraz większa grupa Polaków w sondażach opowiada się za zmianą. Największą wartością jest prawdziwa debata. Bruksela nas wiele będzie kosztować. Nie można tego zamieść pod dywan.

 

Rozumiem, że kończymy z dywagacjami kto jest liderem opozycji?

- U nas nigdy tego nie było. Dziennikarze dywagowali i mówili, że lider PO powinien być inny. Ten rok udowodnił. Grzegorz Schetyna jest także liderem opozycji.

 

Będą wspólne listy opozycji w wyborach samorządowych?

- Mam nadzieję. Jesteśmy otwarci. Będziemy szukać stronników w różnych organizacjach obywatelskich, z którymi mamy dobre kontakty od lat, także z samorządowcami. Ich cenimy. Chcemy ich na swoich listach.

 

W Krakowie, Małopolsce w wyborach samorządowych też będą wspólne listy z Nowoczesną?

- Będziemy po rozmowach to oznajmiać. Jesteśmy otwarci na wszystkie ugrupowania i organizacje, które chcą dobrze działać dla Małopolski i Krakowa. Jesteśmy gotowi na otwarcie naszych list na takie sprawdzone osoby.


Popiera pan inicjatorów petycji do arcybiskupa Jędraszewskiego ws. zaprzestania upolityczniania Wawelu?

- Nie chce komentować listu. Lepsza jest rozmowa. Niestety te miesięcznice smoleńskie i pochówku... Szanuję Wawel i sarkofag, ale te przedsięwzięcia są w mojej opinii polityczne. To cyniczne. Jak ja idę na grób bliskich to nie informuję mediów, nie idę z kolegami. Idę sam pobyć w tym miejscu. Upolitycznienie tego - przy polityce Jarosława Kaczyńskiego - powoduje, że ogień wybucha.

 

Problem się zrobił dzisiaj. Dzisiaj się mówi o upolitycznieniu. Tymczasem te odwiedziny trwają od lat.

- Zawsze o tym mówiliśmy. Jakaś granica została przekroczona. Jak ktoś dokłada do ognia to trudno go potem wygasić. Ja powiem jednak jedną rzecz. Wydaje mi się, że odpowiedzialność za załagodzenie tej sprawy jest tylko po stornie Jarosława Kaczyńskiego. Jego obóz może to wygasić. Można odejść od tej formuły.

 

W czym problem? W tym, że 18 dnia każdego miesiąca Jarosław Kaczyński odwiedza grób brata?
- Tak. Przy fleszach, przy tym co robi komisja smoleńska, przy tych komentarzach. To nie jest prywatna wizyta. To wizyta polityczna. Ona jest nacechowana dążeniami politycznymi. Na to jest reakcja grupy.

 

Tę reakcję pan pochwala?

- Nie pochwalam. Są lepsze miejsca do protestu przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu. Jemu się to należy. To nie jest polityk na plus dla Polski. On nie jest propaństwowcem. Jakby był to by szukał zgody.

 

Mandat społeczny obóz Jarosława Kaczyńskiego jednak posiada.

- Tak, ale nie mówił o programie dewastacji TK, sądów, edukacji, drzew. Tego nie było. To niedopuszczalne.

 

Skoro pan mówi o zmianie w edukacji, jest to zmiana systemu. Tyle.

- Pewne kwestie związane z TK i konstytucją... Jarosław Kaczyński zmienia konstytucję ustawami. On tego nie mówił w kampanii. On się zasłaniał panem Dudą i panią Szydło.


Wawel jest upolityczniany? Pan niegdyś organizował rekolekcje PO w Tyńcu. Wtedy nikt nie bił na alarm i nie mówił, że Tyniec jest upolityczniany przez PO.

- Ale to nie jest kwestia cyklicznych spotkań z fleszami. My fleszy nie zapraszaliśmy. My komunikowaliśmy, że sobie tego nie życzymy.

 

Byli dziennikarze, sam byłem.

- To, że pan przybiegł z mikrofonem to znaczy, że my jesteśmy dobrze wychowani i nie przepędziliśmy. Nie było tam stronników PiS, którzy blokowali wejścia na Tyniec. Oni nie widzieli w tym nic złego. Mogli mówić, że jesteśmy gorszymi katolikami. Pan tez tak uważał?

 

Proszę takich pytań nie stawiać.

- Takie emocje pan we mnie wzbudził. Przepraszam.

 

Jutro rząd zajmie się sprawą ograniczania handlu w niedziele. Jaka jest pana opinia?

- Kiedyś dokonaliśmy zamknięcia sklepów w wielkie święta. To się sprawdziło. Czy jesteśmy gotowi na kolejny krok? Nie wiem. Niedawno premier Morawiecki mówił, że nie. Dzisiaj, że tak.

 

Może już jesteśmy gotowi?

- Ja panu Morawieckiemu nie ufam. Debata przed nami. Rząd bierze odpowiedzialność za ekonomię. Pewnie są jakieś analizy.

 

PO jest jednomyślna w tej sprawie?

- U nas te kwestie zawsze są ponad dyscypliną. Każdy zagłosuje wedle swojego przekonania. Może jednak będzie jedno stanowisko.

 

Może po latach zaciskania pasa, to rozwiązanie będzie tak samo dobre dla nas jak dla Niemców?

- Jakbyśmy byli ekonomicznie na poziomie Niemców to byłoby to oczywiste. Trzeba to skonsultować z branżą. Nie może to być taka decyzja jak z wycinką drzew. Ktoś w pojedynkę podjął decyzję i potem się w popłochu wycofuje. To nie jest poważne.

14%
86%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 36

Wtorek, 21 marca 2017, 10:27

Dlaczego nie ma komentarzy po Adamczykiem? Czego sie boicie?

Odpowiedz

lex - podsumowanie dnia :-)

Poniedziałek, 20 marca 2017, 20:14

Jedna osoba podpisywała się dziś: stałymi nickami - lider opozycji, pogromca trolli, Belzebub, kropka. Nowymi - kursant na juhasa, Pat. Trzech komentarzy nie podpisał. Pracę skończył o tej samej godzinie, co zwykle. Kolejny raport jutro.

Odpowiedz

.16

Poniedziałek, 20 marca 2017, 16:22

Targowica? To w PO są biskupi katoliccy? Nic dziwnego że przy takim poziomie wiedzy cwaniaki polityczne mają swój ciemny lud i nim kręcą i miedzy sobą sie z nich śmieją.

Odpowiedz

paranoja

Poniedziałek, 20 marca 2017, 16:16

@kursant na juhasa

Bauman nie jest dla mnie autorytetem, ponieważ postmodernizm nie jest moim ulubionym kierunkiem. Ty zapewne znasz całą twórczość Baumana, ze wypowiadasz się na ten temat? Nie wiem co jest w książce, o której piszesz, bo nie mam zwyczaju czytać pomyj wylewanych na kogokolwiek, a facet, który przepisywał całe strony z zachodnich kryminałów, pisząc książkę o polskim polityku jest tak samo wiarygodny, jak ruska / czy pisowska, co na jedno wychodzi/ propaganda.

Odpowiedz

M

Poniedziałek, 20 marca 2017, 15:39

Jacek Saryusz Wolski ogłosił dzisiaj , że jego była partia PO to Targowica .Co pan na to panie pośle! "Wolę być banitą niż Targowicą". Jednak byli tam ,a może jeszcze są przyzwoici ludzie , dla których interes Rzeczypospolitej i pomyślność obywateli jest najważniejszy.

Odpowiedz

kursant na juhasa

Poniedziałek, 20 marca 2017, 14:30

@paranoja

Dla Ciebie pewnie Baumann jest autorytetem.W zasadzie nie chodzi o autora książki ,a raczej o jej treść.Tego już nie wyśmiejesz,bo wszystko w tej książce jest prawdą.Jest pośmiewiskiem całej Polski(ale tej ubeckiej-zapomniałeś dodać)

Odpowiedz

buahahaha

Poniedziałek, 20 marca 2017, 14:28

@Bezlebob

To odwrotnie niż duży naczelnik cmentarzowy, który stoi przed wszystkimi... w ostatnim rzędzie.

Odpowiedz

b

Poniedziałek, 20 marca 2017, 14:19

@Pat

Nie pozwal bo pewnie żal mu ludzi chorych. A ten sumlinski to plagiator i bajkopisarz

Odpowiedz

Bezlebob

Poniedziałek, 20 marca 2017, 14:17

A mały naczelnik drabinkowy chowa się za innymi, glupszymi od siebie, żeby uniknąć odpowiedzialności, ktora i tak go nie minie

Odpowiedz

Poniedziałek, 20 marca 2017, 12:44

@lider opozycji

Ale ja nie zadałem pytania tobie tylko komuś innemu. Masz problem z tożsamością czy podpisy ci się mylą? Niezłe :-)

Odpowiedz

Poniedziałek, 20 marca 2017, 12:15

@paranoja

Dziwne, że Bul nigdy nie pozwał Sumlińskiego za książkę skoro była pośmiewiskiem.

Odpowiedz

Pat

Poniedziałek, 20 marca 2017, 12:10

@paranoja

Kiedy to Komorowski pozwał Sumlińskiego za tyle brudów ile na niego wylał? Przecież każdy uczciwy człowiek po czymś takim rozniósłby autora w pył.

Odpowiedz

Poniedziałek, 20 marca 2017, 12:09

@lex

W swoich 4 betonowych ścianach nie masz innego zajęcia niż śledzenie kto pisze na forum, o której kończy i zaczyna?:) Człowieku, wiosna idzie!:)

Odpowiedz

lider opozycji

Poniedziałek, 20 marca 2017, 12:06

@lex

Kłamstwo powtórzone wiele razy staje się prawdą.Wyznajesz to bolszewickie stwierdzenie ,a lepiej popatrz w lustro.Może ktoś używa wielu nicków (ty na pewno) ale nie wszyscy.Nie sądź więc wszystkich na twój obraz i podobieństwo.Nie masz czego i kogo bronić ,ponieważ ta twoja PO z panem Rasiem na czele to gatunek na wymarciu.Pewnie ty zadałeś pytanie bez podpisu o jakiś konkret to odpowiadam -CIech ( po sprzedaży Kulczykowi w ciągu kilku miesięcy wzrost o 100% i ok.miliarda strat dla budżetu). Gdybym chciał wszystkie afery wymienić począwszy od hazardowej to do jutra bym nie zdążył.

Odpowiedz

paranoja

Poniedziałek, 20 marca 2017, 11:54

@kursant na juhasa

Sumliński został oskarżony o plagiat. W książce o Komorowskim zerżnał teksty z kilkunastu książek. Taki to wiarygodny autor. Powołujesz się na faceta, który jest pośmiewiskiem całej Polski, ale to pewnie jedyna książka, którą przeczytałeś.

Odpowiedz

pogromca trolli

Poniedziałek, 20 marca 2017, 11:51

@lex

Chłopcze z Cikowic, jakże mi smutno. Jedyną osobą podszywającą się tu pod dziesiątki nicków jesteś ty, co niejednokrotnie już udowadniałem. Ale nie o tym. Wskaż m i chłopcze za 1,60zł który z dzisiejszych twoich komentarzy jest merytoryczny i dotyczy wywiadu? Za każdym razem wskakujesz tutaj, żeby albo obrażać komentujących, albo pchać wazelinę z rozdzielnika. Wszystko, aby tyl;ko odciągnąć dyskusję od artykułu, jeśli komentarze są negatywne. Dostrzegłem to już jakiś czas temu i konsekwentnie punktuję twoje zachowania. Najwyraźniej RK także to dostrzegło, bo stworzyli regulamin, aby tacy jak ty, nie zaśmiecali komentarzy swoimi opłaconymi wypocinami. Jeszcze raz zadaję pytanie. Który twój komentarz jest na temat artykułu. Wskaż.

Odpowiedz

lex

Poniedziałek, 20 marca 2017, 11:42

@pogromca trolli

Ponieważ udajesz, że nie rozumiesz, pozwól, że wytłumaczę. To, że pierwsze trzy komentarze sam napisałeś/ i kilka innych/, nie oznacza, że są merytoryczne, ale nie o treść tu chodzi. Regulamin powstał z twojego powodu, ponieważ swoim zachowaniem uniemożliwiasz normalną dyskusję. Już dawno większość komentujących przestała reagować na twoje prowokacje, więc pod wywiadami są wyłącznie twoje inwektywy i rozmowy z samym sobą. Po wprowadzeniu regulaminu zamilkłeś, więc wróciła normalna wymiana poglądów. Jak widzę, poczułeś się znowu bezkarny. Każdego, kto usiłuje coś napisać wyzywasz od płatnych trolli, choć każdy widzi, że to ty codziennie kończysz "pracę" o tej samej porze. Dlatego będę ujawniał wszystkie twoje nicki do momentu, w którym albo radio, albo któraś z obrażanych przez ciebie osób, nada bieg sprawie.

Odpowiedz

Brrrr

Poniedziałek, 20 marca 2017, 11:08

Słynny gabinet cieni PO już nie jest w modzie? W sumie ileż można się śmiać z tego samego?

Odpowiedz

kursant na juhasa

Poniedziałek, 20 marca 2017, 11:03

Hahaha nie piszmy źle o aferzystach PO ,bo nas wszystkich wyzamykają.Czytajmy książki Sumlińskiego o Komorowskim i Lepperze i wtedy będzie wszystko jasne czemu nigdy więcej tego nowotworu zwanego dalej PO

Odpowiedz

pogromca trolli

Poniedziałek, 20 marca 2017, 10:58

@lex

Jedyną osobą trollująca i łamiącą punkt 4 regulaminu jesteś ty. 3 pierwsze wpisy są merytoryczne, a później pojawiasz się ty, ze swoim przesłaniem z sms-a i piszesz o regulaminie którego nie rozumiesz i sam go łamiesz. Mam nadzieję, ze RK wyciągnie konsekwencje i skasuje twoje "komentarze".

Odpowiedz