|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Andrzej Adamczyk: Podpisujemy umowę na projekt i budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S7

- Trasa S7 to niekończąca się historia - mówił na antenie Radia Kraków minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. "Pierwotna data dla tej drogi to był 2011 rok" - przypomniał poranny gość Radia Kraków. Jak zaznaczał, w poniedziałek właśnie jest ten historyczny moment, który przybliża nas do tej inwestycji. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisze umowę na projekt i budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S7 między Małopolską a województwem świętokrzyskim. Chodzi o odcinek między węzłami Szczepanowice a Widoma.

Posłuchaj porannej rozmowy w Radiu Kraków

fot: M. Bartkowicz

Zapis rozmowy Mariusza Bartkowicza z ministrem infrastruktury i budownictwa, Andrzejem Adamczykiem.

 

Pamiętam nasze niedawne spotkanie. Przed świętami mówiliśmy o ważnych decyzjach dotyczących budowy północnej obwodnicy Krakowa. Dzisiaj okazja jest podobna. Teraz decyzja dotyczy jednak trasy S7. Dzisiaj ma być podpisana umowa na projekt i budowę kolejnego odcinka tej trasy. Ten odcinek pozwoli ominąć zakorkowane Słomniki.

- Trasa S7 w Małopolsce to niekończąca się historia. To temat do ciągłych rozmów. Od czasu gdy zostałem posłem byłem w Radiu Kraków wiele razy i byłem pytany kiedy moim zdaniem rząd coś zrobi w tej sprawie. Pierwotna data to był 2011 rok. Droga ekspresowa S7 Kraków-Warszawa... Jednak to też Rabka, bo cała Zakopianka. Czyli nawet między Rabką a Gdańskiem. W końcu udało się nadrobić zaległości, podpisujemy umowę na odcinek powyżej Krakowa w kierunku Warszawy. W lutym podpisanie umowy na projekt i budowę drogi z jednym generalnym wykonawcą na odcinek od węzła Igołomska w kierunku Warszawy. Są umowy na projekt techniczny, jest zezwolenie na realizację inwestycji drogowych dla odcinka od Szczepanowic do granicy świętokrzyskiego. Tam na nas już czeka gotowa droga S7. Wreszcie tranzyt i ruch międzynarodowy zostanie uruchomiony. Dla nas to też ważny odcinek drogi ekspresowej. Tranzyt z miasta przekierujemy na drogi tranzytowe: północne obejście Krakowa. Podpiszemy umowę na tę drogę już za kilka miesięcy.

 

Kiedy mówimy o drodze S7 to pamiętamy o problemach w okolicach Poradowa. Była tam zaskarżona decyzja środowiskowa. To jest niedaleko Miechowa. Jak ten odcinek wygląda? O ile później on powstanie?

- Cieszę się, że jest asertywna postawa inżynierów, kierownictwa GDDKiA w Małopolsce. To spowodowało, że dzisiaj są zlecone prace projektowe i jest wykonawca, który robi wszystko. Chodzi także o decyzje środowiskowe. Chodzi o uzyskanie zezwolenia na budowę drogi ekspresowej. Tam nie będzie wielkiego opóźnienia, mimo tego że sąd uchylił decyzję środowiskową. Sąd negatywnie się odniósł do tego, co przygotowywano od lat. Gdzieś popełniono błąd. To się uda naprawić. Jestem tego pewien. Zbudujemy tę drogę S7, o której rozmawialiśmy przez lata. Tam decyzja reformatoryjna dotycząca kwestii środowiskowych pozwala przygotowywać dalej tę inwestycję. Nie ze szkodą dla mieszkańców Poradowa, którzy protestują. Wariant optymalny będzie zrealizowany. On jest korzystny dla tych, którzy do dzisiaj się temu sprzeciwiali. To się zmieni.

 

Rozumiem, że w niedługim czasie mieszkańcy Poradowa zapoznają się z alternatywnym przebiegiem trasy?

- To już się dzieje. Są przygotowywane dokumenty, żeby rozpocząć na tym krótkim odcinku konsultacje społeczne. One będą z poszanowaniem dla praw mieszkańców. To pozwoli pojechać drogą S7 z Krakowa do Warszawy. Warszawiacy, gdańszczanie pojadą bezpiecznie na południe. Trzeba zbudować szybką i bezpieczną drogę. To będzie droga przewidywalna. Marzymy o tym od lat.

 

Uwzględniając to opóźnienie to odcinek Warszawa – Kraków pana zdaniem realny będzie kiedy, jako w całości trasa ekspresowa?

- W całości droga ekspresowa… Nie wszyscy wiedzą, że skierowaliśmy do realizacji też budowę nowym śladem odcinka z Warszawy do obwodnicy Grójca. To komfortowa droga. 2021/2022 rok to w pełni drożny odcinek do Trójmiasta.

 

Zapisujemy tę datę.

- Na pewno cała droga z Krakowa do Warszawy. Chciałbym, żeby to było 2021. Ktoś powie, że to dużo. Jeśli obserwowaliśmy budowę domu to wiemy, że musi być dokumentacja, pozwolenie na budowę. My na tych małopolskich odcinkach tego nie mamy. Małopolska była zapóźniona, bo rządzący nas tak traktowali jak traktowali. Myślimy o przyszłości. Najpierw projekt, pozwolenie i 2,5 roku realizacji. Procedury to rok. Czyli około 3 lat na całość. Mówimy o pierwszej połowie 2021 roku. To będzie pewnie ta data. Wtedy pojedziemy drogą ekspresową z węzła na autostradzie A4 w okolicach Wieliczki do Warszawy. W 2022 roku północna obwodnica Krakowa się w to wepnie. Będzie ring wokół Krakowa. On pozwoli nam spokojnie pokonać ten odcinek drogi.

 

Pomówmy o programie Mieszkanie Plus. W miniony piątek PKP przekazało na potrzeby krajowego Zasobu Nieruchomości w sumie 108 działek, które będą mogły zostać wykorzystane w tym programie. Są to także działki krakowskie. Kiedy one będą mogły być wykorzystane, żeby zaczęła się tam budowa? Kiedy Krajowy Zasób będzie mógł powiedzieć, że ta działka się przyda, ta nie?

- Należy dokonać – już są wykonywane - analizy możliwości przeprowadzenia inwestycji. W części inwestycji realizowanych przez biznes - będziemy wychodzili z ofertą do deweloperów, w części w porozumieniu z samorządami. Samorządy też są zainteresowane wykorzystaniem tego zasobu. Tę instytucję powołaliśmy mocą ustawy, ona przygotowuje nieruchomości skarbu państwa pod zabudowę mieszkaniową. Dziękuję kolejarzom. Oni gospodarowali tym mieniem. Instytucje państwowe to podmiot prawa handlowego. To jest kontrolowane przez państwo. Państwo ma nieruchomości. To nie jest Polska resortowa. Państwo dysponuje nieruchomościami, wielkim kapitałem. Problemem w Polsce są mieszkania. Ten kapitał należy wykorzystać, żeby zlikwidować deficyt mieszkaniowy. Jestem zadowolony z postawy kolejarzy. Oni zaproponowali ponad 630 hektarów gruntów, które mogą być zabudowane.

 

Znajdujących się w miastach?

- Tak. Często to są świetne lokalizacje. Często są one uzbrojone. Szacunkowa wartość tych nieruchomości to miliard 300 milionów złotych. Rozmawiamy o tych wielkościach, które były zakładane. Wspomnę, że wielkim zasobem dysponuje minister środowiska. Mówię o Lasach Państwowych. One mają w obrębach miast działki niezalesione. Tam też można realizować mieszkania. To też grunty zarządzane przez ministra rolnictwa i MON. To skarb, który wykorzystujemy na mieszkania.

 

Miłośnicy kolei prosili o zadanie tego pytania. Sam też korzystam z Pendolino i jestem ciekaw. Wiemy już kiedy internet pojawi się na pokładzie wszystkich pociągów klasy premium w Polsce?

- Mamy za sobą pozytywne testy w Pendolino. Czekamy na ofertę. Mamy gwarancję na użytkowane przez nas pociągi. Dlatego producent…

 

To utrudnia instalację tego internetu?

- Utrudniało. Udało się dojść do porozumienia. Koniec 2018 rok, styczeń 2019 – we wszystkich pociągach Pendolino będzie WiFi.

 

Czyli za rok?

- Pierwsze pociągi wyjadą za kilka miesięcy. Przy przeglądach to będzie instalowane. Wszystkie pociągi Pendolino będą miały WiFi do końca 2018 roku/stycznia 2019 roku.

96%
4%