|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Agnieszka Ścigaj: "Rozmowa o węglu nie stoi w sprzeczności z ochroną środowiska"

- W górnictwie brakuje nowych technologii, zwłaszcza jeśli chodzi o gazyfikację. Nawet czterokrotnie wzrasta w naszym kraju import węgla z Rosji. To stoi w sprzeczności z deklaracjami rządu, że stawiamy na gospodarkę - mówiła na antenie Radia Kraków posłanka Kukiz'15, Agnieszka Ścigaj.

Posłuchaj porannej rozmowy w Radiu Kraków

fot: M. Bartkowicz

Zapis rozmowy Jacka Bańki z posłanką ruchu Kukiz’15, Agnieszką Ścigaj.

 

Zacznijmy od pytania na Barbórkę. W Katowicach prezydent Andrzej Duda deklaruje, że Polska nie zrezygnuje całkowicie z węgla i przekonuje, że węgiel nie stoi w sprzeczności z ochroną klimatu. Jak pani przyjmuje te deklaracje?

- Zacznijmy od życzeń dla górników i wszystkich Barbar. Życzę wszystkiego dobrego, zdrówka, miłości i radości. Życzę też bezpiecznej i dobrze opłacanej pracy.

 

Co z tym węglem?

- Właśnie. To teza postawiona prawdziwie. W Polsce górnictwo jest jedną z ważnych gałęzi. Rozmowa o węglu nie stoi w sprzeczności z ochroną środowiska. Podczas szczytu i innych rozmów trzeba rozmawiać o tym, jak węgiel w Polsce wykorzystać zgodnie z normami. Są nowe technologie. Można korzystać z węgla ekologicznie. W Polskiej gospodarce nie da się dojść do rezygnacji z węgla. Trzeba rozmawiać, żeby zostać w nurcie zrównoważonego rozwoju. Trzeba zadbać o tę ważną gałąź i bezpieczeństwo energetyczne.

 

Mówi pani o przetwarzaniu, gazyfikacji węgla i innym użyciu?

- W polskim górnictwie brakuje nowych technologii, nie zmierzamy w kierunku gazyfikacji. Wytwarzanie gazu z węgla mogłoby się stać dobrem, które byśmy mogli eksportować. Są deklaracje i fakty. Dziwi to, że cały czas w Polsce wzrasta import węgla z Rosji. W stosunku do 2015 roku mamy teraz 4 razy większy import z Rosji. Prezydent deklaruje, że stawiamy na tę gospodarkę, ale sprowadzamy węgiel. To się kłóci. Polegamy na imporcie gazu. Do tego jest węgiel, który płynie do Polski. Z drugiej strony rząd nie chce poruszyć tematu, który poruszają górnicy. Dużo podatków jest narzucanych na polski węgiel. On jest drogi i dlatego jest importowany z Rosji. Są deklaracje, ale w praktyce nie wygląda to tak, jakbyśmy wspierali tę gałąź.

 

Rozumiem, że nie kwestionuje pani potrzeby zmian klimatycznych? Temperatura rośnie także w Polsce. 0,3 stopnia w skali dekady. Można sobie policzyć jak będzie za kilkadziesiąt lat.

- Ja nie mam takiej wiedzy, żeby dyskutować o zmianach klimatycznych. Chodzimy po Krakowie i widzimy, jakie jest powietrze. Doświadczamy skutków palenia złym paliwem. To wpływa na nas. To perspektywa naszego życia. Nie kwestionuję tego. Chcę jednak szukać dobrych rozwiązań technologicznych. Są polskie patenty, ale nie sięgamy po nie. Są elektrofiltry sprawdzone w elektrowniach. Możemy je zakładać w małych gospodarstwach domowych, ale takich dyskusji nie ma. Może na szczycie będzie o tym mowa.

 

Teraz energetyka. Miks energetyczny naszego kraju to 80% węgla. Od przyszłego roku szykuje się wzrost opłat za energię elektryczną. Jest to związane z emisją dwutlenku węgla. Jak informuje Związek Powiatów Polskich – pisze o tym Dziennik Gazeta Prawna – podwyżki opłat w szpitalach powiatowych wyniosą od 40 do 100% za energię. Co nas czeka w przyszłym roku?

- Tak jak z ceną paliwa. Jeśli podnosimy energię, wzrost będzie dramatycznie duży, podrożeje wszystko. To szpitale, szkoły, inne instytucje, gospodarstwa domowe. To nie jest jedyny przykład tego, jak bardzo podrożało nam życie w Polsce. Są transfery socjalne do niektórych rodzin. Mamy jednak rencistów, emerytów. Podwyżki tu nie idą z podrożeniem ceny życia. Mówimy o podstawowych składnikach. Paliwo wzrosło bardzo dużo. Pamiętam, jak podnosiliśmy opłaty pod dyktando ochrony środowiska. Premier mówił, że ceny nie wzrosną, bo spółki skarbu państwa przejmą to na siebie. Tak się nie stało. Tak samo jest z prądem. Rząd mówi, że będzie rekompensował wydatki.

 

To tylko gospodarstwa domowe. Prezes Ogólnopolskiego Związku Prawodawców Szpitali Powiatowych mówi, że jeśli lecznice nie dostaną więcej pieniędzy, nie podpiszą umowy z NFZ. Możemy drożej zapłacić za wzrosty energii elektrycznej.

- Dokładnie. Na tym ucierpią budżety na ochronę zdrowia. Samorząd zapłaci więcej za prąd, komuś będzie musiał jednak zabrać. Będziemy mieć pewnie kolejne protesty. Słyszymy, jak rząd ma wiele pieniędzy, ale cały czas są podwyżki. Gdzie jest prawda? Zamiast korzystać z dobrej koniunktury i obniżać koszty państwa, rząd teraz podnosi podatki. Drożej kosztuje nas życie.

 

Co z ustawą antysitwową, która nakazywałaby osobom sprawującym stanowiska kierownicze w sektorze publicznym informowanie o powiązaniach rodzinnych? Projekt ustawy jest w Sejmie. Kto by mógł to poprzeć?

- Nic się nie stanie. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. W 2012 roku Puls Biznesu publikował listę wstydu polityków PO i PSL. 400 nazwisk powiązanych z posadami państwowymi. PiS się oburzał i chciał oświadczeń, wprowadzenia naszych rozwiązań. Gdy ten sam Puls Biznesu publikuje 1000 nazwisk osób powiązanych z politykami PiS, partia milczy. Projekt zostanie szybko skasowany albo poleży w zamrażarce. On jest. To odpowiedź na propozycję PiS z 2012 roku. Tak było przy gabinetach politycznych. PiS-owi u władzy się takie pomysły teraz nie podobają.

 

Kukiz’15 chce poprzeć wniosek ws. komisji dotyczącej KNF. Tymczasem szef NBP chce usunięcia tekstów opublikowanych w Newsweeku i Gazecie Wyborczej, które go łączą z tą sprawą. Jak pani to odbiera?

- Każdy ma prawo bronić swojego imienia, ale nie można wykorzystywać do tego urzędu. Pan Glapiński ma do tego prawo. Nie może jednak z urzędu pouczać i ingerować w wolność prasy. To nie jest dopuszczalne. Tak się to jednak odbywa. Jeśli z czymś on się nie zgadza i te publikacje nie mówią prawdy, powinien wystąpić na drogę cywilną.

17%
83%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 15

Adam

Wtorek, 4 grudnia 2018, 14:31

@Ewa

Słucham? Jakiej pracy? Wieszcza cytowałem, widzę, że intelektem posłance dorównujesz.

Odpowiedz

Agnieszka

Wtorek, 4 grudnia 2018, 12:19

A co z ustawą antysitwową? Jak PiS było w opozycji to bardzo im zależało żeby ją wprowadzić. Teraz jest mniej wygodna więc ustawy nie będzie. Dziwne?!

Odpowiedz

absolwent wydziału górniczego AGH

Wtorek, 4 grudnia 2018, 12:01

Kolejna specjalistka ds górnictwa. Jak wszyscy kłamcy z Wiejskiej.

Odpowiedz

Ewa

Wtorek, 4 grudnia 2018, 11:18

@Adam

Nie miałeś już iść do pracy?

Odpowiedz

Adam

Wtorek, 4 grudnia 2018, 11:05

@WawelBOTdragon

Żyj sobie dalej, biedaku, w rajskiej dziedzinie ułudy, kędy zapał tworzy cudy, nowości potrząsa kwiatem i obleka w nadziei złote malowidła :)

Odpowiedz

WawelBOTdragon

Wtorek, 4 grudnia 2018, 10:56

@Hallo, tu ziemia obiecana

Kukiz się sam obroni. Najlepiej o tym świadczy fakt, że od wyborów utrzymują stałe poparcie. Nawet najnowszy sondaż kolejny raz wskazuje, że K'15 to 3 siła w Polsce. Co zabawne, każdym kolejnym komentarzem tylko potwierdzasz to co napisałem. Zawsze tak samo nerwowo reagujesz, gdy pojawia się ktoś z K'15. Cóż może lepiej świadczyć o waszym strachu przed tymi, którzy niedługo wypchną was ze sceny politycznej. Niezmiennie tez nadużywasz określeń kiboli i narodowców w przypadku K'15. Jesteście tak przewidywalni, że z zamkniętymi oczami mogę już napisać komentarz do tego co wysmarujesz pod kolejnym gościem z K'15.

Odpowiedz

Hallo, tu ziemia obiecana

Wtorek, 4 grudnia 2018, 10:36

@WawelBOTdragon

Dalej bronisz Kukiza i kabaretowo nazywasz ich trzecią siłą? A myślałem, że porzuciłeś już tych nieudaczników i odpłynąłeś za Jakubiakiem, czy jak mu tam, i bandą narodowych kiboli. Tak się składa, że też napisałem jeden komentarz, ale oczywiście nie widzisz czegoś, co oczywiste, że piszę inaczej od pozostałych. Ciebie można za to łatwo poznać po klapkach na oczach, słownictwie i tysiącach innych rzeczy. Również po tym, że uparcie powtarzasz błędy. Bot to automat, ludzie, którzy się nabijają z takich jak ty, są żywi, trollu. A waszej śmiesznej formacji już nie ma. Dobili was narodowcy, których bezczelnie wciągnęliście na listy i PIS, który was wykorzystał i wyrzucił.

Odpowiedz

Zimna Voda

Wtorek, 4 grudnia 2018, 10:10

@WawelBOTdragon

A czego tu się bać? Nie ma drugiej parti tak ideologicznie niespójnej. Jesteście jedynie beneficjente niechęci do PIS oraz do PO. Wybór jest żaden. Elektorat na pstrym koniu jeździ.

Odpowiedz

WawelBOTdragon

Wtorek, 4 grudnia 2018, 10:01

@ta dajta spokój...

Uderz w stół, a bot się odezwie. Nie wątpię, że prawda was boli, dlatego posługujecie się półprawdami, albo kłamstwami, jak na przykład że K'15 w 95% popiera PiS, albo że napisałeś tylko jeden komentarz, czy o tym, że idziesz do pracy. Obracanie kota ogonem to wasza najczęstsza strategia. Napisałem że się boicie K'15, więc procedura nakazuje ci pisać, że atakuję i wylewam żółć. Pisz tak dalej. to miód na moje uszy.

Odpowiedz

ta dajta spokój...

Wtorek, 4 grudnia 2018, 09:46

@WawelBOTdragon

No cóż. Prawda boli. Dodam tylko, że napisałem jeden komentarz, nie jestem opłacany przez nikogo. Resztę przemilczę obrońco K15. Idę do pracy a Ty nieszczęśniku pisz tu i pod innymi forami te swoje K15ciowe półprawdy i atakuj innych. Pozdrawiam. Twoja żółć musi być bardzo nieprzyjazna dla Twoich bliskich...

Odpowiedz

WawelBOTdragon

Wtorek, 4 grudnia 2018, 09:27

Uwielbiam czytać te przepełnione lękiem i nienawiścią komentarze trolla opłaconego za to, żeby szkalował K'15. Jak widać z jego poniższych 4 komentarzy, ani jeden nie jest merytoryczny, a wszystkie mają na celu stworzenie wrażenia, jakoby nikt nie traktował K'15 - 3 siły w Polsce - poważnie. Boicie się Kukiza, dlatego tak reagujecie na każde ich działanie. Bójcie się, bo odchodzicie w przeszłość, a to właśnie K'15 wyrasta na nową siłę.

Odpowiedz

Zgroza

Wtorek, 4 grudnia 2018, 09:20

Co to znaczy - powinien wystąpić na drogę cywilną? Chyba na drogę prawną z powództwa cywilnego! I tacy ludzie ustalają w tym kraju prawo :) Wyborcy, myślcie trochę przy urnach następnym razem :)

Odpowiedz

Hallo, tu Ziemia!

Wtorek, 4 grudnia 2018, 09:13

Taaa, górnictwo jest ważną gałęzią przemysłu, podobnie jak wyplatanie kapci z łyka. Ogarnij się, kobieto, mamy XXI wiek.

Odpowiedz

ta dajta spokój...

Wtorek, 4 grudnia 2018, 09:02

To skoro ten Rząd tak źle wszystko robi to dlaczego popieracie go w Sejmie w 95% głosowań???? Zakłamanie i obłuda - "antysystemowe" ugrupowanie co to garściami czerpie z systemu mamonę...Wystarczy dać kilka posadek w różnego rodzaju komisjach i gitara! Prawda Panie Pawle+cała zgraja populistów-narodowców (w złym słowa tego znaczeniu)?. Mam nadzieję, że przepadniecie w końcu raz na zawsze z tą swoją obłudą i pseudo filozofami...PS. A Pani Poseł w tym wywiadzie "wyjątkowo" nie wspomniała jak to ona zyliard apelacji i projektów we wszystkich tych kwestiach już zdążyła złożyć...uuu chyba jednak nie złożyła....

Odpowiedz

Oliwa

Wtorek, 4 grudnia 2018, 08:56

Przyznaje Pani ngrodę 100%. 100% demagogii. Szkoda pani słuchać. Przekonania nie oparte na faktach. Rozumiem, że liczy pani na głupców - w "temacie" elektoratu.

Odpowiedz