|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Koncerty symfoniczne w brytyjskiej atmosferze

Koncerty symfoniczne w brytyjskiej atmosferze - 9 i 10 października w Filharmonii Krakowskiej

Krótko po uroczystej inauguracji 76. sezonu artystycznego, w piątek 9 października 2020 o godz. 19.30 i w sobotę 10 października br. o godz. 18.00, w odnowionej sali koncertowej zabrzmi kolejny interesujący repertuar, tym razem osadzony w brytyjskich realiach muzycznych. Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Macieja Tworka wykona bowiem utwory kompozytorów angielskich – Benjamina Brittena, Edwarda Elgara i Malcolma Arnolda.
 

Program koncertów otworzy Simple Symphony Brittena, skomponowana w oparciu o notowane przez 9-letniego kompozytora wczesne utwory, do których tematów wrócił już jak świadomy twórca. Urokliwa „prosta symfonia” pełna jest barokowych odniesień, także widniejących w tytułach części, ale przywołuje też ludowe tematy muzyczne Wielkiej Brytanii.

Wyraźną inspirację muzyką barokową odnaleźć można także w kolejnym z prezentowanych utworów – Sinfonietcie nr 1 op. 48 Malcolma Arnolda, kompozytora znanego przede wszystkim z muzyki filmowej, uhonorowanego Oskarem za ścieżkę dźwiękową do filmu Most na rzece Kwai. Program zwieńczy natomiast Introdukcja i Allegro op. 47 Edwarda Elgara, w którym to utworze słychać oczywiste reminiscencje barokowego concerto grosso, także ze względu na zabieg formalny powierzenia partii współzawodniczącej z orkiestrą kwartetowi smyczkowemu. W charakterze zespołu koncertującego wystąpi Malawski String Quartet, zespów, w skład którego wchodzą czołowi muzycy Orkiestry Filharmonii Krakowskiej: grający na skrzypcach Joanna Konarzewska – koncertmistrz orkiestry oraz Paweł Stawarski, altowiolistka Anna Migdał-Chojecka i wiolonczelista Michał Dąbek. Kwartet udanie zadebiutował przed miesiącem w ramach koncertu online z serii „Kultura w sieci” w arcywymagającym repertuarze kameralnym Dmitrija Szostakowicza, Krzysztofa Pendereckiego i Artura Malawskiego – po raz pierwszy w historii doprowadzając do pełnej rejestracji  II Kwartetu smyczkowego tego ostatniego.


Koncerty odbędą się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa spowodowanych sytuacją pandemiczną. W gmachu Filharmonii Krakowskiej obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki, dezynfekcji rąk  oraz utrzymania dystansu społecznego.

100%
0%