PGE Energia Ciepła wraz z Filharmonią im. Karola Szymanowskiego  zaprasza najmłodszych do udziału w muzycznych zajęciach edukacyjnych

 

Posłuchaj energii Miasta – PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy Kapitałowej PGE oraz Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie zapraszają na projekt skierowany do dzieci. Jego współtwórcami jest pięć instytucji muzycznych zlokalizowanych w miastach, w których spółka prowadzi swoją działalność. Muzycy z Filharmonii w Krakowie odkryją na nowo dwie krakowskie legendy.

Każdego dnia, począwszy od dzisiaj (18 maja), przez dwa tygodnie, artyści pięciu instytucji muzycznych w pięciu miastach: Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Toruniu i w Warszawie, będą opowiadali historie swojego miasta opatrzone lokalną symboliką, legendami i opowieściami, przeplatanymi muzyką oraz piosenkami.

Projekt Posłuchaj energii Miasta powstał po to, by wzbogacić domową edukację muzyczną w czasie kwarantanny i rozbudzić dziecięcą ciekawość. W ten sposób PGE Energia Ciepła wraz z instytucjami muzycznymi zachęca również do odwiedzenia polskich miast, kiedy tylko rozpocznie się sezon turystyczny. Inicjatywa wpisuje się także w lokalne kampanie takie jak „Bądź turystą w swoim mieście - zwiedzaj Kraków” czy „Odkryj Małopolskę na nowo”.

- Jestem przekonany że zarówno w 50-letniej historii elektrociepłowni, jak również w 75-letnich dziejach Filharmonii nie było dotąd takich projektów jak ten, który przyszło nam obecnie współtworzyć. Mam jednak nadzieję, że najmłodsi odbiorcy tej muzycznej inicjatywy uznają, że współgra on z duchem wiosennego czasu i z najbliższymi odkryją wkrótce historie polskich miast – mówi Mariusz Michałek, dyrektor krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.

- Projekt, w którym uczestniczy krakowska elektrociepłownia PGE Energia Ciepła „Posłuchaj energii Miasta”, doskonale wpisuje się w misję naszej instytucji, którą jest m.in. edukacja, ale też zachęca najmłodszych do wakacyjnych podróży po Polsce, w tym do odwiedzenia Krakowa.  Zapraszając najmłodszych, dzisiaj do wirtualnej wycieczki po naszym mieście, a w przyszłości do odwiedzenia nas na żywo. Już jutro przedstawiamy film, w którym opowiadamy historię najbardziej charakterystycznego muzycznego elementu Krakowa czyli Hejnału Mariackiego   powiedział Bogdan Tosza, dyrektor Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.

We wtorek (19 maja) Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie wyemituje odcinek pt. „Hejnał z Wieży Mariackiej”, a tydzień później „Pan Twardowski”.

Najbardziej charakterystycznym muzycznym elementem Krakowa jest melodia grana z najwyższej wieży w mieście. Wielu turystów ze zdziwieniem i niedowierzaniem, zastanawia się dlaczego co godzinę odgrywa Hejnał człowiek, a nie maszyna. O tym jak to się stało, dlaczego hejnalista odgrywa hejnał w cztery strony świata, a melodia hejnału urywa się w połowie – najmłodsi widzowie dowiedzą się już 19 maja z muzycznego filmu „Hejnał z Wieży Mariackiej”.

Drugą muzyczną opowieścią, którą przedstawią dzieciom krakowscy muzycy jest historia „Pana Twardowskiego”. Twardowski, był szlachcicem, który wędrując po świecie szukał wiecznego szczęścia. Odważny i przebiegły, aby osiągnąć swój cel zawarł pakt z diabłem. O tym w jaki sposób zakończyła przygoda Twardowskiego najmłodsi dowiedzą się we wtorek 26 maja zaglądając na profil na FB krakowskiej Filharmonii.

To już trzeci muzyczny projekt, w którym biorą udział artyści z krakowskiej Filharmonii. W kwietniu w ramach akcji #zostańwdomu, kontrabasista Grzegorz Klimczak  wraz  pięcioma muzykami z Filharmonii objętych mecenatem PGE Energia Ciepła zagrali wspólnie ze swoich domów fragment „Wiosny”  Antonio Vivaldiego. Z kolei w ubiegłym roku Mariusz Pędziałek, koncertmistrz Filharmonii Krakowskiej, wziął udział w nagraniu „Karolinki” z okazji otwarcia Bloków nr 5 i 6 Elektrowni Opole.

Wszystkie odcinki filmów będzie można obejrzeć za pośrednictwem strony internetowej i mediów społecznościowych: Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej – instytucji, których mecenatem jest PGE Energia Ciepła oraz Filharmonii Narodowej w Warszawie, nad którą mecenat sprawuje Grupa Kapitałowa PGE.