|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Ferie po królewsku w Zamku Żupnym w Wieliczce

I. Nowakowska, Lena, Olek i P. Jagielski, fot. D. Kołakowski

Dawny lunch box, bałwan, pies z kogutkiem oraz cenne solniczki - Ferie po królewsku online w Zamku Żupnym w Wieliczce trwają. Już została nagrana większość filmów z udziałem znanych osób, dwa z nich są dostępne na stronie internetowej Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Akcja Ferie po królewsku online w siedmiu Rezydencjach Królewskich organizowana jest po raz pierwszy. Ideą projektu jest zachęcenie uczniów do spędzania czasu wolnego w otoczeniu kultury poprzez Internet. Jego organizatorem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Projekt jest zrealizowany w 7 Rezydencjach Królewskich: Zamku Królewskim w Warszawie, Zamku Królewskim na Wawelu, Łazienkach Królewskich, Zamku w Malborku, Zamku Królewskim w Sandomierzu, Zamku Żupnym w Wieliczce i Zamku w Lublinie.

W ramach Ferii po królewsku online realizowane są cztery cykle. Jest już dostępne zwiedzanie Zamku Żupnego z cyklu Muzeum oczami dziecka. Olek, Lena i Ida Nowakowska – znana tancerka i aktorka - odkrywają ciekawą historię Zamku Żupnego z Przemkiem Jagielskim. Zamek ten był ważny dla króla z powodu soli w Wieliczce - kopalnia była jego własnością a zamek siedzibą jej zarządu. Dzieci dowiadują się, że jego znaczenie i wartość były tak duże, że wpisano go na Międzynarodową Listę Dziedzictwa UNESCO. Widzą też bałwana choć nie ma śniegu, dowiadują się czym się różni pies od kogutka i jaka rolę pełniły, jak pięknych solniczek kiedyś używano oraz jak wyglądał dawny lunch box. Nie tylko oglądają, ale też pracują za co czeka je nagroda.

Z cyklu Królewskie bajki Lena i Olek wysłuchali dwóch opowieści: "Legendy o cudownym pierścieniu czyli skąd się wzięła sól w Wieliczce" oraz "Jak sztygar Toporek zwabił ducha kopalni". Bajki te napisał Julian Majka a czytała je znana aktorka Agata Załęcka.

W niedzielę Salę Gotycką w Zamku wypełniła muzyka przeboju Piotra Rubika „Niech mówią, że to nie jest miłość”. W ramach cyklu Muzyczne spacery po Rezydencjach Królewskich znany kompozytor, dyrygent i producent muzyczny przygotował dla Leny i Olka nie lada wyzwanie. Tym razem zwracał uwagę na rytm w muzyce i uczył dzieci charakterystycznego dla tej piosenki klaskania w trudnym rytmie 6/8.

Dzieci mogły też dowiedzieć się skąd górnik wiedział kiedy przyjść do pracy skoro nie było budzików i zobaczyć oryginalny podpis Fryderyka Chopina. Znany na świecie polski kompozytor odwiedził kopalnię soli w Wieliczce i wpisał się do księgi zwiedzających. Film z muzycznego cyklu pojawi się na stronie internetowej w czwartek.

Wielicki zamek czeka jeszcze spotkanie z youtuberami w ramach cyklu Zamkowe trendy.Tym razem jest on skierowany do młodzieży.

 

Do tych wszystkich realizacji filmowych będzie można zaglądać także po zakończeniu ferii. Będą one prezentowane w zakładce Edukacja na stronie wielickiego muzeum www.muzeum.wieliczka.pl. Filmy te są też dostępne na stronie internetowej każdego Muzeum biorącego udział w akcji.

 

Ponadto Muzeum realizuje własny program na ferie, w ramach którego można jeszcze wziąć udział z całą rodziną w następujących spotkaniach online: we wtorek 12.01 - Opowieści o wielickim Zamku, a w czwartek 14.01 - Górnik dawnej kopalni. Muzeum zaprasza też do wirtualnego zwiedzania wystawy Czym się różni pies od kogutka? Czyli rzecz o narzędziach dawnych górników.

Można też w zajęciach uczestniczyć grupowo i np. na zajęcia Twarz zaklęta w kolorach o najwspanialszych karnawałach świata zgłosili się nawet studenci z Chin.

 

Patronat medialny nad akcją Ferie po królewsku online objęli: TVP ABC i Polskie Radio S.A.

0%
0%