W środy tuż po 10:50 radca prawmny czeka na telefony ws. prawa konsumenckiego od słuchaczy Radia Kraków pod nr.: 12 200 33 33

 

Grudzień to taki czas zwiększonej  ilości zakupów i częstszego odwiedzania sklepów. Wiele osób kupuje towary na kredyt. Na co powinniśmy zwrócić uwagę zanim taki kredyt weźmiemy?

Biorąc towar na kredyt, powinniśmy zapoznać się z warunkami umowy kredytowej. W takiej umowie powinno być jasno określone, jaką kwotę kredytu bierzemy oraz jaką kwotę powinniśmy spłacić. Powinno być również powiedziane, na jaki okres ten kredyt bierzemy, czy jest to okres 6 miesięcy, 12 miesięcy, czy może nawet kilku lat. Ważne jest też, abyśmy byli pewni w jakich terminach, powinniśmy spłacać tę zaciągniętą pożyczkę, to znaczy, czy powinniśmy ją spłacać raz na miesiąc, raz na tydzień, czy powinniśmy dokonywać wpłat w banku, czy osobiście w placówce, w której kredyt został zaciągnięty.


Czasem w sklepie widzimy takie ogłoszenia zachęcające do kupna towaru na raty i informację „zero procent”.

To rzeczywiście może oznaczać,  że jest to tak zwany kredyt darmowy i konsument nie poniesie żadnych opłat w związku z udzieleniem tego kredytu. Ale czy spodziewamy się, że ktoś dałby nam coś za darmo? Prawdopodobnie raty rzeczywiście są oprocentowane w wysokości zero procent, ale należy pamiętać, że oprócz odsetek firma pożyczkowa bądź bank może zastrzec prowizję za udzielenie takiej pożyczki i właśnie ta prowizja będzie prawdopodobnie kosztem, który będzie musiał ponieść konsument w związku z zawarciem tej umowy. Zawsze więc doradzam, by klienci instytucji finansowych czytali umowy i sprawdzali, czy to zero procent oznacza zero kosztów, czy zero procent odsetek, a dodatkowo konsument będzie musiał zapłacić prowizję.

 

W jaki sposób i gdzie możemy zaciągnąć kredyt na zakup towaru?

Kredyt na zakup towaru możemy zaciągnąć bezpośrednio  w momencie jego zakupu w placówce sklepu, w której zainteresował nas dany produkt, o ile jest w nim dostępna taka oferta kredytowa. Wtedy umowa kredytu jest bezpośrednio związana z naszym zakupem. Możemy również sobie wybrać jakiś towar, który nam się spodoba i wziąć pożyczkę na jego zakup w innym miejscu, na przykład w banku bądź zaciągnąć pożyczkę przez Internet. 

 

Różnica jest taka, że w tym drugim przypadku dysponujemy gotówką, którą w przypadku zwrotu towaru w dalszym ciągu mamy.

Dokładnie tak, posiadamy zwrócone przez sklep środki i możemy wydatkować je w inny sposób.

 

Wiele osób pyta, czy zawieranie umowy kredytowej przez Internet jest bezpieczne?

Doradzałabym zawsze dokładnie sprawdzać ofertę firmy pożyczkowej, czy jest to podmiot funkcjonujący jako instytucja pożyczkowa i czy na stronie internetowej są dostępne dokumenty dotyczące umowy pożyczki. Jeśli tak, jest to mamy do czynienia z uczciwą i godną zaufania firmą pożyczkową i możemy wtedy przez Internet taką pożyczkę zaciągnąć.

 

Powiedzmy jeszcze o takiej sytuacji, kiedy z różnych powodów nie spłacamy kredytu, na przykład nie stać nas na spłatę kredytu, co wówczas się dzieje?

Najbardziej dotkliwą sankcją jest rozwiązanie tej umowy pożyczki przez podmiot udzielający pożyczki, co skutkuje obowiązkiem zwrotu przez klienta jednorazowo całej zaciągniętej kwoty pożyczki. Jeśli więc konsument przewiduje, że miałby problem ze spłatą pożyczki, to zawsze warto się z instytucją porozumieć, są duże  szanse na to że ta firma pożyczkowa, czy bank podejdzie przychylnie do prośby klienta i zmieni wysokość raty bądź częstotliwość jej spłaty.

 

Czy taka firma pożyczkowa może narzucić nam nieograniczone odsetki za niespłacenie kredytu lub za zwłokę?

Nie może tego zrobić. Maksymalna wysokość odsetek za niespłacenie kredytu wynosi 14% w skali roku. Konsumentowi nie można naliczać żadnych dodatkowych opłat z tytułu opóźniania się w spłacie rat zaciągniętego kredytu. Niedopuszczalne są dodatkowe opłaty za monity, wysyłane pisma, generalnie za „komunikację z klientem”. Wszystkie opłaty naliczane klientowi powinny zmieścić się w limicie wynoszącym 14% w skali roku.

 

Zobacz także:

- październikowy cykl "Z prawem na ty" dotyczący prawa rodzinnego
- listopadowy cykl "Z prawem na ty" dotyczący prawa spadkowego
- grudniowy cykl "Z prawem na ty" dotyczący praw konsumenta
- styczniowy cykl "Z prawem na ty" dotyczący praw pacjenta i lekarza
- lutowy cykl "Z prawem na ty" dotyczący prawa pracy