W lutym w prawniczym cyklu Radia Kraków będziemy mówić o prawie pracy. W środy tuż po 10:50 radca prawny czeka na telefony słuchaczy pod numerem 12 200 33 33.

 

Powszechne przekonanie jest takie, że kobieta w ciąży jest całkowicie chroniona i bezpieczna w pracy, czyli nie może być zwolniona z pracy w momencie, kiedy poinformuje pracodawcę o tym, że jest w ciąży, a także w trakcie urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego. Czy takie przywileje dotyczą także ojców korzystających z urlopów tacierzyńskich i wychowawczych?

 

Co do zasady, pracodawca nie może zmienić warunków pracy i płacy, wypowiedzieć ani rozwiązać umowy w okresie ciąży, urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego. Dotyczy to również pracownika-ojca, przebywającego na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim, ojcowskim. Od tej zasady istnieje szereg wyjątków. Ochrona nie obowiązuje w przypadku, gdy pracownik jest zatrudniony na okres próbny nieprzekraczający jednego miesiąca, gdy pracodawca ogłasza upadłość lub likwidację, przeprowadza zwolnienia grupowe lub gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika i zakładowa organizacja związkowa wyrazi zgodę na rozwiązanie.

 

Czy kobieta po urodzeniu dziecka i po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego i wychowawczego musi być zatrudniona na tym samym stanowisku?

 

Tak, powinna być zatrudniona na stanowisku dotychczasowym, które zajmowała przed urlopem. Natomiast jeżeli jest to niemożliwe, powinna być zatrudniona na stanowisku równorzędnym lub innym odpowiadającym jej kwalifikacjom. Fakt przebywania na urlopie nie może mieć negatywnego wpływu na wysokość wynagrodzenia.

 

Czy może się zdarzyć, że kobieta powracająca do pracy otrzyma wypowiedzenie tego samego albo następnego dnia, czy ten okres ochrony trwa jeszcze przez jakiś czas?

 

Może się zdarzyć, że otrzyma wypowiedzenie, ponieważ ochrona ustaje w momencie, gdy pracownica stawi się do pracy po zakończonym urlopie macierzyńskim, rodzicielskim czy wychowawczym.

 

Jakie przysługują przywileje kobietom, które wracają po takim urlopie do pracy?

 

Kobiety, która opiekuje się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia, nie wolno zatrudniać bez jej zgody w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej w systemie przerywanego czasu pracy. Jest to system, który polega na tym, że pracownik pracuje przez kilka godzin, następnie ma kilkugodzinną przerwę i ponownie wraca do pracy. Ponadto takiej kobiety nie wolno bez jej zgody delegować poza stałe miejsce pracy. Kobieta, która karmi piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych płatnych przerw, wliczanych do czasu pracy. 

 

Czy może wyjść godzinę wcześniej do domu?

 

Może, jeżeli złoży stosowny wniosek do pracodawcy, przerwy można połączyć.

 

Mówi się często o dwóch dniach wolnych na opiekę nad dzieckiem. Czy to oznacza, że trzeba wziąć dwa pełne dni wolne, czy można to sobie rozłożyć na godziny?

 

Można to rozłożyć na godziny, jest to 16 godzin zwolnienia, które mogą być wykorzystane przez pracownika.
 

 

Zobacz także:

- październikowy cykl "Z prawem na ty" dotyczący prawa rodzinnego
- listopadowy cykl "Z prawem na ty" dotyczący prawa spadkowego
- grudniowy cykl "Z prawem na ty" dotyczący praw konsumenta
- styczniowy cykl "Z prawem na ty" dotyczący praw pacjenta i lekarza
- lutowy cykl "Z prawem na ty" dotyczący prawa pracy