Najciekawsze propozycje programowe na 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości:

 

12.20 - 12.50   audycja Anny Łoś "Kobiety Marszałka"

Kochali go nie tylko żołnierze. Podobno Naczelnik Państwa, Józef Piłsudski, traktował kobiety, jak Polskę. Najpierw o nie walczył! O znanych i zapomnianych kobietach w życiu twórcy Niepodległej opowiada dr Jan Józef Kasprzyk - historyk. Audycję  "Kobiety Marszałka" ilustrują wojskowe, frywolne piosenki tak zwane żurawiejki w interpretacji niezapomnianego Jerzego Bożyka - pianisty i wokalisty jazzowego.

 

13.05 - 14.00. audycja Jolanty Drużyńskiej "Dwie niepodległości: 1918 – 1939, 1989 - …"

Ta pierwsza miała niezmiernie trudne warunki wyjściowe, które ostatecznie doprowadziły do jej upadku, ta druga obiektywnie ma dużo lepsze szanse rozwojowe. O wykorzystanych i zmarnowanych szansach tamtej i obecnej Polski dyskutują  prof. Mariusz Wołos z Uniwersytetu Pedagogicznego i prof. Zdzisław Zblewski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

19.05 - 20.00 audycja Dobrosława Rodziewicza "Jedna wiktoria, wielu wygranych"

Audycja  poświęcona genezie, przebiegowi oraz politycznym konsekwencjom takiego finału wojny polsko-bolszewickiej roku 1920, który stał się możliwy dzięki polskiemu zwycięstwu w Bitwie Warszawskiej  z udziałem  prof. dr. hab. Tomasza Gąsowskiego,  historyka, wykładowca Akademii Ignatianum i prezesa  Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego.

 

22.05 - 23.00 Koło kultury -  reportaż dokumentalny

"Bohaterowie niepodległej" -  gen.  Mieczysław Boruta - Spiechowicz i  płk Józef Herzog

"Do końca wierny Niepodległej"  - reportaż Jerzego Skrobota i Ireneusza Kasprzysiaka poświęcony postaci gen. Mieczyslawa  Boruty - Spiechowicza

"Wolność przyszła .... " - reportaż Jolanty Drużyńskiej  poświęcony postaci płk. Józefa Herzoga

 

Audycje muzyczne:

 

11.05-12.00  audycja Waldemara Domańskiego "Lekcja śpiewania - droga do niepodległości"

W tym roku z powodu pandemii koronawirusa nie spotkamy się na Rynku Głównym, aby śpiewająco świętować rocznicę odzyskania niepodległości. Krakowska Lekcja Śpiewania „Droga Niepodległości” została przygotowana w zmienionej formule – odbędzie się w sieci i na antenie naszego Radia. W historyczno-muzyczną podróż zabierze nas Waldemar Domański, pomysłodawca Krakowskich Lekcji Śpiewania i dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki. Usłyszymy utwory wykonane przez artystów Teatru Loch Camelot.

 

9.08 -10.00.  audycja Pawła Szczepanika  "Utrzymać tożsamość - polska muzyka czasów zaborów i II Rzeczpospolitej

Czas zaborów był czasem rugowania polskości - walczyli o jej zachowanie dyplomaci, społecznicy, wreszcie artyści. Dzięki muzyce, a także złączeniu jej z wybitną polskojęzyczną poezją, te starania zyskały najpiękniejsze formy. Odzyskana w 1918 roku niepodległość i powstanie II Rzeczypospolitej w pełni pokazały, jak żywotny okazał się polski duch w dziełach rodzimych kompozytorów i jak ich dokonania umożliwiły trwanie narodowej tożsamości.

 

15.05-16.00 audycja Agnieszki Barańskiej  "Gram po polsku albo wcale"

W audycji zostanie wyemitowany wywiad z Natalią Kukulską o jej interpretacji utworów F. Chopina.