Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Narodowe Czytanie 2020 także w Radiu Kraków!

  • Nasze akcje
  • date_range Piątek, 2020.08.28 10:35 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:42 )
Radio Kraków włącza się w akcję Narodowego Czytania. Jesteśmy w końcu to winni Juliuszowi Słowackiemu, bo przecież przy alei, której jest patronem, mieści się już od dwudziestu lat nasza siedziba!

Dziennikarze P. Sołtysik i M. Koczyba w trakcie nagrań fragmentów "Balladyny" w reżyserii Ewy Ziembli

Narodowe Czytanie Balladyny w Radiu Kraków

Narodowe Czytanie Balladyny w Radiu Kraków

W najbliższą sobotę (5 września) na antenie Radia Kraków królować będzie "Balladyna", i to w niecodziennej interpretacji. Osiemnaście scen wybranych z dramatu Juliusza Słowackiego przeczytają dziennikarze Radia Kraków, pod czujnym okiem reżyserki Ewy Ziembli. Zachęcamy do słuchania przez cały dzień, od godz. 6.00 do godz. 23.00, po każdym wydaniu wiadomości. Radio Kraków dołącza w ten sposób do Narodowego Czytania - dziewiątej już odsłony wydarzenia organizowanego pod patronatem Prezydenta RP. Tegoroczną lekturą jest właśnie dzieło Juliusza Słowackiego.

O godz.16.05 zapraszamy także na audycję zatytułowaną "Balladyny z radiowego archiwum". Posłuchamy fragmentów najstarszych realizacji radiowych tego utworu, zachowanych fonotece Radia Kraków. Więcej informacji TUTAJ.

 

Narodowe Czytanie w Krakowie

Do udziału w Narodowym Czytaniu, wszystkich mieszkańców i turystów zaprasza także Miasto Kraków. Początek o godz. 15.00 na Placu Szczepańskim. W pierwszej części wydarzenia wybrane fragmenty „Balladyny” będą czytać aktorzy i przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz krakowskich instytucji kultury. Krakowski Teatr Scena STU przedstawi sceny z własnej inscenizacji „Balladyny” w reżyserii Krzysztofa Pluskoty. W drugiej części Narodowy Stary Teatr zaprezentuje natomiast sceniczny dialog w reżyserii Aleksandry Skorupy pod tytułem „Szekspir Słowackiego”, w którym fragmenty z „Balladyny” i „Makbeta” Szekspira zostaną opowiedziane w dwóch językach – polskim i rosyjskim. Wydarzenie będzie transmitowane online, w tym do Centralnej Biblioteki Miasta Wilna. Więcej informacji TUTAJ.

W samo południe "Balladyna" zabrzmi także... z balkonu Teatru im. J. Słowackiego. Dla widzów zgromadzonych na Placu św. Ducha, tekst dramatu przeczytają i wyśpiewają aktorzy Teatru.  Więcej informacji TUTAJ.

 

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja wspólnego, publicznego czytania polskich dzieł literackich zapoczątkowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Realizowana w wielu miastach i miejscowościach Polski inicjatywa ma na celu popularyzowanie czytelnictwa, propagowanie bogactwa polskiej literatury i zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę. Pierwszą wspólnie czytaną lekturą był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytane były między innymi utwory Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Stanisława Wyspiańskiego i Stefana Żeromskiego.

– Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji. 

– Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury Balladyny według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji – dodał w liście Prezydent. 

 

Balladyna

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

  • 15:11

    Uwaga na drogach. W miejscowości Grodzisko w gminie Skała doszło doz zderzenia motocykla i samochodu osobowego. Jed… https://t.co/p0hXuo1BNl

  • 13:13

    Nowy Sącz: trwa akcja Pola Nadziei [ZDJĘCIA] https://t.co/mSxvmJM8Su

  • 11:43

    Cracovia Maraton wystartował po raz dwudziesty https://t.co/RRWB0mnjbz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię