|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Bracka 1981"

W sobotę 22 sierpnia o 20.00 na antenie Radia Kraków zapraszamy na transmisję koncertu z Teatru Rozrywki w Chorzowie. W jego ramach zostanie premierowo wykonany cały materiał muzyczny z planowanego na przyszły rok musicalu "Bracka 1981" wg scenariusza i libretta Michała Zabłockiego, z muzyką Grzegorza Turnaua.

"Bracka 1981" to pierwszy musical rozgrywający się w stanie wojennym (w przyszłym roku obchodzić będziemy 40-lecie wprowadzenia stanu wojennego) i pierwszy w historii polski musical w gatunku juke-box, czyli z piosenkami już znanymi z eksploatacji radiowej i fonograficznej. W ramach koncertu wykonamy 22 piosenki spółki autorskiej Michał Zabłocki / Grzegorz Turnau, między innymi słynną „Cichoszę”, tytułową „Bracką”, czy „Naprawdę nie dzieje się nic”. Spektakl w sposób zaskakujący operuje pierwotnym materiałem. Teksty piosenek są zmienione i przedłużone tak, że każda z nich stanowi jedną pełną scenę. Stanowiące muzyczną podstawę spektaklu kompozycje Grzegorza Turnaua zostały na nowo odczytane i zaaranżowane przez Miłosza Wośkę. Jego twórcza adaptacja znanych piosenek do form wynikających z libretta, jest niewątpliwym walorem „Brackiej 1981". W koncercie wystąpią artyści teatru Rozrywki w Chorzowie: Wioletta Białk, Piotr Brodziński, Jarosław Czarnocki, Kamil Franczak, Maciej Kulmacz, Wioleta Malchar, Beata Rzeźnik, Paweł Stefan, Karolina Sypniewska Zagra zespół muzyczny w składzie: Jacek Gros, Marcin Jabłoński, Michał Karbowski, Jędrzej Łaciak, Marek Malisz, Bartek Plewka, Anna Scheller, Leszek Szczerba, Joanna Urbańska-Mikszta, Miłosz Wośko

O czym to jest?


Niespełniona piosenkarka snuje intrygę, aby uzyskać dla siebie repertuar. Dzięki jej ukrytym zabiegom młody, nieznany poeta, przyjeżdża z Warszawy do Krakowa na swój wieczór autorski, który zaplanowano na 12 grudnia 1981 roku. Nie będzie jednak pisane mu wyjechać, bo zaskoczy go tu stan wojenny. Uwięziony w mieszkaniu piosenkarki, wspólnie z jej mężem, kompozytorem, tworzy w ukryciu piosenki. Niestety szalejące namiętności utrudniają, a w końcu całkowicie uniemożliwiają współpracę twórcom. Zawiedzeni i źli, rozchodzą się, obdarowując repertuarem sąsiada, którym okazuje się Grzegorz Turnau.


To fabuła w największym skrócie. Ale akcja zatacza o wiele szersze kręgi, bowiem siostra piosenkarki okazuje się być podziemną działaczką i wydawcą książek drugiego obiegu, a brat - oficerem SB. Poeta, poszukiwany za publikację wierszy w niezależnych pismach, zostaje zadenuncjowany przez główną bohaterkę, gdy okazuje się, że z piosenek jednak nic nie wyjdzie. W tym zagadkowym splocie okoliczności wszystko pozostaje niejako w rodzinie, a repertuar trafia do właściwego adresata.


Jak napisał Mikołaj Rogatko: "Mowa tu więc o stosunkach pomiędzy artystami a władzą w okolicznościach nabrzmiałego konfliktu społecznego. Czy może być coś bardziej aktualnego i na czasie?"
No właśnie!

Piosenki spółki autorskiej
Grzegorz Turnau/Michał Zabłocki
wykorzystane w spektaklu:

1. Bracka
2. Lubię duchy
3. Naprawdę nie dzieje się nic
4. Cichosza
5. To tu to tam
6. Życia modele
7. Natężenie świadomości
8. Byłem w Nowym Jorku
9. Jestem synem mego ojca
10. Ciała (Nie cudzołóż)
11. Nie mów tak
12. Złoty sznur
13. Między ciszą a ciszą
14. Nowomowa
15. Niebezpieczne związki
16. Motyliada
17. Przepakowania
18. Świat się stworzył
19. Tutaj jestem
20. Są pewne sprawy na świecie
21. Murarz
22. Naszyjnik z brylantem

posłuchaj rozmowy Wioletty Gawlik z Michałem Zabłockim

100%
0%