1. Czy najlepiej zarabiający Polacy powinni płacić wyższe niż dotychczas podatki?
Przede wszystkim skala podatkowa powinna być dużo bardziej zróżnicowana niż obecny system dwustopniowy, który w rzeczywistości niewiele różni się od podatku liniowego. Jeśli chodzi o najlepiej uposażonych obywateli Polski, to zgodnie z deklaracją programową Partii Razem, osoby zarabiające powyżej 500 000 zł rocznie powinny być objęte 75-procentowym podatkiem od dochodów powyżej tej sumy.
2. Czy wiek, w którym Polacy przechodzą na emeryturę, powinien być obniżony?
Zamiast o wieku emerytalnym, należałoby raczej mówić o momencie przejścia na emeryturę, który powinien być uzależniony przede wszystkim od takich czynników jak staż pracy oraz specyfika wykonywanego zawodu. Potrzebnym rozwiązaniem jest gwarantowana, obywatelska emerytura, gdyż w obecnym systemie w wielu przypadkach wysokość wynagrodzeń, a w związku z tym wysokość składki emerytalnej i oszczędności, są na żenująco niskim poziomie.
3. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być zlikwidowany, a służba zdrowia finansowana bezpośrednio z budżetu państwa?
System punktowy obowiązujący obecnie, w którym „prognozuje się” ilość poszczególnych świadczeń medycznych (a wielu się nawet nie uwzględnia), jest zdecydowanie złym rozwiązaniem. Ochrona zdrowia jest jednym z priorytetowych zadań państwa i jako taka powinna być finansowana bezpośrednio z budżetu państwa.
4. Czy euro powinno zastąpić złotówkę?
Nie mam wystarczającej wiedzy na ten temat. Zgodnie ze stanowiskiem Partii Razem Polska obecnie powinna się wstrzymać z przyjęciem waluty euro. Ewentualne decyzje w tej kwestii powinny być efektem pogłębionej dyskusji i reformy strefy euro, która gwarantowałaby stabilność w jej obrębie.
5 Czy Polska powinna przyjąć określoną liczbę uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu ogarniętych konfliktem?
Zdecydowanie tak. Poza oficjalnymi zobowiązaniami, które regulowane są odpowiednimi umowami międzynarodowymi, powinniśmy jako ludzie pomagać ludziom uciekającym przed wojną i głodem bez względu na ich pochodzenie, płeć czy wyznanie. Jako państwo Polska powinna wypracować (także we współpracy z innymi krajami) program działania pomocowego na rzecz uchodźców zarówno na obszarze Europy, jak i w krajach, które zmuszeni są opuszczać.
6. Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana, podobnie jak in vitro?
Zarówno zabiegi zapłodnienia metodą in vitro, jak i zabiegi aborcji powinny być legalne i dostępne. Metoda in vitro jest jednym ze skutecznych sposobów leczenia bezpłodności. Jeśli chodzi o aborcję, to decyzja o jej dokonaniu powinna leżeć przede wszystkim po stronie kobiet, które z różnych względów nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na urodzenie dziecka, bądź też zaszły w ciążę nie z własnej woli. Penalizacja aborcji nie jest zresztą skuteczna. Powinniśmy raczej skupić się na szerokiej edukacji seksualnej i rodzicielskiej, a także zapewnić powszechną dostępność do środków antykoncepcyjnych, co zapobiegłoby w wielu przypadkach konieczności uciekania się do aborcji.
7. Czy ustawa o związkach partnerskich powinna zostać uchwalona czy odrzucona przez parlament?
Ustawa o związkach partnerskich powinna zostać przyjęta i mieć charakter równościowy. Prawo do utworzenia rodziny powinien mieć każdy bez względu na płeć i charakter relacji łączących go z partnerem.
8. Czy gimnazja powinny zniknąć z systemu polskiej edukacji?
Kwestia likwidacji lub pozostawienia gimnazjów jest dyskusyjna. Wiele krytycznych głosów ze strony środowiska nauczycielskiego i akademickiego wskazuje na to, iż wprowadzenie gimnazjów było edukacyjnym błędem. Z drugiej strony ponowna reforma systemu oświaty pociągnęłaby za sobą ogromne koszty związane nie tylko ze zmianą programu nauczania, ale także z integracją powstałej w międzyczasie infrastruktury szkolnej.
9. W jakim wieku dzieci powinny rozpoczynać naukę szkolną?
Nie mam zdania na ten temat. Osobiście nie mam nic przeciwko posyłaniu sześciolatków do szkoły (sam rozpocząłem naukę w tym wieku). Może dobrym rozwiązaniem byłoby przywrócenie klas zerowych.
10. Czy powinna być wprowadzona powszechna opłata audiowizualna?
Z pewnością media publiczne powinny być finansowane z budżetu państwa, a abonament może być znaczącym dodatkiem do tego budżetu. Należałoby jednak przedyskutować zakres i sposób jego opłacania przez poszczególne podmioty. Przykład brytyjski pokazuje, że media publiczne mogą z powodzeniem funkcjonować na wysokim poziomie bez reklamodawców przy jednoczesnej wysokiej ściągalności opłaty audiowizualnej.
- A
- A
- A
Paweł Swoboda. Okręg - Kraków. RAZEM
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
20:53
Polacy źle oceniają lokalne władze, ale nie zawsze chcą zmiany. Politolog wyjaśnia dlaczego
-
17:47
Order dla Zełenskiego odebrany. Jak rosyjska propaganda wykorzystuje decyzję Nawrockiego?
-
15:58
Co żyje na przystankach i w tramwajach? Kraków bada miejski mikroświat
-
15:41
Policja ustaliła tożsamość kobiety wyłowionej z Wisły
-
15:28
Gmina chce zlikwidować farmę fotowoltaiczną. Owce i kozy będą lepsze?
-
15:00
Swiatłana Cichanouska w Krakowie. „Wolna Białoruś jest interesem całego regionu”
-
14:29
Chabas, berbelucha i zajzajer
-
14:13
Tańsze bilety w Krakowie? Ekspert: „Nie ma darmowej komunikacji miejskiej”
-
13:51
Koniec prac przy kluczowym obiekcie obwodnicy Oświęcimia
-
13:22
Śmieci nie zostały odebrane? Sprawdź, co zrobić
-
12:53
Burzowy front uderzył w Małopolskę. Trwa sprzątanie po burzach
-
12:51
Przemek Czaja: Fotografia ma wspólny mianownik z malarstwem
-
12:36
Są pieniądze na zabezpieczenie osuwiska w powiecie tarnowskim. Prace jeszcze w tym roku
-
11:49
Kraków zmniejszy liczbę kramów na Małym Rynku. Wystawcy protestują
-
11:43
Codzienne bariery dla osób z niepełnosprawnościami. "Wsparcie jest na wagę złota"
-
18:30
Uzależnienie wśród osób z niepełnosprawnościami to wciąż temat tabu. Anna Dymna rzuca światło na trudną rzeczywistość
-
15:05
Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej
-
22:05
Instynkt – biologiczny autopilot czy mit?
-
10:45
Kraków prof. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej - Służba zdrowia - odc. 1.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze