|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Zmowa milczenia": o kobietach w Dzień Kobiet – w Teatrze Ludowym

Teksty dramatopisarki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, fragmenty Biblii, a i książki Timothy Snydera „O tyranii” posłużyły do stworzenia scenariusza spektaklu „Zmowa milczenia”, którego premiera odbędzie się w piątek, w Dzień Kobiet, w Teatrze Ludowym w Krakowie.

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Premiera przedstawienia nie bez powodu została zaplanowana na Dzień Kobiet – to kobiety są jego głównymi bohaterkami. "Tragedią kobiet w tym świecie jest to, że one same nawzajem przygotowują sobie ten świat takim, a nie innym" – powiedział w środę dziennikarzom reżyser Marcin Liber. Jak dodał, tytuł "Zmowa milczenia" wskazuje m.in. na to, że w spektaklu będzie więcej muzyki niż słów.

Reżyser podkreślił też, że mimo że w spektaklu "dominują" kobiety, to chciałby, aby ukazana przez niego opowieść była uniwersalna, żeby płynął z niej wniosek, że „trzeba być gotowym na najgorsze”.

Zgodnie z zapowiedziami przedstawienie ma charakter "autorski", ale składa się z "cytatów kulturowych". Twórcy wykorzystują teksty Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, fragmenty Biblii, a i książki Timothy Snydera "O tyranii".

Na scenie zobaczymy Maję Pankiewicz, Katarzynę Tlałkę, Patrycję Durską, Annę Pijanowską, Małgorzatę Kochan, Roksanę Lewak oraz Piotra Pilitowskiego i Piotra Franasowicza.

"Myślę, że spektakl da do myślenia; że po obejrzeniu kobiety poczują się mocniejsze (…). Mówimy o tym, że są kobiety, które zrobią wszystko, żeby kobiety miały głos i prawa" - mówiła dziennikarzom Katarzyna Tlałka, odtwórczyni Pani. Jak wyjaśniła, Pani jest w przedstawieniu "tą złą". "Jej złość jest konsekwencją tego, że świat który wymyśliła z mężem, okazuje się utopią. Mieliśmy plany piękne, ale w spektaklu zawarta jest przestroga, aby czegoś takiego (życia małżeństwa ukazanego w przedstawieniu - PAP) sobie nie zafundować" – powiedziała.

„Zmowa milczenia” jest 372 premierą Teatru Ludowego w Nowej Hucie w Krakowie.

 

PAP/jgk

 

Autor: Beata Kołodziej

 

38%
62%