Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wystawa o jeńcach wojennych w okupowanym Krakowie - w Fabryce Schindlera

  • Kultura
  • date_range Środa, 2016.10.12 09:49 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:44 )
Mało znane fakty dotyczące obozów jenieckich zorganizowanych w Krakowie przez niemieckiego okupanta. Wystawę oglądać można w Fabryce Emalia Oskara Schindlera, oddziale Muzeum Historycznego miasta Krakowa od 13 października.

W obozie przejsciowym dla polskich jeńców wojennych 12.IX 1939. Fot. Hoffman. mat.prasowe MHK

Mówi Tomasz Owoc , kurator wystawy
Wystawa o jeńcach wojennych w okupowanym Krakowie - w Fabryce Schindlera

Na ekspozycji w Fabryce Emalia Oskara Schindlera  między innymi niemal zapomniana  historia Stalagu 369, obozu podoficerskiego mieszczącego się w czasie wojny w Kobierzynie. Przez obóz ten przeszło kilkanaście tysięcy żołnierzy francuskich, belgijskich, holenderskich oraz sowieckich. Po raz pierwszy prezentowane są również  losy Dulagów - obozów przejściowych i szpitala jenieckiego w okupowanym Krakowie.

Na wystawie podzielonej na kilka części przedstawiona została sytuacja jeńców na różnych etapach wojny od punktów zbornych w mieście w pierwszych dniach września 1939 roku, przez obozy przejściowe, szpital jeniecki aż po Stalag 369 i jego ewakuację. Niezmiernie interesujące są  losy Stalagu 369. który funkcjonował  od października 1941 do sierpnia 1944 r. Mianem Stalagu 369 określano szereg obozów jenieckich podlegających wspólnej komendanturze mieszczącej się w Borku Fałęckim, w budynku szkoły przy ul. Montwiłła-Mireckiego. W maju 1942 r. obóz przemianowano na Stalag 369. Początkowo przetrzymywano w nim jeńców sowieckich, którzy byli wykorzystywani m.in. przy budowie obozu głównego w Kobierzynie. Docelowymi mieszkańcami obozu głównego w Kobierzynie byli odmawiający pracy na rzecz okupanta jeńcy francuscy z obozów na terenie Rzeszy, którzy sami siebie nazywali „opornymi". Wraz z grupą Francuzów osadzono tu jeńców belgijskich i holenderskich. Natomiast jeńców sowieckich przetrzymywano  także m.in. w byłych koszarach kawaleryjskich 8. Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego, forcie 33 Krakus, w dawnej garbarni przy ul. Barskiej i w innych punktach miasta.

Na ekspozycji zobaczyć można archiwalia z czasów okupacji, fotografie, przedmioty wykonane przez więźniów w obozie m in wydawane przez francuskich jeńców czasopisma, dekoracje teatralane do przygotowywanych przedstawień, puchar wręczany zdobywcom rozgrywek sportowych czy  drewnianą wagę do ważęnia chleba zrobioną przez jeńców sowieckich.

 - Ta wystawa pokazuje również jak funkcjonowała rasistowska polityka Niemiec wobec jeńców różnej narodowości - podkreśla kurator  Tomasz Owoc.

Ekspozycji  towarzyszy publikacja, stanowiąca  pierwszą w Polsce próbę kompleksowego przedstawienia  tematu obozów jenieckich w Krakowie.

Wśród imprez towarzyszących wystawie w kolejnych miesiącach odbędą się: salon książki promujący katalog do wystawy, debata na temat upamiętniania obozów jenieckich, spacer po terenie byłego obozu głównego Stalagu 369, zajęcia dla młodzieży i pokazy filmów poświęconych tematyce jenieckiej.

„Jeńcy wojenni w okupowanym Krakowie 1939 -1945” wystawa w Fabryce Emalia Oskara Schindlera  oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa czynna  od 13.10 2016 do  2.04 2017

 

 

Jd/mat.pras/ko

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 22:18

    Trzy punkty są, czas na Puchar Polski

  • 22:00

    Dzieje gorlickiej ulicy 3-go maja opowiedziane pamiątkami przyniesionymi przez mieszkańców

  • 21:56

    Jak zamienić pasywa na aktywa?

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię