|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Mój drugi dom? Huta im. Lenina" i „Kombinat formy " nowe wystawy Muzeum Nowej Huty

Wystawy będące swoistą opowieścią o kombinacie metalurgicznym Huta im. Lenina, wpisujące się w trwające obchody 70-lecia Nowej Huta przygotowało Muzeum Nowej Huty , oddział Muzeum Krakowa

Mówi kuratorka wystawy Karolina Żłobecka

Z wystawy "Mój drugi dom..." - brama wejściowa do Huty im. Lenina, ok. 1958, aut. fot. nieznany, wł. MHK/317/XIf

W roku jubileuszowym temat to nieprzypadkowy - budowa kombinatu stała się bowiem powodem powstania Nowej Huty, najpierw jako osobnego miasta, następnie dzielnicy Krakowa.

Huta im. Lenina była jednym z największych zakładów przemysłowych w okresie PRL oraz sztandarową inwestycją planu 6-letniego. Na przestrzeni dziesięcioleci znaczenie fabryki dla dzielnicy uległo istotnej zmianie. W okresie PRL Nowa Huta była właściwie monokulturową dzielnicą zbudowaną wokół zakładu pracy, w której role pracownika i mieszkańca często były nierozłączne.

Dach ceglany, na którym umocowany jest stelaż z napisem „Huta im. Lenina SYMBOLEM POKOJU”, lata 50. XX w., aut. nieznany, wł. MHK/1078/XIf/36

Dla wielu tych osób czas transformacji - i łączące się z nim znaczne ograniczenie zatrudnienia oraz rezygnacja z opiekuńczych funkcji zakładu - był szokiem. Obecnie ponownie stoimy przed istotną zmianą, ponieważ ArcelorMittal Poland Oddział w Krakowie zapowiada wygaszenie ostatniego wielkiego pieca na terenie kombinatu.

Wystawa „Mój drugi dom? Huta im. Lenina” jest próbą spojrzenia na kombinat jako socjalistyczny zakład pracy, wraz jego filozofią oraz jej przełożeniem na praktykę działania. Porusza między innymi kwestie socjalnych funkcji zakładu pracy w okresie PRL, takich jak: prowadzenie przedszkoli zakładowych, świetlic, ośrodków wczasowych, domów kultury.

 

Twórcy wystawy – Karolina Żłobecka i Piotr Kapusta - nie chcieli budować narracji wystawy wokół rozbudowy zakładu, otwierania kolejnych wydziałów, czy zwiększania produkcji stali. Postanowili natomiast odwołać się do kombinatu obecnego w pamięci jego byłych pracowników. Figury, wokół których snują opowieść, to: Praca, Universum, Wizytówka, Przedstawienie, Modliszka. Każda z nich opowiada o innej odsłonie kombinatu. Inspiracją do poszukiwania niestandardowych kategorii związanych z Hutą im. Lenina były projekty naukowe prowadzone w Hucie Warszawa oraz w Nowej Hucie.

Z wystawy Kombinat Formy. 17.11.1954. Przeciwgazowa drużyna ratownicza baterii koksochemicznej nr 1. Fot. ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie (sygnatura 29/777 fot. 489)

 

 

Wystawa plenerowa: „Kombinat formy – przestrzenie Huty im. Lenina na fotografiach z lat 1950-1960”

Czas trwania: 7.11.2019 r. – 5.04.2020 r.

Miejsce: plac przed Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1, Kraków – Nowa Huta

Koncepcja i opracowanie wystawy: Joanna Łuba

Projekt graficzny: Piotr Chuchla

Organizator: Ośrodek KARTA

Partnerzy wystawy: Archiwum Narodowe w Krakowie, Muzeum Nowej Huty

Wernisaż 7 listopada 2019 r., godz. 17

 

Równolegle z wystawą „Mój drugi dom? Huta im. Lenina” na placu przed budynkiem Muzeum Nowej Huty będzie można oglądać wystawę plenerową „Kombinat formy – przestrzenie Huty im. Lenina na fotografiach z lat 1950-1960”, którą przygotowała Fundacja Ośrodka KARTA.

Fotograficzny dziennik budowy - tak można nazwać niezwykłą dokumentację Huty im. Lenina przechowywaną w Archiwum Narodowym w Krakowie. W latach 1950-1989 na zlecenie Kombinatu powstało blisko 12 000 fotografii, które miały obrazować rozmach budowy największej inwestycji Planu 6-letniego. Pogrupowane w kilkunastu działach tematycznych, stanowią kartotekę budynków wznoszonych na terenie Huty. Swoje „fotobiografie” mają w tym zbiorze m.in. koksownia, stalownia, siłownia, walcownia blach zimnych, wielkie wiece, zgniatacz.

Z wystawy Kombinat Formy. 17.06.1952. Zbrojenie trzonu komina baterii koksowniczej nr 1 (obiekt 237a) w rejonie Zakładu Koksochemicznego. Fot. ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie (sygnatura 29/777 fot. 449)

Na wystawie „Kombinat formy. Przestrzenie Huty im. Lenina na fotografiach z lat 1950-1960” zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt fotografii z lat 50., które wyróżniają się z tego zbioru. To znakomite kadry, na których widać raczej formę i rytm prowadzonych w kombinacie prac, niż ich faktyczne efekty. Dynamika kompozycji dla autorów fotografii była niejednokrotnie ważniejsza niż wierne dokumentowanie kolejnych etapów budowy. Tak wykonane zdjęcia traciły swoje funkcje użytkowe, ale zyskiwały wartość artystyczną.

Wystawa pokaże rozmach budowy Huty i konkretne budynki, które w dużej części obecnie nie istnieją. Duża część z fotografii zostanie po raz pierwszy zaprezentowana publicznie. Mają szansę stać się ikonicznymi obrazami Huty.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

(Jd/ Mat. prasowe MNH/ek)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

100%
0%