Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Marka Radia Kraków za wrzesień dla "Przybywających"

  • Kultura
  • date_range Poniedziałek, 2019.10.07 18:14 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:10 )
Wspólny projekt Bunkra Sztuki, Krakowskiego Biura Festiwalowego, Festiwali Unsound i Sacrum Profanum zdobywcą Marki Radia Kraków za wrzesień.

kadr z filmu "Przybywający", 2014 rok

o nagrodzonej wystawie opowiada Maria Anna Potocka z Bunkra Sztuki
Richard Mosse "Incoming"

Nagrodziliśmy wystawę "Przybywający" w krakowskim Bunkrze Sztuki, autorstwa światowej sławy irlandzkiego artysty Richarda Mosse'a. Ekspozycja jest częścią krakowskich festiwali Sacrum Profanum i Unsound, łączy sztuki wizualne z muzyką współczesną. Mosse, w swojej pracy artysty i dokumentalisty, bada miejsca ludzkich dramatów. Jego prace pokazywane były w najważniejszych galeriach, reprezentował także Irlandię na Biennale Sztuki w Wenecji. Fotografował zniszczenia w byłej Jugosławii, miasta po trzęsieniu ziemi w Iraku, Pakistanie i na Haiti, opuszczone pałace Saddama Husseina, obozowiska uchodźców i życie rebeliantów w kongijskiej dżungli. "Przybywający" to multimedialna instalacja, zainspirowana kryzysem uchodźczym w Europie.

"Mosse w wielu pracach używa kamer termowizyjnych. Są one w stanie rejestrować sytuacje odległe nawet o 20 kilometrów. Technika ta jest wykorzystywana w celach militarnych, obserwacyjnych, konstrukcyjnych i medycznych. Nikt się przed taką rejestracją nie ukryje ani nie ukrywa, ponieważ nie jest w stanie dostrzec, że jest obserwowany. Z racji tych zalet kamery termowizyjne są powszechnie wykorzystywane w krajach Unii Europejskiej do kontrolowania ruchu uchodźców. Richard Mosse używa ich do poruszenia sumień Europejczyków i skłonienia nas do głębszego zastanowienia się nad tym nowym wyzwaniem cywilizacyjnym" - komentuje Maria Anna Potocka z Bunkra Sztuki. Ekspozycja czynna do końca października.

 

Pozostałe nominacje:

Jeden z najważniejszych fotografów teatru Cricot 2 - Włoch Mauritzio Buscarino - jest bohaterem wystawy w krakowskiej Cricotece. Ekspozycja gromadzi blisko 200 zdjęć, które włoski artysta wykonywał od 1978 roku, dokumentując słynne przedstawienia Tadeusza Kantora: od "Umarłej klasy" po "Dziś są moje urodziny". Maurizio Buscarino należy do grona nielicznych fotografów, na których obecność podczas prób i spektakli Teatru Cricot 2 pozwalał Tadeusz Kantor. Buscarino znalazł się także w wąskiej grupie profesjonalistów, których artysta osobiście prosił o zrobienie zdjęć, darząc ich pracę szczególnym uznaniem. Najlepszym tego dowodem może być zaproszenie Buscarina do dokumentowania prób spektaklu Wielopole, Wielopole, które odbywały się we Florencji. Sam Buscarino o początkach współpracy z Kantorem mówi: „Pamiętam, że jak zwykle zapytałem o pozwolenie na robienie zdjęć i dostałem je naprędce w korytarzu przy garderobach, gdzie kręciły się na czarno ubrane osoby, starsze w większości, przygotowujące się pospiesznie i nieprzywiązujące wagi do mojego pytania. Pamiętam stopnie niedużej widowni i wiele wolnych jeszcze miejsc naprzeciw przestrzeni scenicznej, umieszczonej w lewym rogu w głębi sali i oddzielonej od publiczności sznurem, jak w muzeach. Usiadłem na ziemi, metr od sceny, żeby fotografować twarze aktorów, a ten sznur przecinał mi widok”.

Bunkier Sztuki zaprasza także na wystawy krakowskich twórców. Kamil Kukla, absolwent wydziału grafiki krakowskiej ASP, ale także malarz i kompozytor przygotował wystawę malarstwa i rzeźby pt. „Frukta i paszczęki”. Wielokrotnie nagradzany i doceniany młody artysta wiązany jest z nurtem surrealizmu, a jaego sztuka lokuje się między konwencją przedstawiającą a abstrakcją. - „To, co maluję, lepię, formuję i ugniatam, nie jest wynikiem kalkulacji i rachuby, nie stoi za tym również intelektualny czy inteligencki wysiłek. To wszystko stanowi „jedynie” wyraz wewnętrznego drżenia, gorączki, która rozognia policzki, wywołuje ślinotok, spływa kropelką potu po skroni i rozkręca słodkie świdrowanie w brzuchu” – komentuje swoje obrazy Kukla. .

Współczesną, mulitimedialną i proekologiczną opowieść o Smoku Wawelskim proponuje najmłodszym widzom Teatr im. Słowackiego w Krakowie. To autorski projekt reżysera i autora tekstu Jakuba Roszkowskiego, nawiązanie do mitologii słowiańskiej, ale także odwołanie do konwencji fantasy i filmowej popkultury. - Proponujemy wyprawę do świata naszej prawyobraźni, ale nie odwracamy się od naszej rzeczywistości - mówi reżyser.

Premierą "Długu" w reżyserii Jana Klaty rozpoczął sezon Teatr Nowy Proxima. Były dyrektor Narodowego Starego Teatru sięga po głośną książkę amerykańskiego antropologa i aktywisty Davida Graebera i pokazuje wpływ historii długu na dzieje świata. Na przedstawienie złożyły się  także fragmenty tekstów literackich, "Zbrodni i kary" czy "Fausta". Na scenie zobaczymy artystów z dawnego zespołu Narodowego Starego Teatru: Marcina Czarnika, Małgorzatę Gorol, Monikę Frajczyk i Bartosza Bielenię.

A w Starym Teatrze pokazy projektu MŁODZI W STARYM, pod wspólnym hasłem „Niepodległość”, na Nowej Scenie oraz w Strefie BE. Do udziału w konkursie, ogłoszonym w ubiegłym sezonie przez Stary Teatr we współpracy z Akademią Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego, zostali zaproszeni studenci 2-5 roku oraz absolwenci dwóch ostatnich lat krakowskiej szkoły teatralnej. Młodzi twórcy otrzymali zadanie opracowania konspektu/scenariusza spektaklu związanego tematycznie z hasłem NIEPODLEGŁOŚĆ, rozumianym bardzo szeroko, także jako niezależne i autonomiczne poszukiwanie własnego języka artystycznej ekspresji w ramach przygotowanych teatralnych zdarzeń. Za nami dwie premiery: „Czartoryska. Artefakty”Miry Mańki i „Słowacki umiera” w reżyserii Radka Stępnia.

 

Nasze nominacje:

„Maurizio Buscarino. Komedianci! Teatr Cricot 2 na fotografiach”, Cricoteka, kurator Janusz Jarecki

„Przybywajacy”, Richard Mosse, Bunkier Sztuki

„Frukta i paszczęki”, Kamil Kukla, Bunkier Sztuki

„Smok”, Teatr im. Słowackiego, tekst i reżyseria Jakub Roszkowski

„Dług”, Teatr Nowy Proxima, reżyseria Jan Klata

„Czartoryska. Artefakty”, tekst i reżyseria Mira Mańka i „Słowacki umiera”, reżyseria Radek Stępień, tekst Konrad Hetel

jn/mat. prasowe

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 22:05

    "Bajkowy świat" Pawła Erazmusa na wystawie w Pałacu Sztuki

  • 22:05

    Złoto kosmicznego pyłu… Joanny Warchoł w Pałacu Sztuki

  • 17:30

    Zacznijmy liczyć się w Polsce. Wypełniajcie ankietę! Kampania Porozumienia Autyzm-Polska

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię