|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Dwa tytuły wybrane książkami czerwca w Kole Kultury

Opowiadania Zadie Smith i reportaż z Birmy Andrzeja Muszyńskiego to książki miesiąca w Radiu Kraków. Dwa tytuły wybrało jury programu Koło Kultury,według którego tym razem możliwy był tylko remis.

 

"Lost and found. Opowiadania" Zadie Smith (Znak)i  "Cyklon" Andrzeja Muszyńskiego (Czarne) to tutuły czerwca wskazane przez jury Koła Kultury w Radiu Kraków.

"Obserwujemy autorkę, która lubi rozlewny, potoczysty tok narracji, lubi zbaczać i tworzyć niekoniecznie pierwszoplanowe postaci. a w tym przypadku musi się spiąć i opowiedzieć na trzydziestu stronach pewną historię. Z korzyścią dla tej historii." Paulina Małochleb

"Zadie Smith rozwiesza każdy ciąg słów w przestrzeni i one znaczą dużo więcej, niż gdyby z tego opowiadania powstała powieść" . Anna Marchewka

"Zadie Smith potrafi stworzyć przejmujący mikrowszechświat chwytający za gardło. Chcemy więcej  opowiadań mistrzyni prozy". Anna Dutka.

"Głosuję na "Cyklon", bo to jest książka bardzo bogata, gęsta, piekna, pokazująca czystość i brud Birmy, jej dzikość i naturalność, pragnienie cywilizacji i opór wobec kolejnych najeźdźców". Paulina Małochleb.

Tym razem po burzliwej dyskusji i uderzającej różnicy zdań jury zdecydowało sie wskazać na dwa tytuły.
Ostatni czwartek czerwca to w Kole Kultury w Radiu Kraków czas na dyskusję o najciekawszych, najgorętszych, najbardziej godnych polecenia  tytułach, jakie ukazały się w krakowskich wydawnictwach, albo takich które poruszają lokalne tematy.
 

 

 

Pozostałe tytuły:

Jerzy Pilch, „Zuza albo czas oddalenia”, Wydawnictwo Literackie 2015


"Zuza albo czas oddalenia" to specyficzna rozprawa z kobiecością. Z jednej strony - masa bardzo czytelnych albo kontekstowo klarownych fantazji na jej temat. Z drugiej - przewrotna apoteoza kobiecości sprzedajnej, rozpustnej, nieujarzmionej i dzikiej. Zuza to trzecia kobieta i w jej blasku płoną wspomnienia o poprzednich. To pierwsza miłość, która ma pochłonąć całkowicie. Pierwsze zjawisko zakochania, za którym stać może utrata zdrowego rozsądku. Niepotrzebny on na tym etapie życia, kiedy to wybiera się najlepsze w Warszawie miejsce na samobójstwo albo ucieka do prowincjonalnej Wisły, bo tam czas i myśli płyną nieco inaczej. Jarosław Czechowicz. Krytycznym okiem. pl

 

Poza głosowaniem książka polecana przez jury programu:

Marcin Wilk "Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia". Znak 2015

"Tyle słońca. Anna Jantar" to dowód wielkiej empatii, dziennikarskiej dokładności oraz obiektywizmu, a także osobiste świadectwo wchodzenia w czyjeś życie z tym specyficznym rodzajem zaangażowania, w którym czai się i ciekawość, i podziw, i niepokój czasem, bo odkrywać można wciąż wiele i są ślady, które się urywają. Lektura w zasadzie dla każdego i wierzę, że będzie czytana. Tym bardziej że zawiera liczne uzupełnienia w postaci zdjęć, z których spogląda na nas kobieta z wielkim apetytem na życie. To, co odebrane, musiało się zawrzeć w niespełna 29 latach. Marcin Wilk pokazuje dynamizm i charakter tych lat. Charakter radosnej i niepokornej wokalistki, kochającej córki, żony i matki.


Tym razem książkę miesiąca wybierało jury w składzie: Anna Dutka, Anna Marchewka, Paulina Małochleb i prowadząca program Barbara Gawryluk.

 

100%
0%