|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W nowym sezonie Stary Teatr stawia na młodych reżyserów

W nowym sezonie 2019/20 Narodowy Stary Teatr w Krakowie zamierza postawić na młode talenty reżyserskie. Postanowiliśmy skorzystać z dobrych tradycji tego teatru i dopuścić do głosu młodych - powiedziała aktorka i rektor AST Dorota Segda.

Posłuchaj, co mówi Dorota Segda

KazimierzP / fotopolska.eu [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Prawdopodobnie 10 premier znajdzie się w repertuarze nowego sezonu sceny narodowej w Krakowie.

„Postanowiliśmy skorzystać z dobrych tradycji tego teatru i dopuścić do głosu młodych” – powiedziała na konferencji prasowej w środę Dorota Segda, aktorka Starego Teatru i rektor Akademii Sztuk Teatralnych (AST) w Krakowie. Podkreśliła, że wśród najbliższych premier na krakowskiej scenie narodowej będą spektakle studentów – autorów najlepszych prac w konkursie na projekty teatralne o tematyce niepodległości, ogłoszonym z okazji stulecia wolnej Polski. Mówiła:

- Cieszę się, że możemy z tego żywiołu młodych tutaj skorzystać, bo zawsze my - aktorzy - w Starym Teatrze byliśmy ciekawi  tego, co przynoszą ze sobą te pokolenia najmłodsze. W czasie, kiedy Monika Strzępka, a nawet Krzysztof Garbaczewski stają się klasykami, ciekawi jesteśmy, kto ich zastąpi w tej anarchistycznej przestrzeni młodości i wybraliśmy 4 wspaniałe projekty. To był konkurs rozpisany pod hasłem "Niepodległości", ponieważ powodem do rozpisania tego konkursu były wydarzenia wokół 100. rocznicy niepodległości Polski.

„Mamy za sobą 2018 r. i o niepodległości Polski dużo się mówiło. Organizując konkurs chcieliśmy zobaczyć jak najmłodsi postrzegają niepodległość Polski, ale i swoją niepodległość artystyczną w kontekście wolności artystycznej” – powiedziała Segda. Dodała, że zdaniem aktorów Starego Teatru, prace młodych reżyserów zachęcą do odwiedzania teatru młodą publiczność.

Premiery czterech najlepszych tytułów spektakli studenckich zaplanowano na 27 września – widzowie obejrzą „Czartoryską. Artefakty” w reż. i według scenariusza Miry Mańki oraz przedstawienie „Słowacki umiera” w reż. Radosława Stępnia i według dramaturgii Konrada Hetela. 11 października odbędą się pokazy: „Niech żyje Polska / Sztuka prawicowa” w reż. i według scenariusza Radosława Maciąga; oraz „Aktualny stan świata” według scenariusza i w reż. Karola Klugowskiego. Spektakle powstały na podstawie polskiej literatury, żaden z nich nie jest dłuższy niż godzina.

„To piękna młodzieżowa anarchiczna niewiadoma. Zapraszamy młodych reżyserów po to, żeby pokazali nam coś, o czym nie wiemy, żeby opowiedzieli to językiem, którego nie znamy, by ich interpretacje były odległe od naszych tropów myślowych” – mówił Radosław Krzyżowski, przewodniczący Rady Artystycznej w Teatrze.

Poza pracami konkursowymi na 5 i 6 października zaplanowano premierę „Nadchodzi chłopiec” wg powieści Han Kang, scenariusza Marcina Werzchowskiego i Daniela Sołtysińskiego. Spektakl wyreżyserował Marcin Wierzchowski.

Tytuły premierowych przedstawień w 2020 r. to: „Chaos pierwszego poziomu” w reż. Mateusza Pakuły, „Kobieta Schroedingera” Aleksandry Zielińskiej w reż. Małgorzaty Wdowik; „Tonąca dziewczyna” (tytuł roboczy), scenariusz na podstawie utworów Tadeusza Różewicza i Heinera Muellera w reż. Karola Klugowskiego; „Kochana Wisełko, najdroższy Zbyszku” na motywach korespondencji Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta, w reż. Mikołaja Grabowskiego. Na czerwiec 2020 planowana jest na dużej scenie premiera spektaklu Moniki Strzępki – tytuł w trakcie ustalania.

W kwietniu na scenie kameralnej rozpocznie próby Agnieszka Glińska – tytuł w trakcie ustalania, premiera spektaklu nastąpi w jesieni przyszłego roku. Również w jesieni przyszłego roku odbędzie się premiera „Aktorów prowincjonalnych” na motywach scenariusza filmu Agnieszki Holland, w reż. Michała Borczucha.

 

 

(PAP/katarzyna Fortuna/jgk)

 

50%
50%