58. Krakowski Festiwal Filmowy to jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. W czasie 8 festiwalowych dni  w 4 konkursach i 12 sekcjach pozakonkursowych widzowie zobaczą  około 250 filmów z Polski i z całego świata, w większości prezentowanych w naszym kraju po raz pierwszy. Pokazom towarzyszyć będą spotkania z twórcami, warsztaty i wystawy, koncerty, wydarzenia dla branży KFF Industry, w tym prezentacje nowych polskich projektów dokumentalnych i animowanych.

 

Festiwal otworzy film dokumentalny “Koncert na dwoje”Tomasza Drozdowicza – barwna opowieść o wybitnym dyrygencie, pianiście i kompozytorze Jerzym Maksymiuku, a także intymny opis niezwykłej relacji, jaką tworzy ze swoją żoną Ewą. Film weźmie udział w międzynarodowym konkursie dokumentów muzycznych DocFilmMusic oraz w konkursie polskim. Ceremonia otwarcia Festiwalu  odbędzie się 27 maja o godz. 18.00 w kinie Kijów.Centrum.

 

Gościem specjalnym tej edycji jest kinematografia estońska. W ramach sekcji “Fokus na Estonię”zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe z Estonii oraz program dla dzieci i młodzieży, a także wybór filmów studenckich. Inauguracja w kinie Kijów.Centrum brawurowym dokumentem “Rodeo. Jak poskromić dziki kraj” o uwalnianiu się spod dyktatury sowieckiej 28 maja o godz. 19.00

 

Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków otrzyma Sergei Loznitsa, wybitny twórca filmów dokumentalnych, który w Krakowie zwyciężał wielokrotnie. W programie retrospektywa twórczości laureata oraz jego master class. Oficjalne wręczenie nagrody Smoka Smoków odbędzie się we wtorek 29 maja o godz. 19.00 w kinie Kijów.Centrum.

 

Do Krakowa zapowiedział swój przyjazd  także jeden z najbardziej znanych i lubianych pisarzy izraelskich, mistrz krótkiej formy, scenarzysta i wykładowca – Etgar Keret.  Spotkanie z twórcą  odbędzie się 30 maja o godz. 19.00 w kinie Kijów.Centrum.

 

Już po raz piąty we współpracy z Fundacją dla AGH zorganizowana zostanie sekcja Docs+Science – pokazy najciekawszych filmów naukowych i spotkania z ekspertami. W ramach cyklu m.in. pokaz filmu dokumentalnego “Jane” (reż. Brett Morgen, znany m.in. z nagrodzonego w Krakowie filmu „Kurt Cobain: Montage of Heck”) – historia niezwykłej badaczki Jane Goodall, która spędziła życie wśród szympansów. Pokaz odbędzie się 31 maja o godz. 19.00 w kinie Kijów.Centrum.  

 

Wydarzeniem specjalnym tegorocznej edycji będzie piątkowy filmowy wieczór (1 czerwca, godz. 19.00) “Toast za Rzeczpospolitą”, podczas którego w niezwykłej oprawie muzycznej zaprezentowane zostaną filmy: “Rzeźbiarz z kamerą” zmontowany przez Marcina Giżyckiego z materiałów zrealizowanych w latach 20. przez hrabiego Augusta Zamoyskiego oraz odkryta w Filmotece Narodowej niepełna kopia 35mm obrazu “Polonia Restituta 1928”. Zagrają zespoły The Beat Freaks i SALK. Organizatorami tej wyjątkowej prezentacji będą: Filmoteka Narodowa-Instytut Audiowizualny, Festiwal Filmu Niemego i Krakowski Festiwal Filmowy.

 

Wśród polskich twórców pojawią się m.in. Marta Prus, autorka głośnego dokumentu “Over the Limit”, dzięki któremu znalazła się na prestiżowej liście magazynu Variety, Marta Pajek, zeszłoroczna laureatka za animację “Figury niemożliwe i inne historie II”, której najnowszy film “III” zakwalifikował się do konkursu w Cannes, Grzegorz Zariczny, twórca nagrodzonego na festiwalu Sundance filmu “Gwizdek” powróci na Festiwal z “Ostatnią lekcją” o nowohuckich maturzystach.

 

Będą także pokazy filmów muzycznych w plenerowym Kinie pod Wawelem (“Dźwięki muzyki”), projekcje filmów nagrodzonych na partnerskich festiwalach („Laureaci festiwali”), polskie filmy dokumentalne, animowane i krótkie fabuły wyreżyserowane zarówno przez młodych twórców, jak również przez uznanych reżyserów („Polska panorama”), pokazy Kids&Youth - kino dla młodych, najgłośniejsze dokumenty minionego roku z najróżniejszych zakątków świata („Opowieści ze świata”), filmy zrealizowane w krajach europejskich („Gdzieś w Europie”).

 

Sprzedaż biletów na stronie internetowej www.krakowfilmfestival.pl oraz w kinach festiwalowych (Kijów.Centrum, kino Mikro, Kino Pod Baranami, Krakowskie Centrum Kinowe ARS).

 

W czasie festiwalu wszystkie bilety można zakupić w Centrum Festiwalowym w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

 

 

jd/jn/mat.pras