|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Urszula Wolak poleca: „Jestem najlepsza, Ja Tonya”

Brak filmu Craiga Gillespie w gronie nominowanych do tegorocznych Oscarów dziwi chyba najbardziej. „Jestem najlepsza, Ja Tonya” posiada bowiem wszystkie cechy pretendenta do pozłacanych statuetek – dynamiczną formę opowiadania korzystającą z konwencji kina dokumentalnego, bohaterkę z krwi i kości i krytyczne podejście do amerykańskiego mitu. Kto wie, czy wymienione przeze mnie elementy paradoksalnie jednak nie zaszkodziły filmowi Gillespiego? Reżyser nie oszczędza w nim bowiem Ameryki, która zdolna jest do zniszczenia jednostki, jeśli nie pasuje ona do wyimaginowanego obrazu Stanów Zjednoczonych.

fot: materiały prasowe

"Kinowyprawy" w piątki o 18:30, zaprasza Urszula Wolak!

 

Tytułowa bohaterka ma swój pierwowzór w rzeczywistości. To Tonya Harding, łyżwiarka figurowa – w 1994 roku została uwikłana w incydent, w którym ucierpiała jej główna rywalka, Nancy Kerrigan. Epizod ten odgrywa znaczącą rolę w filmie, ale nie jest najważniejszy. Twórcy skupiają się bowiem na portrecie Tony, której odbiera się prawo do reprezentowania Stanów Zjednoczonych w zawodach na najwyższym szczeblu.

Dlaczego? Bo Tonya nie ma klasy, nie pochodzi z dobrze sytuowanej rodziny, nie jest klasyczną pięknością o subtelnych rysach twarzy jak na łyżwiarkę figurową przystało. Może jeździć najlepiej na świecie, ale Ameryki reprezentować nigdy nie będzie. Wizja kraju, który podcina jednostce skrzydła w „Jestem najlepsza, ja Tonya” jest szokujący i poruszający.

Dojmujące uczucia potęgują dodatkowo eksponowane na ekranie fakty z prywatnego życia łyżwiarki; niekochanej, opuszczonej przez ojca, wychowywanej przez katującą ją psychicznie i fizycznie matkę, maltretowanej przez męża, która sens życia upatrywała jedynie w jeździe na łyżwach.

Tonya Harding stała się ofiarą Ameryki, ale bynajmniej jej postawa jest odległa od stereotypowej figury ofiary. Grająca łyżwiarkę Margot Robbie (nominowana do Oscara w kategorii „najlepsza aktorka”) jest bezczelna, wulgarna, agresywna i bezrefleksyjna, ale pod płaszczykiem ludzkiego potwora kryje się głęboko zraniona i zagubiona dziewczyna, której marzenia zostały brutalnie podeptane przez jej najbliższych.

 

 

 

Urszula Wolak

100%
0%