|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Urszula Wolak poleca: "Faworyta"

Na ekranach polskich kin wysyp filmów rywalizujących o Oscary – najważniejsze nagrody w branży filmowej na całym świecie. Wśród nich dzieło twórcy, którego nie można przegapić, idącego od początku swej filmowej drogi pod prąd, nie uznającego kompromisów, prowokującego nie tylko treścią, ale i formą. Yorgos Lanthimos, bo o nim mowa przedstawia swój najnowszy film zatytułowany „Faworyta”.

fot: Materiały prasowe

W obsadzie zobaczymy m.in.: zachwycające aktorki: Olivię Colman, Rachel Weisz i Emmę Stone. To opowieść skrojona pod kobiece kreacje, uniwersalna ukazująca, czym jest prawdziwy żywioł kobiecości z jej wszystkimi odcieniami, gdy w grę wchodzi przyjaźń, miłość, seks, macierzyństwo i władza. A wszystko to zanurzone przez Lanthimosa w kontekście XVIII-wiecznej Anaglii, gdzie rozgrywa się akcja filmu.

Przenosimy się na dwór królowej Anglii – schorowanej i pogrążonej w depresji władczyni, którą niewiele obchodzą sprawy wagi państwowej. Zatopiona we własnych myślach, przeżywająca żałobę po stracie kilkunastu dzieci, nieszczęśliwie zakochana, walcząca z kompleksami i przeraźliwie samotna, szuka – bez powodzenia – recepty na uleczenie zbolałej duszy i cierpiącego ciała. W drodze przez mękę towarzyszy jej lady Sarah, wierna przyjaciółka królowej, która, za przyzwoleniem Anny, stopniowo przejmuje kontrolę nad państwem. W związek idealny wkracza jednak ta trzecia… . Tajemnicza Abigail, tylko pozornie skromna i pokorna pokaże wkrótce pazurki.

Angielski dwór rysowany kreską Lanthimosa jest wypełniony barwnymi rytuałami i postaciami skrępowanymi nie tylko przez stroje z epoki, ale też i rządzącą na dworze etykietę. Pod powierzchnią teatralnie wystudiowanych gestów, odpowiednio dobranych klasy społecznej, kryje się kłębowisko instynktów i popędów. Króluje zazdrość, zdrada, przemoc, namiętność i żądza władzy. Za tym wszystkim kryje się jednak, jak podpowiada Lanthimos, dojmująca samotność jednostki.

 

 

 

Urszula Wolak

100%
0%