|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Urszula Wolak poleca: „Dom, który zbudował Jack”

Jeśli lubicie filmy o seryjnych mordercach, „Dom, który zbudował Jack” jest właśnie dla was. Tytułowy bohater dołącza do galerii postaci, takich jak: Kuby Rozpruwacz, Dexter czy Hannibal Lecter. Poznajemy kilkanaście lat z życia Jacka – piekielnie inteligentnego psychopaty. Z jednej strony perfekcjonisty, z drugiej mężczyzny pełnego sprzeczności; słabości i natręctw. Jak przystało na seryjnych morderców portretowanych w kinie, Jack jest estetą, wielbicielem malarstwa, architektury, poezji, muzyki poważnej i wycieczek na łono natury. Dlatego mordowanie staje się dla niego formą tworzeniem dzieł sztuki.

fot: Materiały prasowe

W filmie odnajdziemy mnóstwo intertekstualnych odniesień. Trier sięga po motywy z malarstwa Francisa Bacona, poezję Williama Blake’a i muzykę wybitnego pianisty Glenna Goulda. Sztukę wysoką, zarezerwowaną dla elit, wykorzystuje w celu demaskacji społecznej hipokryzję i mechanizmów politycznej poprawności. Jak piszą dystrybutorzy: »„Dom, który zbudował Jack” to prowokacyjne, śmiałe, pełne wizualnych pomysłów kino poszukujące odpowiedzi na pytanie o naturę dobra i zła«.

Czy to arcydzieło współczesnego kina, a może jeden z najbardziej przerażających filmów ostatnich lat; podszyty czarnym humorem i perwersją? To pytanie, które zada sobie każdy odbiorca kina Larsa von Triera uznanego przez jednych za geniusza, przez innych za hochsztaplera. Nie ulega jednak wątpliwości, że kolejny film Duńczyka nie pozostawi nikogo obojętnym. W rolach głównych: Matt Dillon, Uma Thurman, Riley Keough, a także Bruno Ganz. Ten ostatni stworzył w „Domu, który zbudował Jack” zaskakującą kreację, podejmującą dialog z jego słynną rolą w „Niebo nad Berlinem” w reż. Wima Wendersa.

 

 

 

Urszula Wolak

0%
0%