|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Urszula Wolak poleca: „Ból i blask”

Długo hiszpański twórca Pedro Almodóvar kazał nam czekać na film potwierdzający, że wciąż jest reżyserem najwyższej klasy.

Fot. mat. prasowe

Urszula Wolak poleca: „Ból i blask”

Reżyseria: Pedro Almodóvar

Produkcja: Hiszpania

 

Główny bohater nowego filmu Almodóvara „Ból i blask” wraca często do czasów dzieciństwa; inicjacji seksualnej, wzruszająco przedstawionej silnej relacji z matką (doskonała Penelope Cruz) i pobytu w seminarium. Nostalgiczne retrospekcje odsyłają nas do włoskiego arcydzieła „8 i pół” w reżyserii Federico Felliniego, który podobnie jak Hiszpan konfrontuje się w kinie z samym sobą akcentując – w szczególności – istotną rolę X Muzy, bez której nigdy nie potrafił żyć. Jak Almodóvar.

Długo hiszpański twórca Pedro Almodóvar kazał nam czekać na film potwierdzający, że wciąż jest reżyserem najwyższej klasy. „Ból i blask” to obraz przywodzący na myśl najlepszy okres jego twórczości, kiedy powstawały takie obrazy jak „Zwiąż mnie” czy „Kobiety na skraju załamania nerwowego”. Nie idzie jednak o to, że najnowsze dzieło Almodóvara jest do nich stylistycznie podobne. Wręcz przeciwnie. Chodzi o postać aktora, którego reżyser zaangażował do głównej roli „Bólu i blasku” po długiej przerwie, gdy ich drogi rozeszły się w wyniku nieporozumień.

Tym bardziej poruszający jest fakt, że Antonio Banderas, bo o nim mowa, gra alter ego Almodóvara. Jest pięknie dojrzały, wciąż nieprzyzwoicie przystojny i – co okazuje się bezcenne dla warsztatu – świadomy, że niczego nie musi już udowadniać.

Banderasa-Almodóvara jako Salvadora poznajemy w trudnym momencie, gdy przeżywa spadek twórczej formy i zmaga się z depresją. Wszystko co dobre, już przeminęło. Sukcesy odeszły w zapomnienie, romanse przestały być podniecające, ciało coraz częściej odmawia posłuszeństwa. Jedyne, co jeszcze rozpala ciekawość Salvadora to heroina, której nigdy nie próbował. Pomiędzy narkotycznymi odjazdami, bohater rozlicza się z przeszło 40-letnią karierą. Czy odnajdzie upragnione spełnienie i spokój?

 

 

Urszula Wolak

 

 

 


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

0%
0%