Scena dla dorosłych Teatru Groteska zaprasza na Warsztaty „BODY-OBJECT. CIAŁO-PRZEDMIOT”, ktore skierowane są zarówno do profesjonalnych lalkarzy, jak i studentów wydziałów aktorskich, czy niezależnych artystów, zainteresowanych nowym podejściem do rozwoju fizycznego.

W oparciu o metody pracy teatru ruchu (mouvement) warsztat proponuje badanie transformacji w procesie kierowania naszym własnym ciałem i kierowania przedmiotem (ciałem partnera, lalką). Uczestnicy zapoznają się z techniką "rozgrzewki" (częściowo opartą na naukach Zeamiego – czternastowiecznego japońskiego dramaturga i teoretyka teatru nô), która rozwija autonomię w przygotowaniu do pracy i pomaga aktorowi na nowo odkrywać swoje ciało po to, żeby zrozumieć jego cechy, zaakceptować ograniczenia i odszukać własną metodologię pracy.
Główny cel warsztatu można sformułować jako fizyczne (nie umysłowe) podejście do animacji lalką.

Polina Borisowa – ukończyła Akademię Sztuki przy Państwowym Teatrze w Petersburgu, na wydziale lalkarskim, ze specjalnością lalkarstwo i scenografia (Rosja 1996-2001). Jest również autorką pracy podyplomowej na temat „Wpływ lalkarstwa na rozwój umysłowy dzieci” (Rosja 2003-2005). W latach 2005-2008 Polina studiowała we Francji, w Państwowej Wyższej Szkole Sztuki Lalkarskiej w Charleville-Mezieres. Uczestniczyła też w warsztatach prowadzonych przez Marcosa Malafaia (Brazylia), Bruno Leone (Włochy), Fabrizio Montecchi (Włochy), Massimo Shustera (Francja), Gavin’a Clover’a (Anglia), Stephena Mottrama (Anglia), Alain’a Gautre'a (Francja), Pierre’a Fourney'a (Francja), Christiana Carringona i Katy Deville (Francja).

Dwa z jej przedstawień ujrzały już światło dzienne: w roku 2006 „Lego” – solowe przedstawienie oparte na tekście Phillippe’a Dorin’a a w roku 2008 „I am what I see” (Jestem tym, co widzę) – praca dyplomowa (opieka pedagogiczna – Jo Lacrosse).

Borisowa jest laureatką Nagrody ZASP na 25 Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej, maj 2012.

W grudniu 2010 Polina przez pół roku towarzyszyła Odradek i Puppella-Nogues Company, jednocześnie w nich pracując. To tam stworzyła spektakl, który zobaczymy podczas 2. edycji festiwalu Materia Prima.

"Robienie przedstawienia lalkowego dla dzieci byłoby dla mnie czymś dziwnym! Jestem Rosjanką, a w moim kraju lalki zawsze były używane w teatrze dla dorosłych”. /C. Pelle-Douel Dlaczego lalki fascynują?, „Psychologies Magazines”, grudzień 2011, s.137/
Tak o swoich pracach mówi Artystka, która wystąpi podczas festiwalu Materia Prima.

Niezwykły spektakl, który zaprezentuje podczas listopadowego Festiwalu będzie można zobaczyć w Krakowie, Tarnowie, Wadowicach, Oświęcimiu, Nowym Sączu i Bukowinie Tatrzańskiej.

Organizatorem Festiwalu Materia Prima jest Teatr Groteska w Krakowie.