|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Teatr im. Słowackiego zaczyna 2021 rok od "Hamleta"

Poznamy także laureata tegorocznej edycji Stypendium im. Stanisława Wyspiańskiego.

Piotr Augustyniak, autor scenariusza "Hamleta"

"Hamlet", próba generalna, fot. dzięki uprzejmości Teatru

Nowy rok w Teatrze im. J. Słowackiego rozpoczyna się od dwóch wydarzeń, które odbędą się 15 stycznia. Na początek spektakl „Hamleta” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, który zostanie pokazany na  żywo, w streamingu. Zanim jednak aktorzy przeniosą nas do Elsynoru na scenę zaprosimy laureata tegorocznej edycji Stypendium im. Stanisława Wyspiańskiego. Stypendium przyznawane jest młodym ludziom: uczniom i studentom, którzy wyróżniają się zarówno na polu naukowym, jak i społecznym. Jak co roku, kapituła Stowarzyszenia im. S. Wyspiańskiego wybiera najpierw 10 finalistów, by w dniu 15 stycznia, rocznicę urodzin krakowskiego artysty wyłonić laureata. W tym roku w gronie finalistów znaleźli się uczniowie szkół średnich: Jarosław Brodecki z Łodzi (zoolog, badacz przyrody) oraz Aleksandra Szymankiewicz z Głogowa (działaczka społeczna, wolontariuszka). Pozostali finaliści są studentami: Aleksandra Jankowska Głowacka studiuje wzornictwo na warszawskiej ASP, Maja Jaryczewska jest studentką Akademii Muzycznej w Gdańsku, Daniel Kozłowski uczy się na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Matematyczno-Przyrodniczych UW, jest też stażystą Pracowni Neuroinformatyki PAN, Adrian Perdyan i Hubert Syzdek to przyszli lekarze, Antonina Ulatowska studiuje na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną warszawskiej ASP, a Fryderyk Wiatrowski i Julia Wojciechowska studiują na brytyjskich uczelniach. Fryderyk na Oxfordzie computing science, jest też stażystą w międzynarodowej firmie tradingowej, a Julia studiuje Art and Science w Londynie.  Jedna z tych osób otrzyma Stypendium w wysokości 12 000 zł oraz wsparcie mentorskie ze strony członków Kapituły. Pozostali finaliści zostaną objęci mentoringiem.

W styczniu ponadto w Teatrze w Krakowie kolejne pokazy spektakli w streamingu:
23 stycznia karnawałowe „Born by BONEY M.” w reżyserii Krzysztofa Głuchowskiego, a 29 stycznia pierwsza premiera tego roku: „Spóźnione odwiedziny” Jordana Tannahilla w reżyserii Iwony Kempy. Będzie to polska prapremiera sztuki tego młodego, kanadyjskiego dramatopisarza.  Dwa małżeństwa spotykają się, by porozmawiać o problemie, który skłócił ich dorastających synów, akcja zagęszcza się jak w „Bogu mordu” Yasminy Rezy.  W spektaklu wystąpią: Dominika Bednarczyk, Natalia Strzelecka, Maciej Jackowski, Marcin Sianko oraz gościnnie studenci krakowskiej AST: Aleksander Gałązka, Jakub Suwiński.

W piątek, 22 stycznia spotkanie Sztuki myślenia pt. „Kraina schorowanej wyobraźni”. Gośćmi  Piotra Augustyniaka i Bartosza Szydłowskiego będą prof. Marci Shore i prof. Przemysław Czapliński. Dlaczego nie ufamy temu, co proponują nam Zachód i nowoczesność? Czy jest tak dlatego, że Europa Środkowo-Wschodnia to marginesy czyli kresy Zachodu, skazane na nieudolne naśladownictwo tego, co wytwarzane w jego centrum? Na te pytania spróbują odpowiedzieć goście spotkania.

mat.prasowe/jn

100%
0%