Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W październiku kulminacja obchodów 100-lecia Teatru Bagatela

  • Kultura
  • date_range Środa, 2019.09.18 17:22 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:09 )
Teatr Bagatela w Krakowie w październiku będzie obchodził kulminację jubileuszu 100-lecia swojego istnienia. Z tej okazji zaplanowano m.in. premierę przedstawienia „Życie jest snem” Pedra Calderona de la Barki, wystawę jubileuszową, zwiedzanie teatru z aktorami.

Widok zewnętrzny gmachu Teatru Bagatela przy ulicy Karmelickiej w Krakowie od strony wejścia głównego, 1930, fot. NAC

Historia Teatru Bagatela

„Stulecie jest to ogromne dla nas wyzwanie, żeby przede wszystkim złożyć hołd, przypomnieć tych wszystkich, którzy byli przed nami” - mówił podczas środowej konferencji prasowej dyrektor Bagateli Henryk Jacek Schoen, który od 20 lat zarządza tą placówką.

Historia Teatru Bagatela

Jak ocenił, każdy z okresów Bagateli, sygnowany przez kolejnych dyrektorów, był bardzo ważny, niezależnie od ostatecznych efektów artystycznych i frekwencyjnych. „Każdy z nich bardzo starał się stworzyć najlepszy teatr, jaki był możliwy w danym czasie, choć skutki były różne” - wyjaśnił.

Według niego cezurą w najnowszej historii krakowskiej sceny był okres dyrektorowania Niny Repetowskiej w latach 1993-97, kiedy „Bagatela dostała nowe tchnienie”. „Ona wpadła na pomysł, że żadne lektury szkolne, które były jakąś straszną klęską w tym teatrze, żadne szukanie nowych dróg teatru, trzeba wrócić do dobrej, zdrowej farsy”.

Ówczesna dyrektor – przypomniał Schoen – zaproponowała wystawienie farsy „Mayday” Raya Cooneya, która w Krakowie okazała się prawdziwym przebojem. Spektakl z powodzeniem grany jest do dzisiaj.

W roku jubileuszowym stulecia teatru Bagatela zaplanowano szereg atrakcji i wydarzeń specjalnych, których kulminacja przypadnie na październik. Główne obchody odbędą się 25 października, dokładnie sto lat od otwarcia pierwszej Bagateli. Na Dużej Scenie uroczyście wystawione zostanie przedstawienie „Życie jest snem” Pedra Calderona de la Barki w reżyserii Gintarasa Varnasa. Wcześniej na kameralnej Scenie na Sarego 7 widzowie zobaczą „Śmierć pięknych saren” Oty Pavla w reżyserii Jana Szurmieja i opracowaniu muzycznym Teresy Wrońskiej.

W krakowskim Pałacu Sztuki 4 października otwarta zostanie wystawa zatytułowana „Teatr Bagatela 1919–2019”. Jej kurator Tadeusz Bystrzak zaprezentuje dzieje sceny i barwne grono związanych z nią aktorów i twórców.

Wystawie towarzyszyć będą dwa czytania inaugurujące cykl „Chodź, przedstawię ci bajkę – Bagatela dla najmłodszych”, podczas których zaprezentowane zostaną klasyczne pozycje literatury dziecięcej z historycznego repertuaru sceny przy Karmelickiej: „Czerwony Kapturek” (premiera 1960) w opracowaniu reżyserskim Przemysława Redkowskiego oraz „Królowa Śniegu” (premiery 1948 i 1967) w opracowaniu reżyserskim Wojciecha Leonowicza.

Z okazji jubileuszu na widzów czekają także „Opowieści zza sceny”, czyli połączone z warsztatami zwiedzanie Teatru Bagatela z aktorami. Ciekawych tego, jak powstaje spektakl, po kulisach, garderobach i pracowniach oprowadzą Urszula Grabowska, Natalia Hodurek, Ewa Mitoń, Marek Bogucki, Marcin Kobierski, Maciej Sajur i Piotr Urbaniak.

Teatr Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego powstał w 1919 roku z inicjatywy krakowskiego magnata prasowego Mariana Dąbrowskiego, wydawcy Ilustrowanego Kuriera Codziennego. Nazwę dla teatru wymyślił podobno Tadeusz Żeleński-Boy. Główny budynek instytucji znajduje się od początku w narożniku ul. Krupniczej i Karmelickiej.

W 1926 roku teatr przemianowano na kino, które w 1938 roku rozpoczęło działalność pod nazwą "Scala". Od 1946 r. gmach ponownie stał się siedzibą teatru - najpierw Teatru Kameralnego, potem Państwowego Teatru Młodego Widza. Po koniec lat 50. XX wieku rozpoczął tu działalność Teatr Rozmaitości. Placówka pod nazwą „Bagatela” funkcjonuje od 1970 roku. Od 2004 roku instytucja ma scenę kameralną przy ul. Sarego, a od 2018 roku - sezonową przestrzeń Strefa K-805, znajdującą się na terenach powojskowych u stóp Kopca Kościuszki.

 

(PAP/jgk)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię